Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaTürkiyeEskişehirMihalgazi Gezilecek Yerler

Mihalgazi Gezilecek Yerler

-

Eskişehir’in ilçelerinden bir tanesi olan Mihalgazi Gezilecek Yerler, eskiden Gümele ismi ile bilinir imiş. Kaplıcaları bulunan ilçe, Eskişehir’in sezonluk sebze ve meyve ihtiyacını karşılaşama noktasında oldukça başarılıdır.

Mihalgazi, tarihi dönemleri kapsamında farklı sancaklara bağlanmış olup 1990 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. 118 km2 bir yüzölçümüne sahip olan Mihalgazi, denizden 209 metre yüksekte yer almaktadır. Peki Mihalgazi nerede ve ilçeye ulaşım nasıl gerçekleşir?

Mihalgazi Nerede?

Mihalgazi, Eskişehir’de bulunan ilçelerden bir tanesidir ve uzun bir dönem köy statüsünde bulunmuş ve nihayet 1990 yılında ilçe statüsüne yükselmiştir. Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde Gümele olarak bilinen bu yerleşim alanında bulunan yöre halkı, Yunanlılara karşı direniş göstermiş ve bölgenin Yunanlılarca işgal edilmesini engelleyerek bölgenin başarılı bir şekilde savunmasını sağlamışlardır. Gösterdikleri dayanışma nedeni ile bölgeye Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Gazi” unvanı verilmiştir.

Mihalgazi’ye Ulaşım

Oldukça önemli bir tarihi geçmişe sahip olan Mihalgazi, pek çok insanın ilgisini çeken ilçelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. İlçeye gitmek ve bölgede bulunan tarihsel ve kültürel yapıları görmek isteyen kişiler Mihalgazi’ye ulaşım nasıl gerçekleşmektedir sorusunu sormaktadır.

Mihalgazi’ye gitmek isteyen kişiler, Eskişehir’den kalkan otobüsler ile ilçeye sorunsuz bir şekilde ulaşabilmektedir. Öte yandan özel araçlar ile de ilçeye gitmek olanaklıdır. Farklı illerden Mihalgazi’ye gitmek isteyen kişilerin ilk önce Eskişehir’e ulaşması, ardından minibüsler ile ilçeye gitmesi gerekmektedir.

Mihalgazi Konaklama

Mihalgazi konaklama, ilçede zaman geçirmek isteyen kişilerin merak ettikleri hususlardan biridir ve birçok insan, konaklama noktasında hangi seçeneklerin var olduğunu merak etmektedir. İlçede konaklamak isteyen kişiler; öğretmenevleri, otel, pansiyon gibi seçeneklerden herhangi bir tanesi seçebilmektedir. Bunun yanı sıra ilçe sınırları kapsamında yer alan kaplıcalar içerisinde bulunan yapılarda da keyifli bir şekilde konaklamak olanaklıdır.

Eskişehir Mihalgazi Gezilecek Yerler

Mihalgazi Gezilecek Yerler

Mihalgazi gezilecek yerler kapsamında birçok alan bulunmakta olup gezilecek yerlerden en önemlilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Belediye Halk Havuzu

Mihalgazi gezilecek yerlerden bir tanesi olan Belediye Halk Havuzu, belediye tarafından yaptırılmıştır ve ilçe merkezinde yer almaktadır. Çocuklar için de bir bölüme sahip olan havuz, Mihalgazi halkının geldiği mekanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Mihalgazi’ye gitmek isteyen kişilerin Belediye Halk Havuzunu görmesi gerektiğini belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Sakarı Ilıca Kaplıcaları

Bilindiği üzere Mihalgazi, kaplıcaları ile ünlü ilçelerden bir tanesidir. İlçede yer alan kaplıcalardan bir tanesi olan Sakarı Ilıca Kaplıcaları, Mihalgazi gezilecek yerler nerelerdir diyen kişiler için cevap olabilecek alanlardan bir tanesidir.

İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan kaplıcaların suyunun yaklaşık olarak 55 derece sıcaklığa sahip olduğu bilinmektedir. Kaplıcalardaki suların kemik hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kadın hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Mihalgazi’ye gitmek ve burada vakit geçirmek isteyen kişilere ilçe kucak açmakta olup birçok insan, oldukça kolay bir şekilde ilçeye gitme şansına erişmektedir.

Mihalgazi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz teşekkür ederiz.

Mihalgazi Konum için tıklayınız
Eskişehir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol