Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinMazıdağı Gezilecek Yerler

Mazıdağı Gezilecek Yerler

-

Mazıdağı Gezilecek Yerler, Mardin şehir merkezine 47 kilometre mesafede yer almaktadır. 1000 metre yükseklikte bulunan ilçe, dağın eteklerinde bulunmaktadır. Eski zamanlarda Derik ve Savur ilçelerine bağlı belediye olmuştur. Ancak 1937 yılında resmi olarak ilçe olmuştur. İlçenin yüzölçümü 869 kilometrekaredir ve toplam nüfusu 35 bin 757’dir. İlçenin eski adı Şamrah’tır ve eski zamanların merkez ilçelerinden birisi olmuştur. İlçedeki yaşam belirtileri Sümerlilere kadar uzanmaktadır. Urartu ve Asur medeniyetlerine de ev sahipliği yapan ilçe, milattan önce 2500’lü yıllarda İsala ismi ile anılmaktaydı. Ayrıca ilçede yer alan taş devrinden kalma mağaralar, Bizanslılardan kalma madenler gibi birçok yapı bulunmaktadır. Binlerce yıllık geçmişi bulunan ilçe, onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Mazıdağı’na Ulaşım

Mazıdağı’na ulaşım sağlamak şehir merkezinden oldukça kolaydır. Mardin şehir merkezi ile arasındaki mesafe 40 kilometredir. Mardin merkezden ilçeye sıklıkla kalkan araçlarla gün içerisinde ulaşım sağlanabilmektedir. Merkezdeki araçlarla ilçeye ulaşım 1 saat sürmektedir. İlçenin Diyarbakır merkeze olan mesafesi de 68 kilometredir. Çevre illerden ilçeye direkt kalkan araçlar bulunmaktadır. Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyen kişiler ise Mardin Havalimanı’nı kullanabilirler. Havalimanından kalkan araçlar ile ilçe merkezine ulaşım sağlanabilir.

Mazıdağı Konaklama

İlçedeki konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Kişiler lüks otellerin yanı sıra apart otelleri de ilçede bulabilirler. Sezonda ilçeye gelen turist sayısı çoktur. Bu nedenle öncesinde rezervasyon yaptırılması tavsiye edilir.

Mazıdağı Gezilecek Yerler

Mazıdağı gezilecek yerler çok olması nedeni ile ilçeye oldukça fazla ilgi duyulmaktadır.

Dermetinan Kalesi

İlçeye 20 kilometre uzaklıktadır. Timur’un savaş açtığı bu kale, dayanıklılığı ile bilinir. Bizanslılar zamanından kalma bu yapıda, o döneme ait mezarlar da bulunmaktadır. Kalenin duvarında yer alan kabartmalar, günümüze kadar ilk günkü halini korumaktadır.

Sultan Şeyhmus Türbesi

Anne baba olmak isteyen kişilerin dilek diledikleri bir yerdir. Buraya gelen kişilerin çoğu kadındır. İnanca göre burada dua eden kişilerin çocuğu olur. Erkek çocuğa Şeyhmus, kız çocuğa ise Sultan adı verilecek türbeye saygılarını belli ederler.

Zerzevan Kalesi

Kervan yolundan geçen tüccarların güvende olması için yapılan bir yapıdır.

Mazıdağı Konum için tıklayınız.
Mazıdağı Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol