Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeMersin Gezi Rehberi

Mersin Gezi Rehberi

-

Mersin Gezi Rehberi, 4 farklı merkez ilçeye ev sahipliği yapan, doğal tabiat alanları, geniş yeşillikleri, Toroslara komşu yerleşim alanları, sıra dışı tarihsel geçmişi ve deniz turizmi açısından ziyaretçilerine vadettikleri ile Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan bir liman kentidir. Şehrin doğal bir liman özelliği olması, bölgede tarihsel yaşamın oldukça köklü bir geçmişe dayanmasına doğrudan etkide bulunmuş ve günümüzde kent sınırları içerisinde yapılan her arkeolojik çalışmada tarihin herhangi bir sahnesinde kendine yer bulmuş kalıntılara rastlamak mümkündür.

Mersin Gezi Rehberi

Mersin gezi rehberi bakımından tipik bir Akdeniz Bölgesi şehri olma özelliği göstermekle birlikte aynı zamanda modern kentleşmenin örneklerine şehre bağlı olan tüm ilçelerde ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla Mersin, Akdeniz Bölgesine yapacağınız gezilerde veya seyahatlerde uğrak noktası olmaktan çok gerçek bir merkez olma özelliğine sahiptir.

Mersin Nerede?

Mersin, Toros Dağları ile Akdeniz arasında bulunan benzersiz bir konuma sahiptir. Ayrıca ülkemizin en güney bölümünde yer alıyor olması şehrin, doğal bir liman olmasını sağladığı gibi stratejik bir konum elde etmesini de sağlamıştır. Yaz turizmi açısından önemli pek çok bölgeye ev sahipliği yapan Mersin, yazları kurak ve sıcak kışları ise hafif yağışlı bir iklim özelliği gösterir.

Mersin Mut Gezilecek Yerler

Ayrıca şehir sınırları içerisinde yer alan Alahan Manastırı ve Aziz Pavlus Kuyusu gibi tarihsel miraslar, UNESCO tarafından Dünya Miras Alanları Listesine dahil edilmiştir. İl sınırlarında ünü dünya çapına yayılmış ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğin de düzenli olarak gerçekleştiği belirtilmelidir. Tüm bu özellikleri ile Mersin gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine tarihsel yolcuğa bizzat yerinde deneyimleyerek adım atmaktan modern dünyanın kültürel etkinliklerini en derinlikli biçimde hissetmeye kadar oldukça geniş bir yelpazeye seçenek sunar.

Mersin’e Ulaşım

Mersin’e ulaşım için günümüzde en çok tercih edilen yöntem karayolu ulaşımındır ve bölgenin doğal bir liman olması, şehre yönelik karayolu ulaşım imkanlarının geniş bir yelpazeye sahip olmasına sebep olmuştur. Ulaşım seçenekleri arasında havayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler ise şehre en yakın havaalanları olan Antalya’nın Gazipaşa Havalimanı veya Adana’nın Adana Şakirpaşa Havalimanını seçeneklerine yönelebilir. Ayrıca şehirde bir havaalanı inşaatının sürdüğü de belirtilmelidir.

Mersin Konaklama

Mersin konaklama tesisleri bakımından sıra dışı olanakları ziyaretçilerine vadeden özel bir turizm merkezidir. Özellikle şehrin Akdeniz kıyılarında bulunan merkez ve diğer ilçeleri dünya standartlarında hizmet veren pek çok konaklama tesisine ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda hemen her bütçeden talebe uygun nitelik de gösterir. Dolayısıyla Mersin gezilerinizde kendiniz için en uygun konaklama tesisini bulmanız zor olmayacaktır.

Mersin Tarsus Gezilecek Yerler

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin gezilecek yerler bakımından ülkemizde ziyaretçilerine en cömert seçenekleri vadeden şehirler arasındadır. Bölgeye yapacağınız tek bir ziyaretle tarihsel yapılar arasında sıra dışı bir tarihi yolculuğa çıkabilir, doğal güzellikler içerisinde şehir yaşantısından kaçarak huzur bulabilir, yaz aylarında denize girerek güneş ve denizden en etkili şekilde faydalanabilir ya da modern bir şehrin sunduğu tüm kültürel etkinlik ve aktivitelerden geniş yelpazede yararlanabilirsiniz. Üstelik tüm bu tercihler için onlarca farklı seçeneğin bulunduğu da belirtilmelidir.

Yumuktepe Höyüğü

Bir müzeye de ev sahipliği yapan Yumuktepe Höyüğü binlerce yıllık bir tarihin bizzat deneyimlenebilmesini sağlama özelliği gösterir. Cilalı Taş Devrine kadar uzandığı düşünülen tarihi ile burada bulunan kentin incelenmesi veya yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulguların gözlemlenmesi mümkündür.

Aziz Pavlus Kuyusu

Dünya çapında üne sahip ve dünya çapında her yıl pek çok turist ağırlayan Aziz Pavlus Kuyusu, özellikle Hristiyanlar açısından oldukça kritik bir öneme sahip olan tarihsel bir yapıttır.

Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashab-ı Kehf Mağarası yine Mersin’in en çok ilgi gören ve önem bakımından oldukça büyük bir öneme sahip olan doğal güzelliğidir. Kuran-ı Kerim’de de geçen mağara kutsal olarak bilinmektedir.

Mersin’de Ne Yenir?

Mersin’de ne yenir? Sorusuna tabi ki herkes tarafından tahmin edileceği üzere Tantuni cevabı verilecektir. Dünya çapında üne sahip olan Tantuni yemeden Mersin gezilerinizi tamamlamamanız kesinlikle tavsiye edilir.

Mersin Erdemli Gezilecek Yerler

Mersin’den Ne Alınır

Mersin lifi, şehir sınırlarını aşan bir üne sahiptir ve bölgeye yapılan ziyaretlerde bu liflerin satın alınması ya da liflerden yapılan diğer ürünlerin tercih edilmesi veya bölgenin tarihi alışveriş alanlarından farklı alternatiflere yönelim gösterilmesi mümkündür.

Mersin konum için tıklayınız.
Mersin Gezi Rehberi adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Anamur Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol