Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaTürkiyeKocaeliKocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Gezi Rehberi

-

Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehri olan Kocaeli Gezi Rehberi, kesinlikle gidilip gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Türkiye’nin ticaret ve sanayi şehirlerinden biri olarak bilinir. Adını ise İzmit yöresini fethetmiş olan Akça Koca’dan almıştır. Türkiye’nin üç büyük şehrinden sonra en çok gelişen şehridir.

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli Nerede?

Tarihi ve doğal güzelliklerini görmek adına Kocaeli İli’ni gezmek görmek isteyen pek çok kişi Kocaeli nerede sorusunu merak etmektedir. Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük şehri olan Kocaeli, sanayi ve endüstri şehridir. Doğu kısmında Sakarya ili bulunurken batı kısmında ise İstanbul ve Yalova şehitleri yer almaktadır.

Kocaeli’ne Ulaşım

Tarihi ve doğal yapısını görmek isteyen kişiler Kocaeli’ne ulaşım nasıldır sorusunu merak etmektedir. Bu şehre ulaşmak isteyen kişiler hem hava yollarını hem de kara yollarını tercih edebilirler. Trafik yoğunluğunun en çok olduğu illerimizden birisi olduğu için hava yolları ile ulaşım daha sık tercih edilmektedir. Yine şehir içinde ulaşımı sağlamak adına da metrolar, dolmuşlar ve halk otobüsleri tercih edilebilmektedir.

Kocaeli Konaklama

Kocaeli’ni gezmek ve görmek isteyen kişiler Kocaeli konaklama için farklı alternatifleri tercih edebilirler. Buraya gelen ziyaretçiler otellerde konaklayabilirler. Aynı zamanda pansiyonlar ve günlük ya da haftalık kiralanan daireler de bu ilde konaklama için sıklıkla tercih edilmektedir.

Kocaeli Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden birisi olan Kocaeli Gezi Rehberi kesinlikle gidilip görülmeleri gereken yerlerdir. Bu ile gelen kişiler özellikle de gezi için yaz aylarını tercih etmektedir. Şehre gelenlerin en çok ziyaret ettikler yerler ise şu şekildedir;

Darıca Hayvanat Bahçesi

1993 yılında faaliyet göstermeye başlayan Darıca Hayvanat Bahçesi Kocaeli ilinde en çok ziyaret edilen alanlardan birisidir.  Bu hayvanat bahçesi aynı zamanda botanik bahçesi ve kuş cennetidir de.

İzmit Saat Kulesi

Kocaeli Gezi Rehberi arasında İzmit Saat Kulesi de yer almaktadır. Buraya tatile gelen kişilerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden bir tanesidir. Bu kale, Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. Yıl dönümünde Vedat Bey’e yaptırılmıştır. Kocaeli içerisinde yer alan en güzel tarihi yapılardan bir tanesidir. Bu nedenle de bu şerhe tatile gelen kişilerin kesinlikle gelip görmeleri gereken yerlerden bir tanesidir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Kocaeli içerisinde yer alan en güzel tarihi yapılardan bir tanesi de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’dir. Bu külliye de Mimar Sinan’ın eserlerinden bir tanesidir. Külliyeyi yaptıran Çoban Mustafa Paşa ise Yavuz Sultan Selim’in kızının eşidir. Bu şehirde en çok tercih edilen ve gezip görülen yerlerden bir tanesidir. Kocaeli iline gelen kişilerin en çok gezdikleri yerlerden bir tanesidir. Külliye içerisinde cami, şadırvan, türbe, tekke, imaret, medrese ve misafirhane gibi alanlar yer almaktadır. Özellikle de muazzam mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken bu külliye, şehir içerisinde yer alan en güzel tarihi yapılardan bir tanesidir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli ilinde yer alan en güzel yapılardan bir tanesi de Selim Sırrı Paşa Konağı’dır. Bu konak, Hacıhasan Mahallesinde yer alan Sırrı Paşa Caddesi’nde yer almaktadır. Bu konak da Osmanlı Devleti’nde ilk yol ve köprü mühendisi olan Selim Sırrı Para tarafından yapılmıştır.

Kasr-ı Hümayun Sarayı

Kocaeli Gezi Rehberi araştırıldığında bu ilde gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi de Kasr-ı Hümayun Sarayı’dır. 4. Murat döneminde ahşaptan yapılan bu saray, zamanla tahriş olmuştur. Farklı görünüşü ve gösterişli mimari yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Kocaeli Konum için tıklayınız.
Kocaeli Gezi Rehberi adlı konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kamp Mekanları: Kocaeli Kamp Alanları‘na göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol