Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinMidyat Gezilecek Yerler

Midyat Gezilecek Yerler

-

Midyat Gezilecek Yerler, Mardin’e bağlı ve ziyaretçilerin en çok gittiği ilçelerden birisidir. Tarih boyunca birçok din ve dilin bir araya geldiği bölge olmuştur. Yezidilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet’in bir arada yaşandığı bölgedir. Ayrıca Türkçe, Süryanice, Arapça ve Kürtçe de burada konuşulan diller arasındadır. Milattan önce 9 yılında, Midyat’a Matiate adı verilirdi. Bu isim Asur tabletlerinde geçer ve Süryanicede vatanım anlamına gelmektedir. Bölgede bulunan ilk Süryani Hıristiyanların yaşam alanı mağaralardır. İlçe tarihi boyunca çok kez savaş görmüştür. En son 1. Dünya Savaşı esnasında zarar görmüş ve yaşayan halkın %60’ı ölmüştür. 1930 yılı itibari ile yeniden onarımlara başlanmış ve ilçeye hayat verilmiştir.

Midyat’a Ulaşım

Midyat’a ulaşım sağlamak için ilçeye bağlı karayolu kullanılabilmektedir. Mardin şehir merkezi ile ilçe arasındaki uzaklık 67 kilometredir. Şehir merkezinden gün içerisinde sık sık kalkan araçlar ile ilçeye ulaşım sağlanabilir. Çevre illerden de birçok şehirlerarası otobüs ilçeye direkt olarak varmaktadır. Sakin bir yolculuk isteyen kişiler trenle de ulaşım sağlayabilirler.

Midyat Konaklama

Midyat turistlerin en çok gittiği ilçelerden birisidir. Bu nedenle ilçede birçok lüks otel bulunmaktadır. Kişiler lüks konaklama yerlerinde kalabilir ve şehrin havasını hissedebilirler. İlçede yer alan otellerin birçoğu bölgenin tarihi yapısını yansıtmaktadır. Evlilik teklifi ve balayı gibi özel zamanlarda oldukça fazla tercih edilir. İlçeye gitmeden önce rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Midyat Gezilecek Yerler

Midyat gezilecek yerler oldukça fazladır ve her yıl binlerce turistin ilgisini çeker.

Midyat Zaz

İlçedeki köylerin bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir. Diğer bir adı ise Abdin Köyleri’dir, köyün tahmini olarak 6 ya da 7. Yüzyıldan kaldığı düşünülür. Eski zamanlarda Süryanilerin yaşadığı köy, sahip olduğu yapılarla bunu yansıtmaktadır.

Mor Gabriel Manastırı

İlçeye 23 kilometre uzaklıkta bulunan manastır, Süryani Kadim Cemaati için oldukça önemlidir. 397 yılında Mor Şemun ile Mor Şmuel tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. Bilinen en eski manastırlardan birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Midyat Kent Müzesi

Bölgede yaşamış olan eski medeniyetlere ait eşyaların sergilendiği bir müzedir. İlçenin bütün tarihini müzede görmek mümkündür.

Midyat Konum için tıklayınız.
Midyat Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol