Home Genel Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon Gezilecek Yerler

0
480
Merzifon Gezilecek Yerler

Amasya’nın bir ilçesi olan Merzifon Gezilecek Yerler merkeze kilometre uzaklıkta bulunuyor. Anadolu ve Karadeniz’in bağlantı noktası olarak görev görmektedir. Oldukça eski bir kenttir. M.Ö. 700’lü yıllara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. İskitler, Frigler, Emeviler, Bizanslar ve Osmanlılar gibi büyük medeniyetler burada yerleşik bir hayat sürmüşlerdir. Bu yüzden şehre de epeyce tarihi miras bırakmışlardır.

Merzifon Gezilecek Yerler

Taş Han

17. yüzyılda yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kara Mustafa Paşa Camii ile yan yanadır Taşhan, dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır ve iki katlıdır. Kemerli kapılar ile son rötuşları tamamlanan han şehre tarihi bir hava katıyor. 1699 yılına ait bu hanın mimarı Mehmet Kalfa’dır. Bugün halen hanın girişinde bulunan dükkanlar hizmet vermektedir.

Adres: Yüzevler Mahallesi, Merzifon, Amasya
Konum için tıklayınız.

Merzifon Bedesteni

Merzifon Bedesteni, uzun yıllar boyu faaliyet göstermiştir. Dokuma atölyesi olarak insanlara kapılarını açmıştır. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden ve en önemli yapılarından biridir. Faal olarak kullanıldığı dönemlerde oldukça tahribata uğrayan bedesten 2000 yılında restorasyondan geçmiştir.  Bedesten içerisinde düzenlemeler yapılarak etnik eşyalar, halılar ve dekorlar yerleştirilmiştir. Amasya gezilecek yerler listenize ekleyebilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Adres: Gazimahbup, 05300 Merzifon/Amasya
Konum için tıklayınız.

Çifte Hamam

1388 yılında II. Murad tarafından yaptırılan Çifte Hamam, Amasya’nın hatırı sayılır tarihi yapıları arasında yer alıyor. Klasik Osmanlı hamamı tarzında inşa edilmiştir. Kadın ve erkek ayrı bölümleri bulunan hamamı Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Hacı Süleyman Mah. Çifte Hamam Sok.
Konum için tıklayınız.

Saat Kulesi

Çelebi Sultan Medresesi’nin hemen girişinde bulunuyor. Medresenin yapılış tarihi ise 1414 yılıdır. 1865 yılında yayımlanan ferman sonrasında bir de saat kulesi eklenmiştir. Eskiden minareyken saat kulesine dönüştürülerek günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Adres: Hocasüleyman, Cumhuriyet Cd. No:106 D:122, 05300 Merzifon/Amasya
Konum için tıklayınız.

Abide Hatun Camii

1680 yılında Abide Hatun tarafından yaptırılmıştır. Narince köyünde bulunmaktadır. Caminin içerisinde ahşap işlemelerin ince işçiliğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Görkemli camiyi Amasya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Yunus Emre, 05300 Merzifon/Amasya
Konum için tıklayınız.

Şarlayık Mesire Yeri

Merzifon Gezilecek Yerler listesinin son adımında Şarlayık Mesire Yeri var. Merzifon yalnızca tarihi bölgeleri ile değil aynı zamanda doğal alanları ile de bilinir. Özellikle de büyükşehirden Amasya’ya bir gezi düzenlediyseniz, temiz hava içerisinde yürüyüş yapabilir ve mis gibi havanın tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için de en uygun yerlerden biri Şarlayık mesire yeridir.

Adres: Doluca Köyü Yolu, 05300 Alıcık/Merzifon/Amasya
Konum için tıklayınız.

Merzifon Gezilecek Yerler listemizi sonuna kadar incelediğiniz için teşekkürler.

Amasya Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here