Pazartesi, Eylül 20, 2021
Ana SayfaKültür SanatMabel Matiz Konserleri (2 Temmuz - 7 Ağustos)

Mabel Matiz Konserleri (2 Temmuz – 7 Ağustos)

-

Mabel Matiz Konserleri, pandemi sonrası yaz etkinliklerinde sizlerle buluşuyoruz. Uzun bir süre konser veremeyen sanatçılar yaz aylarında İzmir, Muğla ve Antalya gibi lokasyonlarda sevenleriyle buluşuyor.

Mabel Matiz Kimdir?

Mabel Matiz, kimlikteki adıyla Fatih Karaca, 31 Ağustos 1985’te Mersin’in Erdemli ilçesinin Tömük kasabasında ev hanımı Maya Karaca ile tır şoförü ve Kıbrıs Gazisi Ali Karaca’nın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.[3] Çocukken yoğun olarak yaşadığı kekemelik, kendini ifade edememe durumu onu, yazmaya teşvik etmiş ve bu durum onu yeni ifade arayışlarına götürerek müziğe, edebiyata ve şarkı söylemeye yöneltmiştir. Çocukluğu ve ilk gençliği boyunca ağırlıklı olarak 80’ler ve 90’lar Türkçe Pop müziği dinledi. Bu dönemlerde dinlediği Sezen Aksu’nun “Şinanay” isimli parçası olmuştur. Lise 2’deyken (2001-2002) Yunus Emre’nin hayatını konu alan bir tiyatro oyununda başrol oynadı ve bu oyunun hazırlık çalışmaları sayesinde bir yıl boyunca kekemeliğini kontrol altına almayı öğrenmiştir.

Üniversite eğitimini ise 2003-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde almıştır.[4] İlk müzik çalışmalarını üniversite yıllarında gerçekleştirdi. 2005 yılında tıp fakültesinden arkadaşı Duygu Has’la birlikte, akustik duo olarak değerlendirilebilecek cover grubunu kurdu. İlk şarkılarını yine 2005’te yazmaya başladı. Bunlardan en belirgin olanı 2007 yazdığı ve sonradan ilk albümünün çıkış şarkısı olacak olan “Arafta”dır.

Sanatçı 2008’de, dönemin aktif müzik platformu olan Myspace’te bir sayfa açarak, gitar – vokal olarak kaydettiği şarkılarının ilk demolarını burada anonim olarak yayınladı. Mabel Matiz adını, gerçek kimliğini saklamak için kullandı ve uzun süre sayfada kendi hakkında başka hiçbir bilgiye yer vermedi. “Mabel”, ilk gençliğinde severek okuduğu Kumral Ada Mavi Tuna romanındaki baş karakterin takma adıdır; “Matiz” ise internette gezinirken ilk kez bir sohbet odasında rastladığı, “aşırı sarhoş” anlamına gelen Eski Yunanca bir kelimedir. Myspace’te yayınlanan ilk şarkıları kısa sürede viral olarak yayıldı ve internette ses getirmeye başladı.

Bu viral etkileşimler onu ilk solo albümünün sürecine götürdü. 2008 – 2010 yıllarında iki yıl boyunca profesyonel olarak diş hekimliği yaptı. 2010 yazında, hayatına yalnızca müzikle devam etmek istediğine emin olduğu bir gün mesleğini aniden bıraktı. 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde yüksek lisansa başladı. Çocukluk yıllarını, kendisine müzikal anlamda çok katkısı olduğunu ifade ettiği Erdemli’de geçirmiştir.[3] 2011’de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 2014’te yarıda bırakmıştır.

Mabel Matiz Konserleri

Mabel Matiz’in yaz boyunca tüm Mabel Matiz konserleri aşağıdaki gibidir.

TARİHSANATÇIMEKANBİLET
2.07.2021Mabel MatizBodrum Antik Tiyatro MuğlaBiletix
3.07.2021Mabel MatizÇeşme Açıkhava Tiyatrosu İzmirBiletix
16.07.2021Mabel MatizMarmaris Amfi Tiyatro MuğlaBiletix
17.07.2021Mabel MatizDatça Açıkhava Tiyatro MuğlaBiletix
6.08.2021Mabel MatizAntalya Açıkhava AntalyaBiletix
7.08.2021Mabel MatizAlanya Açıkhava Tiyatrosu AntalyaBiletix

Yaz Konserleri için tıklayınız.
Biletleri Biletix’den satın alabilirsiniz.

Mabel Matiz Konserleri (2 Temmuz - 7 Ağustos)
Ömür Hakanhttp://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

246BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,005TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
2,508TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone