Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeKumluca Gezilecek Yerler

Kumluca Gezilecek Yerler

-

Antalya iline bağlı bir ilçe olan Kumluca Gezilecek Yerler, 1.253 km2lik bir alana sahiptir. Antalya Körfezi’nin batı kısmında yer alan Kumluca, birçok insan tarafından ziyaret edilen ilçelerden bir tanesidir. Hem Antalya’dan hem de il dışından pek çok insanın ilgisini çeken ilçede ilk yerleşim 1830’lu yıllarda başlamıştır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kumluca, yazları çok sıcak olmakta hatta hava sıcaklıkları yer yer 48 dereceyi bile bulabilmektedir. Corydella, Olympos, Gagae gibi pek çok antik kente sahip olan ilçe, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Peki tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Kumluca nerede ve Kumluca’ya nasıl gidilir?

Kumluca Nerede?

Kumluca, Antalya’da bulunan ilçelerden bir tanesidir ve Antalya Körfezi’nin batısında bulunmaktadır. Antalya’ya 90 km uzaklıkta bulunan Kumluca’nın güneyinde Akdeniz, batısında Finike ilçesi, batı ve kuzeybatısında ise Elmalı ilçesi yer almaktadır.

Kumluca nerede sorusu kapsamında ilçenin coğrafi konumu ön plana çıkmakta olup ilçede pek çok antik kent yer almaktadır. Pek çok insan, ilçede bulunan antik kentleri görmek için Kumluca’ya gitmekte olup burada yer alan tarihi yapıları ziyaret etmektedir.

Kumluca’ya Ulaşım

Kumluca’ya gitmek isteyen insanların bir kısmı, Kumluca’ya ulaşım kapsamında araştırma yamaktadır. Kumluca’ya gitmek için birçok seçenek bulunmakta olup bu seçeneklerden ön plana çıkan özel araçtır. Özel araç sahibi pek çok kimse, ilçeye konforlu bir şekilde gitme imkanı bulmaktadır.

Özel araç haricinde uçak ile Antalya Havalimanı’na gidilebilmekte olup buradan otobüs, tren ve havalimanı özel araçları ile Kumluca’ya ulaşılabilmektedir. Ulaşım seçeneklerinin bol olması nedeniyle birçok insanın ilçeye sorunsuz bir şekilde gidebildiğini ifade edebiliriz.

Kumluca Konaklama

Kumluca konaklama, ilçede bir süre kalmak ve huzurlu bir şekilde tatil yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilen hususlardan bir tanesidir. Antalya merkezden ilçeye giden birçok insan günübirlik olarak ilçeyi gezmekte olup konaklamadan yaşadıkları yerlere dönüş yapmaktadır. Fakat ilçede belirli bir süre kalmak isteyen kişiler, konaklama konusunda ön plana çıkan seçeneklerden herhangi bir tanesini seçmektedir.

İlçede konforlu ve sorunsuz bir şekilde konaklamak isteyen kişiler genellikle farklı seçenekler halinde sunulan otellerde kalmaktadır. Bunun yanı sıra pansiyon ve yarı pansiyonlar da uygun fiyatlarla konaklama gerçekleştirmek isteyen birçok insanın ilgisini çekmektedir.

Kumluca Gezilecek Yerler

Kumluca’da pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmakta olup bu alanlar, Kumluca’ya giden kişiler tarafından ziyaret edilebilmektedir. İlçeye bir gezi düzenlemek istiyorsanız eğer görmeniz gereken yerleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Suluada

Suluada, Kumluca gezilecek yerler kapsamında bulunan alanlardan bir tanesidir. İsmini adanın tatlı su kaynağından alan Suluada, Gelidonya Feneri’ne 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yerli halk tarafından “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılan Suluada, birçok insanın ilgisini çeken yerlerden bir tanesidir.

Adrasan Koyu

2 km uzunlukta bir sahil şeridine sahip olan Adrasan Koyu, Adrasan Mevkii üzerinde bulunmaktadır. Yunanda “Erdassa” isminden gelen Adrasan Koyu’nun çevresinde dağlar ve ormanlık alanlar bulunmaktadır.

Gelidonya Feneri (Taşlıkburnu Feneri)

Anadolu Körfezi ve Finike Körfezi arasında bulunan Gelidonya Feneri ya da Taşlıkburnu Feneri, 1934 yılında Fransızlardan tarafından yapılmıştır. 1936 yılında kullanılmaya başlanan fener, birçok insan tarafından ziyaret edilen alanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Olympos Antik Kenti (Olympos Ören Yeri)

Olympos Antik Kenti, Kumluca gezilecek yerler listesinde bulunan alanlardan bir tanesidir. Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan antik kentin tarihi oldukça eskidir.

İdebessos Antik Kenti

Birçok insan tarafından ziyaret edilen bir diğer alan da İdebessos Antik Kenti olarak adlandırılan bir antik kenttir. Kumluca ilçe merkezinim 21 km kuzeybatısında bulunan alan, ilçe tarihini gün yüzüne çıkaran önemli antik kentlerden bir tanesidir. Ormanlık bölgenin arasında kalan alana ulaşım zor olsa da birçok insan, bu alanı ziyaret etmektedir.

Kumluca’da Ne Yenir?

Kumluca’yı gezip görmek isteyen insanlar, ilçede neyin meşhur olduğunu ve burada ne yemeleri gerektiklerini merak etmektedir. Bu bağlamda Kumluca’da ne yenir sorusunun oldukça önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Yöresel yemeklerin bulunduğu çeşitli restoranlar bulunmakla birlikte et ve balık türü yiyeceklerin yer aldığı birçok mekanın da ilçe kapsamında bulunduğunu ifade etmek gerekmektedir. İlçede bulunan restoranlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Kumluca konum için tıklayınız.
Kumluca Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol