Home Rehber Türkiye Menderes Gezilecek Yerler

Menderes Gezilecek Yerler

0
1628
İzmir Menderes Gezilecek Yerler

Eskiden Cumaovası olarak adlandırılan Menderes Gezilecek Yerler, İzmir’in ilçelerinden bir tanesidir. İzmir’in güneyinde yer alan ilçe, şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1989 yılına kadar Cumaovası olarak bilinen ilçe, bu tarihten sonra isim değişikliğine gitmiştir.

Menderes, tarihi ve kültürel anlamda sahip olduğu zenginliklerle insanlara hitap eden nadide ilçelerden bir tanesidir. Peki Menderes nerede, Menderes’e ulaşım nasıl gerçekleştirilir?

Menderes Nerede?

Menderes, İzmir’e 20 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Menderes’in batısında Seferihisar, kuzeyinde Gaziemir ve Karabağlar, kuzeydoğusunda Buca, doğusunda Torbalı, güneydoğusunda Selçuk ilçeleri yer almaktadır. İlçenin güneyinde Ege Denizi bulunmakta olup pek çok insan, ilçeye gitmek ve ilçe kapsamında yer alan tarihi zenginlikleri görmek istemektedir.

Menderes’e Ulaşım

Menderes’e ulaşım oldukça kolay olmakla birlikte pek çok seçenek üzerinden ilçeye gitmek olanaklıdır. Bu bağlamda hem kara yolu hem de hava yolu üzerinden ilçeye ulaşmak mümkündür. İzmir’e otobüs ile gidilebilmekte olup buradan Menderes’e minibüs ya da otobüsler ile ulaşmak olanaklıdır. Öte yandan demir yolu bağlamında İZBAN ile de ilçeye gitmek mümkündür.

Menderes Konaklama

Menderes konaklama konusunda ziyaretçilerine otel, pansiyon ve yarı pansiyon başta olmak üzere pek çok seçenek sunmaktadır. Tarihi ve kültürel anlamda oldukça zengin olan Menderes, ziyaretçilerine pek çok şey vadeden bir ilçe olarak birçok insan tarafından ilgi görmektedir.

Menderes Gezilecek Yerler

Menderes gezilecek yerler kapsamında insanlara farklı seçenekler sunarak onların hem tarihi bilgilere sahip olmasını hem de keyifli bir şekilde vakit geçirmesini olanaklı hale getirmektedir. Menderes’te gezilecek pek çok yerden bazılarını genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Özdere Çukuraltı Plajı

Menderes’in mavi bayrak alan bir semti olan Özdere, sahip olduğu plaj ile insanların keyifli bir şekilde denize girebilmesini olanaklı hale getirmektedir. Menderes yerlisi tarafından uğrak alanlarından bir tanesi olan Özdere Çukuraltı Plajı, oldukça hijyenik bir plaj olarak bilinmektedir. Huzurlu bir şekilde vakit geçirmek için Çukuraltı Plajı’na gidebilir ve gündelik hayatın stresinden uzaklaşma şansı elde edebilirsiniz.

Clasros Tarihi

Menderes merkeze 20 km uzaklıkta olan Clasros Tarihi, denize sıfır olmayan tek iyon kenti olarak bilinmektedir. Kehanet merkezi olarak ün salan bu yer, birçok insan tarafından ilgi gören alanlardan bir tanesidir.

Menderes Gümüldür

İzmir merkeze 51 km uzaklıkta bulunan Gümüldür, birçok insan tarafından ilgi gören alanlardan biri olarak bilinmektedir.

Menderes Orman Kampı

Menderes Orman Kampı, Menderes gezilecek yerler kapsamında bulunan yerlerden biridir. Meşhur orman kamplarından bir tanesi olarak bilinen Menderes Orman Kampı, İzmir gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Kamp alanı içerisinde piknik yapılabilmekte olup doğa yürüyüşü de gerçekleştirilebilmektedir.

Menderes Kalemlik Plajı

İzmir’in en ünlü plajlarından olan Menderes Kalemlik Plajı, pek çok ağaca ev sahipliği yapan alanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Kamp yapmayı seven insanlar için ideal alanlardan biri olan Menderes Kalemlik Plajı, keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyen insanlara hitap eden alanlardan biridir.

Menderes’te Ne Yenir?

Menderes’te ne yenir sorusu, ilçeye giden ve ne yemeleri gerektiğini bilemeyen insanlar tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Pek çok restoran ve lokantaya sahip olan Menderes, insanların pek çok farklı tatlara ulaşabilmesini olanaklı hale getirmektedir.

Bu bağlamda ciğerci, pideci vb. olmak üzere pek çok restoran bulunmakta olup birçok insan, bu yiyecekler üzerinden keyifli akşam yemekleri geçirebilmektedir.

Menderes’ten Ne Alınır?

Menderes, tarihi zenginliği ile ön plana çıkan ilçelerden bir tanesi olmakta ve her yıl birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Menderes’i hatırlatan pek çok hediyelik ürün bulunmakta olup bu sayede ilçeyi daha sonra hatırlamak mümkün hale gelmektedir.

Menderes konum için tıklayınız.

Menderes Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here