Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaTürkiyeEdirneLalapaşa Gezilecek Yerler

Lalapaşa Gezilecek Yerler

-

Lalapaşa Gezilecek Yerler Türkiye’de bulunan Edirne iline 22 km uzaklıkta bulunan ilçe olarak bilinmektedir. Lalapaşa ve Edirne arası yaklaşık olarak 25 dakika olarak bilinmektedir. Lalapaşa ilçesi kuzeyinde ve batısında Bulgaristan bulunmaktadır. Lalapaşa ilçesi doğusunda ise Süloğlu, güneyinde Edirne merkez bulunmaktadır. Lalapaşa da birçok derecik bulunmaktadır. Arkeolojik çalışmalara göre Lalapaşa ilçesi yeraltı zenginlikleri konumuna sahip olduğu bilinmektedir. Eski zamanlarda Mimar Sinan’ın yaptığı su yolları anıt olarak bulunmaktadır.

Lalapaşa Ulaşım

Lalapaşa Ulaşım konusunda oldukça kolay bir yere sahiptir. Lalapaşa ilçesi Edirne arasında yaklaşık olarak 22 km bulunmaktadır. Edirne den Lalapaşa ilçesine her gün hafta içi 15 dakika arayla karşılıklı olarak seferler düzenlenmektedir. Lalapaşa ilçesi ve Edirne merkez arası haftasonları yarım saatte bir karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Lalapaşa ilçesine kooperatif servisleri de bulunmaktadır. Edirne ilinin belirli bölgelerinden Lalapaşa ilçesine 45 dakikada bir otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan Edirne Lalapaşa ilçesine gelmek isteyen kişilerin otobüs seferlerini kullanabilecekleri bilinmektedir.

Lalapaşa Konaklama

Lalapaşa eski yapıtlarıyla, tarih kokan havasıyla tercih edilen ilçe olarak bilinmektedir. Lalapaşa’da konaklamak isteyen kişiler lüks otellerde konaklama imkanına sahiptir. Lalapaşa ilçesine günübirlik gelmek isteyen kişiler için apart oteller, günlük oteller ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Lalapaşa ilçesinde kadınlar için ayrı konaklama yerleri de bulunmaktadır.

Lalapaşa Gezilecek Yerler

Lalapaşa Gezilecek yerler eskiden beridir varlığını sürdürmektedir.

Muhiddin Baba Türbesi

Lalapaşa kurucusu 2. Beyazıt döneminde vezirlik yapan Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa olarak bilinmektedir. Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa oğlu olan Muhiddin Mehmet Çelebi bir kaç kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa oğlu Muhiddin Mehmet Çelebi vefatından sonra babasının kurduğu köyde mezarı türbe olarak bulundurmaktadır. Lalapaşa ilçesine gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Dolmen

Mezar Odası çeperini oluşturan dik taşların desteklediği bir yapıdır. Dolmen yapısı tarih öncesine dayalı bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir. Dolmen Türkiye’de yalnızca Lalapaşa ve Kars ilinde bulunduğu bilinmektedir. Dolmen açık bir girişe sahiptir. Lalapaşa da bulunan Dolmen art arda kapalı iki mekandan oluşmaktadır. Lalapaşa tarih kokan havasıyla ve içerisinde bulundurduğu Dolmenler sayesinde görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.

Lalapaşa Konum için tıklayınız.
Lalapaşa Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Edirne Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol