Home Hobiler Kıyıköy Gezilecek Yerler (Rota #1)

Kıyıköy Gezilecek Yerler (Rota #1)

0
1031
Kırklareli Kıyıköy

Kırklareli ilinde bulunan Vize ilçesinde yer alan Kıyıköy, sahip olduğu doğal güzelliklerle öne çıkmış ve bu nedenle pek çok ziyaretçiyi ağırlayan bir yer olarak bilinmektedir. 1987 yılında belediye olan Kıyıköy, oldukça az bir nüfusa sahip olduğu için birçok insanın ilgisini çekmektedir.

Kıyıköy Gezilecek Yerler

Kıyıköy gezilecek yerler, buraya gitmek ve keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından merak edilen hususlardan bir tanesidir. Kıyıköy’ün gezilecek yerleri ile ilgili bilgi vermeden önce beldenin nerede olduğunu ve beldeye nasıl gidilebileceği ile ilgili derinlemesine bilgi vermek gerekmektedir.

Kıyıköy Nerede?

Kıyıköy, Marmara Bölgesi’nde yer alan Kırklareli il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Vize ilçesinde bulunan Kıyıköy, yeşilin en güzel tonuna sahip bir belde olarak her yıl pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Bu beldeye gitmek ve hafta sonlarını değerlendirmek isteyen kişiler, Kıyıköy nerede sorusunu sormakta ve konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapmak istemektedir. Vize ilçesinde yer alan Kıyıköy, az nüfuslu bir belde olarak huzurlu vakit geçirmek isteyen kişilere kapılarını açmaktadır.

Kırklareli Kıyıköy

Kıyıköy Ulaşım

Doğa ve tarih ile iç içe olan Kıyıköy hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmekte olup her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu şirin beldeye gitmek isteyen birçok insan, Kıyıköy ulaşım konusunda bilgi almak için çeşitli araştırmalar içerisinde olmaktadır.

Kıyıköy’e hem özel araçla hem de otobüs ile gitmek olanaklıdır. İstanbul üzerinden bu beldeye özel araç aracılığı ile gitmek isteyen kişiler, İstanbul’dan Edirne yönüne giderken Çerkezköy’e sapmalı, ardından Saray’ı geçmeliler. Bu sayede Kıyıköy’e hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaşılmış olacaktır.

Otobüs ile beldeye gitmek isteyen kişiler, Saray’a giden otobüslere binmeli ve Saray’dan minibüs ile Kıyıköy’e gitmelidir. Her ki seçenek de Kıyıköy ulaşım konusunda insanların sorunsuz bir yolculuk yapmasını mümkün hale getirmektedir.

Kırklareli Kıyıköy

Kıyıköy Konaklama

Yeşil ile mavinin oldukça güzel bir birlikteliğe sahip olduğu Kıyıköy, insanların cezbetmeye devam etmektedir. Bu şirin beldeye gitmek ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen kişiler, Kıyıköy konaklama konusunda pek çok hususu merak etmektedir. Kıyıköy’de bulunan pansiyonlar, insanların rahat ve konforlu bir şekilde konaklamasını olanaklı hale getirmekte olup birçok insan, bu sayede Kıyıköy’e keyifli vakit geçirme şansı elde etmektedir.

Kıyıköy Gezilecek Yerler

Tarihin inceliklerine sahip olan yapılarla süslenmiş bir belde olduğu için Kıyıköy gezilecek yerler konusunda pek çok seçeneğe sahiptir. Bu seçenekleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Liman Hamamı

Geç Osmanlı Dönemi eserlerinden bir tanesi olarak bilinen Liman Hamamı, güney surları altında bulunmaktadır. Kaderine terk edilmiş bir durumda olan hamam, Kıyıköy’e giden birçok insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Kıyıköy Kalesi

Kıyıköy merkezini çevrelemekte olan surlar, Bizans İmparatoru VI. Jüstinyen döneminde yapılmıştır. Kale surlarının yüksekliği yer yer 5 metreyi bulmakta olup kalınlığı da 2,5 metre olarak ölçülmüştür.

Kıyıköy Mağarası

Kıyıköy Mağarası, Kıyıköy merkeze 2 km uzaklıkta bulunmakta olup Büyük Kurudere olarak adlandırılan akarsu yatağının yamacından 25 metre yükseklikte yer almaktadır.

Aya Nikola Manastırı

Kıyıköy merkeze 800 metre uzaklıkta bulunan Aya Nikola Manastırı, Pabuç Dere kıyısında yer almaktadır. Bizans İmparatoru VI. Jüstinyen Dönemi’nde yapıldığı düşünülen manastır, sahip olduğu tarih ile birlikte pek çok insanın ilgisini çekmektedir.

Kazan ve Pabuç Dereleri

Hayvanlar için doğal bir yaşam alanı sunan ve bölgenin her iki tarafında yer alan Kazan ve Pabuç Dereleri, 1. derece doğal sit alanları olarak bilinmektedir.

Kıyıköy’de Ne Yenir?

Ana geçim kaynağı balıkçılık olan Kıyıköy’de genel olarak balık yemeklerinin ön planda olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Balık lokantalarının oldukça fazla olduğu Kıyıköy’de mezgit, balkan balığı vb. balık türlerinden tatmalısınız.

Kırklareli Kıyıköy

Kıyıköy’den Ne Alınır?

Tatil için gittikleri bölgelerden pek çok insan hediyelik eşyalar almakta olup gittikleri bölgede neyin meşhur olduğunu merak etmektedir. Bu bağlamda Kıyıköy’de ne alınır sorusu pek çok insan tarafından sorulan ve merak edilen sorulardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Kıyıköy’e giden pek çok insan, bölge ile ilgili yapılan magnet ya da süs eşyalarından alarak bu beldeyi hatırlatacak bir eşyaya sahip olabilmektedir.

Kıyıköy, mavi ile yeşili bünyesinde barındırmakta ve insanlara kapılarını açmaktadır. Bu nedenle iki günlük tatilinizi güzel ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız eğer Kıyıköy’e gidebilir, bu sayede özlediğiniz bir tatile ulaşarak yeni bir iş hayatına enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz. Kıyıköy gezilecek yerler ile insanların pek çok farklı tarihi yapı görmesini olanaklı hale getirmektedir. Konforlu bir tatil için Kıyıköy, ziyaretçilerini bekliyor.

Kırklareli Kıyıköy

Kıyıköy konum için tıklayınız.
Kırklareli Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here