Home Rehber Türkiye Menemen Gezilecek Yerler

Menemen Gezilecek Yerler

0
579
İzmir Menemen Gezilecek Yerler

Ege’nin en sakin alanlarından bir tanesi olan Menemen Gezilecek Yerler, tarihin derinliklerinden gelen yapıları ve kültürel zenginliği ile insanları çeken bir niteliğe sahiptir. Huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişiler için en güzel seçeneklerden bir tanesi olan Menemen, İzmir’in ilçelerinden bir tanesidir.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Menemen, İzmir’e 36 km uzaklıkta bir ilçedir. Turizmden çok sanayisi ile ön plana çıkan Menemen, pek çok insanın her yıl ziyaret etmesini sağlayan bir doğal güzelliğe sahiptir. Peki Menemen nerede ve Menemen’e gitmek için hangi seçenekler kullanılabilir?

Menemen Nerede?

İzmir’in güzide ilçelerinden bir tanesi olan Menemen’in kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli Bornova ve Karşıyaka, doğusunda Manisa ili bulunmaktadır. Öte yandan Menemen nerede sorusu kapsamında ilçenin batısında İzmir Körfezi yer almaktadır.

İzmir’e 36 km uzaklıkta bulunan Menemen, sahip olduğu güzellikler ile birlikte ön plana çıkmış ve bu nedenle her yıl pek çok ziyaretçi ile şenlenmiş bir ilçedir.

İlçenin tarihi kapsamında pek çok olay ön plana çıkmakta olup bunlardan bir tanesi 16 Haziran 1919 günü, işgal sırasında halka itidal telkin eden Menemen Kaymakamı Kemal Bey ve maiyetindeki 6 jandarmanın şehit edilmesidir. Bu olaylar, ilçenin tarihi süreç içerisinde pek çok önemli olaya ev sahipliği yaptığını belli etmektedir.

Menemen’e Ulaşım

Bilindiği üzere İzmir’in ilçelerine ulaşım oldukça kolaydır. Menemen’e ulaşım konusunda kara yolu ve hava yolunun ön plana çıktığını ifade edebiliriz. İzmir’e kendi aracınızla gitmek istiyorsanız eğer, belirlenen güzergahlar üzerinden bunu gerçekleştirmeniz olanaklı. Fakat otobüs kullanacaksanız İzmir merkeze otobüs ile gidebilir ve ardından Menemen’e giden otobüs ya da minibüsleri kullanabilirsiniz.

Menemen’e demir yolu üzerinden ulaşım gerçekleştirmek isteyen kişilere İZBAN sunulmakta olup İZBAN ile aktarmalı bir şekilde Menemen’e ulaşmanız olanaklı.

Menemen Konaklama

İzmir’in pek çok ilçesinde olduğu gibi Menemen’de de konaklama konusunda pek çok seçenek bulunmaktadır. Otel, bungalov evler, pansiyon ya da yarı pansiyonlar ile konforlu bir şekilde ilçede konaklama şansına erişebilirsiniz.

Menemen konaklama adına ön plana çıkan seçeneklerden istediğinizi seçerek bu ilçede bir süre kalabilir ve gündelik hayatın stresinden uzaklaşma şansı elde edebilirsiniz.

Menemen Gezilecek Yerler

Menemen, ziyaretçilerine gezilecek birçok alan sunmakta ve onların keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Menemen gezilecek yerler kapsamında ön plana çıkan seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Taşhan

Menemen’de görülmesi gereken alanlardan bir tanesi olan Taşhan, birçok insanın ilgisini çeken yapılardan bir tanesi olarak bilinmektedir. İki katlı olan Taşhan’ın üst katında 24 oda bulunmakta olup Taşhan, Türk-İslam mimarisine ait çeşitli motifler taşımaktadır.  1997 yılında restore edilen yapı, tarihin izlerini bünyesinde taşımaktadır.

Karagöl ve Yamanlar Dağı Mesir Alanı

Menemen gezilecek yerler kapsamında yer alan Karagöl ve Yamanlar Dağı Mesir alanı, büyüleyici manzarası ile birçok insan için cazibe merkezi olan bir yerdir. Özellikle yeşil ile iç içe olmak ve gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak isteyen kişiler, bu alana gitmekte ve huzur bulmaktadır. Alana giden yol virajlı olsa da insanlara pek çok güzellik vadetmektedir.

Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi, Menemen’e giden kişilerin görmesi gereken yapılardan bir tanesidir. Esatpaşa Mahallesi’nde yer alan kilisenin 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir.

Menemen Gölpark

Belediye tarafından yaptırılan Menemen Gölpark, Ege’nin en büyük doğal göl parkı olduğu için birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. 170 bin metrekare bir alan üzerinde kurulmuş olan park, yeşilin bütün tonlarını bünyesinde taşımaktadır.

Papazın Evi

1908 yılında İtalyan bir mimar tarafından yapılan Papazın Evi, motifsel anlamda Türk yapılarını andırmakta olup pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Şehit Kubilay Anıtı

Mehmet Fehmi Kubilay, Hasan ve Şevki adında iki bekçi, Cumhuriyet karşıtı kişiler tarafından şehit edilmiştir. Kubilay Olayı’nı simgelemekte olan Şehir Kubilay Anıtı, Mehmet Fehmi Kubilay ve iki bekçi anısına yaptırılmıştır.

Menemen’de Ne Yenir?

Menemen’de ne yenir sorusu, Menemen’e gidecek olan birçok insan tarafından sorulan en önemli sorulardan bir tanesidir. Birçok insan, gittikleri yerdeki yöresel yemekleri tatmak istemekte, bu nedenle gitmeden önce ilgili alanla alakalı araştırma yapmaktadır.

Menemen’de birçok restoran bulunmakta olup bu restoranlarda keyifli bir akşam yemeği yemek olanaklıdır.

Menemen konum için tıklayınız.

Menemen Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here