Ana Sayfa Hobiler Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir?

-

Kayak tatiline ilk defa çıkacaklar buraya! Kayak malzemeleri nasıl seçilir, nelere dikkat edilir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Kış mevsimi diğer mevsimler gibi olmayabilir. Sizi bazen mutlu ederken bazen de zor durumda bırakabilir. Soğuk havalardan etkilenmemeniz için ekipmanlarınızın eksiksiz olması gerekiyor. Aksi takdirde üşümekten tatilin keyfini çıkaramayabilirsiniz.

Seviyeye Göre Kayak Seçimi

Kayak seçiminde dikkat etmenizi gereken belli başlı maddeler var. Öncelikle kendi seviyenizi belirlemelisiniz. Kayağa yeni mi başladınız, orta mı yoksa ileri mi seviyesiniz bunu belirlemelisiniz. Kayağınızın sertliği buna göre belirlenecek. İleri seviyeler daha sert bir kayak kullanırken, başlangıç seviyelere ise daha iyi yönlendirmeleri için yumuşak kayaklar önerilir.

Stile Göre Kayak Seçimi

Kayak seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kaydığınız bölgenin zemini ve kayış stilinizdir. Günümüz de ise en çok kullanılan kayak türleri bombeli, çöken ve yassıdır. Siz de kendi stilinize ve zemine göre seçim yapabilirsiniz.

Cinsiyete Göre Kayak Seçimi

Son zamanlarda ise kayak takımlarında kadın ve erkek ayrımı görülmeye başlandı. Aslında renk olarak bir cinsiyet ayrımı yapmak her ne kadar yanlış olsa da maalesef oldukça popülerleşti. Ancak iyi bir tarafı var ki o da kadın vücut dengesine ve ağırlığına göre tasarlanmış olmalarıdır. Çocuklar için de ayrı kayak takımı seçenekleri bulunuyor.

Kayak Malzemeleri

Kayak Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir?

Race Ski: Adı üstünde yarış kayağıdır. Kayak malzemeleri arasında pistin en hızlısıdır. Daha çok profesyonel yarışçılar kullanır.

Frontside Ski: Sert kavisler için en ideal türdür. Hem acemiler hem de profesyoneller tarafından kullanılır.

Freestyle Ski: Kayak malzemeleri listesinde akrobatik hareketler için önerilen kayak türüdür. Televizyonlarda gördüğümüz uçan kayakçılar kullanılıyor diyebiliriz:)

Powder Ski: Uzun ve yorucu pistler için idealdir. Maksimum güç sağlar. Bel genişliği oldukça yüksektir.

All Mountain Ski: Acemi kayakçıların hepsinin sahip olduğu kayak türü budur. En çok tercih edilen çeşittir.

Alp Touring Ski: En hafif kayak çeşitidir. Kullanımı oldukça kolaydır.

Kısaca Açıklarsak

Kayak seçiminiz boyunuz, kilonuz, ayak şekliniz, gideceğiniz bölgenin zemini ve kar tipi gibi seçeneklere göre değişiklik gösterebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz. Ancak ben sadece öylesine gidiyorum gözüm yükseklerde değil derseniz de All Mountain Ski alabilirsiniz.

Türkiye Kayak Merkezleri için tıklayınız.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone