Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaTürkiyeMardinKızıltepe Gezilecek Yerler

Kızıltepe Gezilecek Yerler

-

Kızıltepe Gezilecek Yerler, Mardin iline bağlı bir ilçedir. İlçedeki ilk yerleşim zamanı milattan öncesine dayanmaktadır. İlçe merkezinde bulunan harabeler ve kalıntılar dikkate alındığında bölgedeki yaşamın 2000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Kızıltepe yüzyıllar boyunca birçok savaşın yapıldığı bir bölge olmuştur. Bu nedenle birçok kez yenilenmek zorunda kalmıştır. Haramhattat isimli köyün ilçedeki ilk yerleşim yeri olduğuna inanılmaktadır. Tarih boyunca birçok isim almıştır, bu isimlerden en bilineni Telermen ve Dunaysir’dir. Ermenilerin yoğunlukla yaşadığı bu bölge, Ermeni Tepesi anlamına geldiği için Telermen adını almıştır. 1937 yılında bu isim değişmiş ve Kızıltepe olmuştur. 1401 kilometrekare yüzölçümü bulunan ilçenin nüfusu 252 bin 656’dır.

Kızıltepe’ye Ulaşım

Kızıltepe’ye ulaşım karayolu ve uçak ile sağlanabilmektedir. Mardin şehir merkezine 23 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye havayolu ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Mardin Havalimanı ile ilçe arasındaki yolculuk 10 dakika sürmektedir. Kiralık araç ya da servis araçları ile ulaşım sağlanabilir. Karayolunu kullanmak isteyen kişiler için ise şehir merkezinden gün içerisinde belirli saatlerde araçlar kalkmaktadır. Kişiler bu araçlar ile yarım saat içerisinde ilçeye varabilirler.

Kızıltepe Konaklama

Kızıltepe tarihi güzellikleri ile dikkat çeken bir ilçedir. Bu nedenle her sene binlerce ziyaretçi ilçeye akın etmektedir. İlçede yer alan oteller bölgedeki tarihi olduğu gibi yansıtmaktadır. Ancak bu otellerin yanı sıra lüks otellerde de konaklama imkanı mevcuttur.

Kızıltepe Gezilecek Yerler

Kızıltepe gezilecek yerler binlerce yıllık medeniyeti ile oldukça fazladır.

Kızıltepe Ulu Cami

1184 yılında yapılmaya başlanan yapı, 1239 yılında tamamlanmıştır. Artuklular döneminden kalan eserin yapısı alışılagelmiş cami görüntüsünden farklıdır. Bu caminin minaresi yoktur ve içinde farklı aksesuarlar yer almaktadır.

Harzem Taceddin Mesud Medresesi

İlçeye 8 kilometre mesafede yer alan medrese Artukoğulları’nın azad edilmiş kölesi olan Taceddin Mesud bin Abdullah’ın yaptırdığı bir eserdir. 1200’lü yıllardan sonra bu yapı üzerinde onarımlar gerçekleşmiş ve eklemeler olmuştur. Günümüzde hala mescit olarak hizmet vermektedir.

Mardin Tarihi Taş Köprü

Zergan Deresi üzerinde geçişi sağlayan köprü Artuklular tarafından yapılmıştır. Taş malzemeden yapılmıştır ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Kızıltepe Konum için tıklayınız.
Kızıltepe Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Mardin Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol