Home Rehber Türkiye Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler

0
377
Manavgat Gezilecek Yerler

Antalya ilinin yüzölçümü bakımından en büyük 2. ilçesi olan Manavgat Gezilecek Yerler, 2.263 km2lik bir alana sahiptir. İlenin kuzeyi Toros Dağları ile çevrili olmakta, bu ise Manavgat’ın doğal bir güzelliğe sahip olmasını mümkün kılmaktadır. Sahil şeridi ve plajları bulunan, bu nedenle hem yerli hem de yabancı turistin ilgisini çeken ilçe, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Toplam 106 mahalleden oluşan Manavgat, pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir ve bu nedenle gezilecek yerler kapsamında pek çok seçeneğe sahiptir. Peki binlerce kişi tarafından ilgi gören Manavgat nerede ve Manavgat’a ulaşım nasıl gerçekleştirilir?

Manavgat Nerede?

Manavgat, Antalya’nın yüzölçümü bakımından 2. büyük ilçesi konumundadır ve farklı ilçelere komşudur. İlçe kapsamında, oldukça ünlü Manavgat Şelalesi bulunmakta olup bu şelale, pek çok insan tarafından ziyaret edilen alanlardan bir tanesidir.

Manavgat nerede sorusu kapsamında ilçenin sahip olduğu coğrafi konum belirtilmekte olup ilçeyi ziyaret edecek birçok insanın Manavgat ile ilgili detaylı bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Peki Manavgat’a ulaşım nasıl gerçekleştirilir? Manavgat’a gitmek isteyen kişilere sunulan ulaşım seçenekleri nelerdir?

Manavgat’a Ulaşım

Manavgat’a ulaşım konusunda insanların tercih edebilecekleri ile seçenek özel araçtır. Pek çok kimse, özel araçları ile belirli güzergahlar üzerinden ilçeye konforlu bir yolculuk gerçekleştirmektedir. Öte yandan Antalya il merkezine otobüs ile giden kişiler, merkezden ilçeye sağlanan otobüs seferleri ile sorunsuz bir şekilde ilçeye ulaşabilmektedir.

Manavgat Konaklama

Manavgat’ta bulunan doğal ve tarihi güzellikleri görmek isteyen kişiler, ilçede bir süre konaklamak istemekte olup konaklama seçeneklerinin neler olduğunu merak etmektedir. Manavgat konaklama konusunda otel, pansiyon ya da yarı pansiyon seçeneklerinden herhangi bir tanesinin seçilmesi olanaklıdır.

Otel ve pansiyonlar arasında fiyat farkı bulunmakta olup bu durum, insanların bütçelerini etkileyen hususlardan bir tanesidir. Lüks bir tatil yapmak isteyen kişiler, pek çok otel seçeneğinden herhangi birini seçebilmektedir. Bunun yanı sıra pansiyon ve yarı pansiyonlar, otellerden çok daha uygun fiyatlıdır. Bu bağlamda ekonomik bir tatil isteyen kişiler pansiyon ya da yarı pansiyonları seçebilmektedir.

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi başta olmak üzere Manavgat ilçesinde birçok doğal ve tarihi güzellik bulunmakta olup bu güzellikler, Manavgat’a gidecek olan kişilere sunulmaktadır. Manavgat gezilecek yerler kapsamında ön plana çıkan ve görmeniz gereken alanları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, ilçenin tarihine ışık tutan en önemli alanlardan bir tanesidir. Romalı, Bizanslı, Selçuklu ve Osmanlıların egemenlik kurduğu alan olarak bilinen antik kent, pek çok tarihsel yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Apollon Tapınağı ve antik şehir kalıntıları ile birlikte ön plana çıkan Side Antik Kenti görülmesi gereken alanlardan bir tanesidir.

Merkez Külliye Cami

Merkez Külliye Cami, Manavgat’ın simgesel yapılarından bir tanesidir ve dekoru ile ön plana çıkmaktadır. Cami 2004 yılında ibadete açılmıştır ve oldukça şık bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle caminin görülmesi gereken alanlardan bir tanesi olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Side Antik Tiyatrosu

Romalılardan kalan ve Barok tarı mimarisi ile dikkat çeken Side Antik Tiyatrosu, Manavgat gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan biri olarak dikkat çekmektedir. 20 bin kişilik kapasiteye sahip olan antik tiyatro, pek çok insan tarafından ilgi görmektedir.

Anıtsal Çeşme (Nemorum Çeşmesi)

Roma Dönemi’nden kalan oldukça görkemli çeşmelerden bir tanesi olan Anıtsal Çeşme, Manavgat’a giden pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Üç katlı bir yapı olarak inşa edildiği düşünülen çeşme, şu anda iki katlı yapıya sahiptir.

Apollo Tapınağı

Apollo Tapınağı, Anadolu’nun en önemli tarihsel yapılarından bir tanesi olarak bilinmekte olup her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Manavgat’ın Side ilçesinde yer alan tapınak, Side kentinin baş tanrısı olan Apollon’a ithaf edilmiştir.

Özel Yörük Müzesi

Manavgat gezilecek yerler listesinde yer alan Özel Yörük Müzesi, Side ilçesinin 11 km güneybatısında yer almaktadır. Antalya’nın en mühim kültürlerinden bir tanesi olan Yörük kültürünün yaşatılmasını amaçlayan müzede, Yörük kültürüne ait pek çok eşya bulunmaktadır.

Manavgat Gezilecek Yerler

Doğal ve tarihi güzelliği ile ön plana çıkan Manavgat, kültür turu yapmak isteyen kişilere hitap eden en önemli ilçelerden bir tanesidir. Sizler de ilçeye konforlu bir yoluculuk yapabilir ve genel kültürünüzü geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

Manavgat konum için tıklayınız.
Manavgat Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here