Home Rehber Türkiye Mezitli Gezilecek Yerler

Mezitli Gezilecek Yerler

0
686
Mersin Mezitli Gezilecek Yerler

Mezitli Gezilecek Yerler doğal güzellikleri ve tarihsel öneme sahip olan stratejik konumu ile dikkat çeken Mersin’in bir ilçesidir. İlçe sınırları içerisinde pek çok doğal güzelliğin yer almasının yanı sıra ilçenin uygarlıklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya üzerine inşa edilmiş olması Mezitli gezilecek yerler kapsamına pek çok tarihi ve kültürel eserinde dahil olmasını sağlamıştır.

Mezitli Nerede?

Mezitli, Mersin il merkezine yaklaşık km uzaklıktadır ve ilçenin sınır komşusu olduğu diğer Mersin ilçeleri; Erdemli, Toroslar ve Yenişehir şeklindedir.

Mezitli’ye Ulaşım

Mezitli’ye ulaşım için şehir dışından gelenlerin Eskişehir-Ankara karayolu da dahil olmak üzere özel araçlarla kullanabilecekleri pek çok alternatif bulunur. Şehir içinden ilçeye ulaşmak isteyenler ise düzenli olarak gerçekleşen toplu taşıma aracı seferlerini kullanmaları ve Mersin il merkezinden şehre ulaşmaları mümkündür.

Mezitli Konaklama

Mezitli konaklama tesisleri açısından hemen her standartta hizmet talep eden ziyaretçilere uygun tesislere sahiptir. Dolayısıyla ziyaretçilerin arzu ettiği gibi konaklama ihtiyaçlarını ilçe sınırları içerisinde karşılamaları mümkündür.

Mersin Mezitli Gezilecek Yerler

Mezitli Gezilecek Yerler

Mezitli gezilecek yerler bakımından yaz turizmi, tabiat güzellikleri ve tarihi öneme sahip olan özel yapılar ile kaplıdır. Kalelerin diyarı olmaya aday olan bu küçük Mersin ilçesi, uygarlıklara ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Mezitli Plaj Turizmi

Mezitli’de gezilecek yerler kapsamında girmiyor olsa da ilçenin plajları oldukça ünlüdür. Özellikle doğal yeşillikler ile örülü olan tabiatın oluşturulmuş olduğu plajlar sıra dışı bir deneyimi yaşamanızı sağlayabilir. Mavi ile yeşilin eşsiz uyumunun en efektif biçimde hissedileceği bu plajlarda turkuaz maviliğinde bir denizde serinleyebilirsiniz.

Soloi Antik Kenti

Soli ya da Soloi Antik Kenti, tüm bölgenin en eski yerleşim alanlarından biridir ve sizi alıp tarihin M.Ö. 7.yüzyılına kadar götürebilir. 41 devasa sütundan oluşan kente Mezitli ziyaretleriniz kapsamında ücretsiz bir biçimde giriş yapabilirsiniz.

Kızkalesi

İstanbullular için Kız Kulesi’nin bir benzerini başka bir yerde deneyimlemek zor olsa da Kızkalesi denizin ortasında sıra dışı bir ambiyans yaratılmasını sağlamıştır. Turkuaz renkte bir denizin tam ortasında inşa edilmiş olan bu kale kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Aynalıgöl Mağarası

Keşfedilme hikayesi şans eseri bir buluşmaya dayanan Aynalıgöl Mağarası tabiatın gücünü herkese kanıtlar niteliktedir. İlçe merkezine hayli uzak bir konumda 150 km ötede yer alan mağara Mezitli ziyaretlerinde uğrak noktası olmaya adaydır.

Kaleburnu Kalesi

Sırasıyla Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi devasa imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Kaleburnu Kalesi aynı zamanda etrafından tarihsel bir yolculuğu doğrudan deneyimleme uygun pek çok öğe bulundurur. Tamamı olması da kalenin büyük bir kısmı günümüzde varlığını sürdürmektedir ve Mezitli’de gezilecek yerler arasında tercihte bulunurken kale değerlendirilmelidir.

Fındıkpınar Kalesi

İlçe merkezine yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta yer alan Fındıkpınar Kalesi, sıra dışı doğal bir yayla güzelliğini tarihsel devinim ile aynı anda sunmaktadır. Bir ana kaya üzerine inşa edilmiş olan kale, taş ve tuğla ile örülmüştür.

Mezitli konum için tıklayınız.
Mezitli Gezilecek Yerler aldı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mersin Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here