Ana Sayfa Hobiler Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

-

Kış sporları içerisinde başka bir yere sahip olan kayak takımı havaların soğumasıyla birlikte kendini tekrar hatırlattı. Pandemi öncesinde mevcut olan hayatımızda sömestr oldu mu aileler çocuklarıyla birlikte Uludağ, Kartepe gibi kış mekanlarına akın ederdi. Şimdi ise eve tıkılıp kaldığımız bu günlerde sosyal mesafeli ve açık havada tatil yapmanın fırsatını sunuyor. Herkesin hayatında bir kere de olsa denemesi gereken sporlardandır. Ancak bu sporu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler var. Bunlardan en önemlileri kıyafet ve kayak takımlarıdır.

Başlangıç Seviyeler için Kayak Takımı

Başlangıçlar ve orta seviyeler için ayrı kayak takımları bulunuyor. Bu kayaklar daha yumuşaktır. Bu sayede daha kolay rahat hareket imkanı sağlar. Arka kısma daha çok ağırlık verir ve hataları en aza indirir. İnce olan bu kayakların ön kısmı hafif kalkıktır.

Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

Orta Seviyeler için Kayaklar

Bu kayak takımlarını orta ve ileri seviyeler kullanıyor. Daha iyi performans olarak görev görürler. Ezilmiş pistlerde kullanırlar. Daha geniş ve yumuşaktırlar. Ancak başlangıç seviye kayaklara göre daha serttir.

İleri Seviyeler için Kayaklar

Bu kayaklar yarış kayaklarıdır. İleri seviyeler içindir. Daha hızlı olması amacıyla üretilmiştir. Yapısı oldukça ve dardır. Kenarları düzdür. Bu yüzden kontrol etmek oldukça zordur. Bu kayakları kullanmak pratik ve bilgi gerektirir.

Kısa Kayak Nedir?

Kısa kayakların temel özelliği daha kıvrak olmalarıdır. Kolay dönüşler yapmanıza imkan tanır. Ancak şöyle bir dezanvatajı vardır. En ufak bir hatanızda sizi kolayca savurabilir.

Uzun Kayak Nedir?

Uzun kayaklar yüksek hızlarda dengeli bir duruş sağlarlar. Sarsılmadan ilerleme imkanı sunarlar. Uzun kayakların dezavantajı şudur. Yön değiştirirken çok yorulur ve zorlanırsınız.

Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

Kayak Boyu Nasıl Belirlenir?

Kayak takımı alırken dikkat etmeniz gereken şey kayak boyudur. Doğru ölçüleri bilmeniz gerekmektedir. Doğru boy seçimi performansınızı, hızınızı ve stilinizi belirler. Bu yüzden boy ölçüsünde doğru kararlar vermelisiniz. Boyunuz, kilonuz, seviyeniz ve kayak stiliniz boy seçiminde etkilidir.

Boya Göre Kayak Seçimi

Kayak seçiminde ilk dikkat gereken şey şudur. Kayağı dik bir şekilde tuttuğunuz zaman çeneniz ile alnınız arasında konuşlanmalıdır. Çeneden aşağı inen kayak boyları oldukça kısa sayılır. Alından yukarı uzanan kayaklar da çok uzundur.

Kayak Merkezleri‘ni incelemek için tıklayınız.
Mekancu Instagram hesabı tıklayınız.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone