Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaRehberTürkiyeKöprübaşı Gezilecek Yerler

Köprübaşı Gezilecek Yerler

-

Köprübaşı Gezilecek Yerler 6 bin nüfusu ile şehre bağlı en küçük ilçelerden birisidir. Çaykara, Sürmene ve Araklı ilçelerinin arasında konumlanmıştır. İlçenin bir belediyesinde 1998 senesinde sel meydana gelmiştir. Köprübaşı’nın tarihi hakkında oldukça az bir bilgiye sahip olunmaktadır. İlçe ilk olarak Orta Asya’dan gelen göç ile bir yaşam alanı olmuştur. Bölgedeki ağaçların bolluğu ve yeşillikler kişilerin dinlenebilecekleri bir alan olmuştur. İlk olarak Güneşten Ar adını alan ilçe, zaman içerisinde Güneşara ismi ile anılmaya başlanmıştır. Bu isim ile 1929 yılına kadar köy olarak yerleşim alanı olmuştur. 1929 yılında ise birbirine yakın dere ve köprülere ev sahipliği yaptığı için Köprübaşı adını almıştır. 1190 tarihinde ise ilçe olarak yer almaya başlamıştır.

Köprübaşı’na Ulaşım

Köprübaşı’na ulaşım sağlamak için kişiler genel olarak özel araçlarını tercih ederler. Bölgedeki yollar kişilerin özel araçları ile rahat bir şekilde seyahat etmesine olanak sağlar. Eğer kişiler uçak ya da şehirlerarası araçlar ile seyahat ederler ise araç kiralayabilirler. Havalimanında önceden rezerve edilen araçlarla ilçeye ulaşım sağlanabilir.

Köprübaşı Konaklama

Konaklama konusunda oldukça fazla alternatif sunan yaşam alanlarından birisidir. Trabzon her sene binlerce turisti ağırlar. Köprübaşı ilçesi de her sene turistlerin ziyaret ettiği bir yerleşim alanıdır. İlçede bulunan yeşillikler arasında konaklama sağlamak mümkündür. Tamamen doğa ile bir bütün hale tatil yapmak isteyen kişiler için ideal yerler vardır

Köprübaşı Gezilecek Yerler

Köprübaşı gezilecek yerler seçenekleri ile turistler hem tarihi hem de doğal güzellikleri görebilirler.

Harmantepe Yaylası

Yayla hem yeşilliği hem de tarihi dokusu ile büyük bir öneme sahiptir. 1916 senesinde Sultan Murat Rus ordusuna karşı direniş göstermiştir. Bu savaş esnasında Rus ordusunun sahile inmesi engellenmiştir. Yaylanın tepesine çıkarak eşsiz bir manzara seyretmek mümkündür.

Kahvedüzü

İlçeye bağlı olarak bulunan tarihi hanlardır. Eski İpek Yolu’nun üzerinde bulunan bir handır. Geçmiş zamanlarda Sürmene ilçesinden Bayburt’a kadar toplamda 12 han bölgesi mevcuttu. Seyahat eden kişiler, İpek Yolu üzerinde burada konaklama ihtiyaçlarını karşılarlardı. Sahile 25 kilometre uzaklıktadır, günümüzde hala han görünüme rastlamak mümkündür.

Köprübaşı Konum için tıklayınız.
Köprübaşı Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,043TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,983TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol