Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinMardin Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

-

Güneydoğu Anadolu’nun en merak edilen şehirlerinden birisi olan Mardin Gezi Rehberi, özellikle de tarihi yapısı nedeniyle büyük ölçüde ilgi çekmektedir. Ülkemizin en önemli kültür miraslarından birisi olan Mardin, sanatsal açıdan büyük bir tarihi değer taşımaktadır. Eskiden İpek Yolu güzergahında olan bu ilimizde beş tane han ve bir tane de kervansaray yer almaktadır. Ülkemizde kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Mardin Nerede?

Tarihi dokusunu ve sanatsal yapısını yakından gezip görmek isteyen pek çok kişi Mardin nerede sorusunu merak etmektedir. Mardin ili, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Dicle alanında yer alan bu şehrin kuzey kısmında Diyarbakır ve Batman illeri yer alırken batısında Şanlıurfa ve doğu kısmında da Siirt ile Şırnak yer almaktadır.

Mardin’e Ulaşım

Pek çok medeniyete bünyesinde ev sahipliği yapmış olan Mardin’e ulaşım için genellikle karayolları tercih edilmektedir. Aynı zamanda demiryolu bulunan illerden demir yolları ile ulaşım da mümkündür. Yine daha hızlı ve kolay olması adına bu ile hava yolları ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

Mardin Konaklama

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Mardin’i gezip görmek isteyen kişiler Mardin konaklama için farklı seçenekleri değerlendirebilirler. Bu ilde konaklama için genellikle tarihi yapısı ile göz kamaştıran oteller tercih edilmektedir. Daha uygun olması adına pansiyonlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda günlük ya da haftalık kiralanan eşyalı evler de bu ilde konaklama için oldukça uygundur.

Mardin Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’nun incisi niteliğinde olan Mardin Gezi Rehberi ile ünlü olan illerimizden bir tanesidir. Tarihi yapıları ile ünlü olan bu ilde gezerken adeta tarihi dokusu karşısında büyülenebilirsiniz. Bu ilde gezilen en popüler yerlerden bazıları ise şu şekildedir;

Mardin Kalesi

Diğer adı ile Kartal Yuvası olarak bilinen Mardin Kalesi, bu ilde en çok gezilip görülen yerlerden bir tanesidir. Görkemli yapısı ve tarihi dokusuyla bu ilde gelenlerin resmen gözlerini kamaştırmıştır. 6 adet kapısı bulunan kalenin sağlamlığı da görenlerin dikkatlerinden kaçmıyor. Daha öncesinde çok kez kuşatılmasına rağmen alınamaması da kalenin kapılarının sağlamlığına bağlıdır.

Midyat Saat Kulesi

Mardin Gezi Rehberi arasında ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri alanlardan bir tanesi de Midyat Saat Kulesi’dir. Şehrin adeta simgesi olarak bilinen bu kule, gelen bütün ziyaretçilerin özellikle de fotoğraf çektikleri bir alandır. 2015 senesinde meydana gelen terör olayları nedeni ile zarar görmüş olsa da yapılan restorasyon çalışmaları ardından yeniden onarılmıştır.

Mardin Sokakları

Mardin’in en göz kamaştıran özelliklerinden bir tanesi de Mardin sokaklarıdır. Özellikle de 1. Cadde alanında yer alan sokak, Mardin’i ziyaret eden kişilerin kesinlikle gezip görmeleri gereken bir alandır. Farklı renk tonlarındaki taşlardan oluşan sokaklar, buraya gelen kişileri adeta büyülemektedir.

Mardin Evleri

Mardin’in en önemli özelliklerinden birisi de Mardin evleridir. Sarı kalker taşlarından yapılmış olan bu taş evler, görenleri resmen kendilerine hayran bırakmaktadır. Bu evlerin arasında gezenler kendilerini adeta bir labirentin içinde geziyormuş gibi hissedecekler. Resmen bir sanat eseri gibi görünen tarihi Mardin evleri, bu şehre gelen kişilerin kesinlikle gezerek görmeleri gereken alanlardır.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi de Mardin Gezi Rehberi arasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesidir. 1889 yılında Süvari Kışlası olarak uzun yıllar kullanılan binası, 2007 yılında restorasyon çalışmaları ardından 2009 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. Mardin’in kültürünü ve mirasını yansıtan bu müze kesinlikle buraya gelenlerin görmeleri gereken bir mekandır.

Mardin Konum için tıklayınız.
Mardin Gezi Rehberi adlı konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol