Ana Sayfa Rehber Gezi Rehberi Makedonya Gezi Rehberi (Konaklama ve Gezilecek Yerler)

Makedonya Gezi Rehberi (Konaklama ve Gezilecek Yerler)

-

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti yemyeşil doğası, tarihi yapısı ve görkemli mimarisi ile olağanüstü güzelliğe sahip bir yerdir. Hem Türkiye’ye yakınlığı açısından hem de ekonomik oluşu ile tatil yapabileceğiniz en ideal yerlerden biridir. Başkent Üsküp ve çevre illerinde keşfedilecek pek çok yer, tadılacak müthiş lezzetler ve tanınacak yeni yüzler bulunuyor.

Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

Makedonya’ya gitmek için uçak kullanabilirsiniz. Bileti erkenden alarak uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Turlar genellikle Üsküp’ten başlar. Üsküp uçak bileti satın alarak hızlı ve eğlenceli bir seyahat yapabilirsiniz. Makedonlar oldukça sevecen ve yardımsever insanlardır. Ülke içerisinde nereye gitmek isterseniz isteyin size yardımcı olacaklardır.

Makedonya Gezilecek Yerler

Konumundan dolayı birçok farklı kültürün etkisinde kalan Makedonya’da çeşitlilik çok fazladır. Bu yüzden de gezip görebileceğiniz farklı kültürlere ait birbirinden farklı yerler epeyce bulunuyor. Makedonya’ya gelmeden önce mutlaka bir seyahat planı yapmalısınız. Ülkenin yüz ölçümü küçük olmasına rağmen o kadar çok tarihi ve doğal yapıyı içinde barındırıyor ki plansız gezmek neredeyse imkansızdır.

Kültür Bankası Başkent: Üsküp

Üsküp, Vardar Nehri kıyılarında kurulmuş bir şehirdir. Osmanlı izlerinin en net şekilde görüldüğü yerdir. Gündüz bir Osmanlı şehriyken, geceleri ise tam anlamıyla Makedonya’yı yansıtıyor.

Üsküp’te gezmeniz gereken yerler Makedonya Çarşısı, Türk Çarşısı, Rahibe Teresa Evi, Stobi Antik Kenti, Üsküp Kalesi, Taş Köprü, Mileyum Haçı, Makedonya Köyü ve Arkeoloji Müzesi olarak sıralanabilir.

Makedonya Gezi Rehberi 2

Göl Kenarında Bir Şehir: Ohri

Avrupa’nın en derin gölüne adını veren bir şehirdir. Yaklaşık 40 binlik nüfusu ile oldukça küçük ama hoş bir şehirdir. Osmanlı izlerini görebileceğiniz şehir tabiat ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkıyor.

Orta çağ kenti olan Ohri’de 365 tane kilise bulunuyor. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Ohri Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu doğa mucizesi harika yer yüzmeyi sevenler için uygundur. Ohri Gölü’nden çıkarılan inci ile yapılan hediyelik eşyalardan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Ohri gezilecek yerler Aziz Yuhanna Kilisesi, Su Müzesi, Paloşnik, Çar Samuel Kalesi, Galiocia Doğal Parkı, Sveti Naum Manastırı olarak sıralanabilir.

Manastır Diyarı: Bitola

Diğer şehirlere göre daha ekonomik olan Bitola’yı gezmek için birkaç gününüzü ayırmanız gerekebilir. Ülkenin en geniş ve büyük ikinci üniversitesine ev sahipliği yapıyor. Klasik müstakil evleri ve yeşilin en güzel tonlarına hakim olan doğası ile Evliya Çelebi Seyahatname kitabında ondan “En güzel Rum ili” olarak bahsetmiştir. Özellikle de pek çok filme konu olan Sirok Sokağı muhteşemdir.

Bitola gezilecek yerler Bitola Müzesi, Manastır Saat Kulesi, Heraklea Linkestis ve Pelister Milli Parkı olarak sıralanabilir.

Makedonya’da Ne Yenir?

Makedonya, yemek kültüründe Osmanlı ve Balkanlardan etkilenmiştir. Özellikle de Türk kültürüne benzeyen yemekleri ile dikkat çekiyor. Oraya gittiğiniz zaman Türk isimleri taşıyan dükkanlar ve yemekler görebilirsiniz.

Makedonya mutfağında ise en büyük yeri köfteler kapıyor. Başkent Üsküp’ün Eski Çarşı bölgesinde bulunan restoranlarda mutlaka Cevabdzinica köftelerini yemelisiniz.

Makedonya Gezi Rehberi

Makedonya’da Konaklama

Makedonya seyahatiniz sırasında lüks bir konaklama istiyorsanız Başkent Üsküp’teki otelleri tercih edebilirsiniz. Eğer ucuz ve kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bir konaklama istiyorsanız da Ohri’de bulunan uygun fiyatlı hostelleri tercih edebilirsiniz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone