Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaKeles Gezilecek Yerler

Keles Gezilecek Yerler

-

Bursa şehir merkezine 61 km uzaklıkta bulunan Keles Gezilecek Yerler ilçesi, Uludağ’ın güneybatısında yer alır. Yüzölçümü 640 km, deniz seviyesi yüksekliği ise 1050 metre olan Keles ilçesi doğu ve kuzeydoğuda İnegöl ilçesine, batıda Orhaneli ilçesine ve güneydoğuda ise Kütahya iline komşudur. İlçe adıyla aynı olan Keles Deresi ise Uludağ – Eğriöz Dağları arasında bulunan Kocasu Çayı’nın bir koludur. İlçenin adı muhtemelen tarihte Yunanların hüküm sürdüğü dönemlere dayanır. O dönemlerde kullanılan Kleos ya da Kilos adından gelerek Keles olmuştur. 2020 yılında yapılan genel nüfus sayımına göre Keles ilçesinin toplam nüfusu 11.499’dur. Keles ilçesine bağlı toplamda 42 mahalle bulunur.

Keles’e Ulaşım

Keles, Bursa’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi birçok farklı alternatif güzergaha sahiptir. Keles’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler İstanbul – Bursa arasındaki feribotları kullanabilirler. Kişisel araçlarla ya da şehirlerarası feribotlarla ulaşım sağlamak mümkündür. Şehirlerarası otobüsler ile Keles’e gitmek isteyen kişiler, ilk önce Bursa Terminal’e gitmelidir. Bursa Terminal’den sıklıkla Keles’e yolcu otobüsü kalkmaktadır. Bu nedenle kişiler kolaylıkla ilçeye ulaşım sağlayabilirler.

Keles Konaklama

Keles konaklama açısından uygun fiyatları ile dikkat çekmektedir. Keles ilçesinde yer alan oteller, ağırlıklı olarak tarihi bir yapıya sahiptir. İlçede yer alan oteller, şehrin sahip olduğu havayı oldukça iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Kişiler isterlerse konfor sağlayabilecekleri otellerde, isterlerse de apart otellerde konaklama sağlayabilirler.

Keles Gezilecek Yerler

Tarihi zenginlikleri ile dikkat çeken ilçede yer alan gezilecek mekanlarda doğal güzellikler de ön plana çıkmaktadır. Keles gezilecek yerler hala tarihin sahip olduğu izini oldukça iyi bir şekilde yansıtmaktadır.

Gelemiş Gavurini Mağarası

İlçeye bağlı Gelemiş Köyü’nde yer alan mağaradır. İlçede yer alan nehir boyunca yarım saatlik bir yürüyüşün ardından mağaraya varılır. Mağara üç bölümden oluşur ve içerisinde sarkıtlar yer alır.

Ana Sultan Türbesi

Ertuğrul Gazi’nin gelini Ana Sultan için yaptırılmış olan bir türbedir. Savcı Bey eşini kaybettiğinde her sene mezarında yemek verirmiş. Bu nedenle kişilerin ziyaret ettiği bir alandır.

Kocayayla

Osmanlı tarihinde birçok hatıraya ev sahipliği yaptığı bilinir. Bu alan içerisinde hem yürüyüş hem de mesire alanı bulunur.

Keles Konum için tıklayınız.
Keles Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol