Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaTürkiyeKocaeliKörfez Gezilecek Yerler

Körfez Gezilecek Yerler

-

Körfez Gezilecek Yerler ilçesinin diğer adı Yarımca olarak geçer. Eski zamanlardan kalma olan bu isim halk arasında hala kullanılmaktadır. İlçenin batı bölgesinde Dilovası ve Gölcük ilçeleri yer almaktadır. Kuzeyinde ise Şile bulunur. Büyük sanayi kuruluşlarının yer alması sebebi ile en gelişmiş ilçelerden birisidir. Şehir dışından çalışmak için bu ilçeye gelen binlerce kişi bulunmaktadır. Eski zamanlarda köy olan ilçe, 1934 yılında ilçe olmuş ve sanayi alanında büyük gelişim göstermiştir. Günümüzdeki sınırlarına ise 1984 yılında ulaşan ilçe 301 kilometrekare büyüklüğündedir. 165 bin nüfusunun azınlığı yerli halktır. Şehir dışından çalışmaya gelen kişiler nüfusun büyük bir bölümünü oluşturmuştur.

Körfez’e Ulaşım

Sanayi alanında gelişmiş bir şehir olduğu için birçok farklı bölgeden kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Körfez’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler genellikle İstanbul’daki havalimanını tercih ederler. Havalimanı ile yakın olan ilçe arasında taksi ya da kiralık araçlar ile seyahat edilebilmektedir. Ayrıca İstanbul, Kocaeli ve diğer çevre illerden de ilçeye kalkan otobüsler bulunmaktadır. Uzak yoldan gelen kişiler ise Kocaeli merkeze gelerek aktarma sağlayabilirler.

Körfez Konaklama

Körfez sanayisi ile dikkat çeken bir ilçedir. Büyüklüğü ele alınarak çok gelişmiş olduğu söylenebilir ve her yıl binlerce farklı iş adamına ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle lüks otelleri ile ön plana çıkar. Ancak her bütçeye uygun olarak pansiyon ve oteller bulmak da mümkündür.

Körfez Gezilecek Yerler

Körfez köklü bir geçmişe sahip olması nedeni ile Körfez Gezilecek Yerler alanından oldukça çeşitlidir.

Hereke İpek Halısı

1843 yılında inşa edilmiş olan fabrika yıllardır aktif bir şekilde çalışmaktadır. Çeşitli yün halı ve ipek üretimi gerçekleştiren fabrika alanındaki en eski kuruluşlardan birisidir. Dünyanın en büyük halısı unvanına sahip olan halı burada yapılmıştır.

Alman İmparatoru Kaiser Wilelm Köşkü

Yıldız Sarayı ele alınarak yapılmış olan bir köşktür ve saraya benzer olarak yapılmıştır. Sümerbank Dokuma ve Halı Fabrikası’nın içerisinde yer almaktadır. Eski zamanlarda Hereke Halıları büyük bir şöhrete kavuşmuştur ve bölgeye gelen ziyaretçileri ağırlamak adına bu köşk yaptırılmıştır. Görkemi ile Yıldız Sarayı’na benzetilmektedir.

Körfez Konum için tıklayınız.
Körfez Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol