Ana Sayfa Hobiler Kayak Kıyafetleri Nasıl Seçilir?

Kayak Kıyafetleri Nasıl Seçilir?

-

Kayak kıyafetleri seçmeden önce hangi dalda spor yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Snowboard veya kayak gibi sporlara uygun ürünler seçmeniz gerekiyor. Peki, kıyafet seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Gelin, hep beraber bir göz atalım.

Fiziksel Özellikler ve Kayak Kıyafetleri Seçimi

Kayak kıyafeti seçerken boyunuza ve kilonuza uygun kıyafet seçimi yapmalısınız. İçinde rahat etmediğiniz kıyafetler sizleri oldukça rahatsız edebilir. Vücudunuza tam oturan dar kıyafetler ya da üzerinize bol gelen kıyafetler olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin eldiven seçerken parmaklarınıza tam oturması gerekiyor. Rahatlıkla kavrayabilmeniz için en önemli aksesuar eldiveni dikkatli seçmelisiniz.

Kayak Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Boya Göre Kayak Seçimi

Kayak seçimi yaparken boy çok önemli bir yere sahiptir. Kayağınızı dik bir şekilde tuttuğunuz zaman boyu çenenizle burnunuzun tam ortasında olmalıdır. Kayağa yeni başlayacaksanız uzun bir kayak takımı seçmemelisiniz. Ancak profesyonel bir kayakçı iseniz daha kalın kayaklar ve daha sert ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Kayma Şekline Göre Kayak Seçimi

Kayma şeklinize göre kayak takımınızı seçmelisiniz. Pistte, bol karda, slalomda vb. alanlarda kayakların seçimleri farklıdır. Kayma şeklinize ve hareketinize en uygun kayak takımını seçmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kayak Ayakkabısı Seçimi

Ayağınızın şekline göre bir ayakkabı seçmeniz gerekiyor. Kayak aykkabıları FLEX ölçü biriminde seviyelendiriliyor. Bu ayakkabının esnekliğini ölçer. Kayağa yeni başlayanlar için düşük FLEX’li ayakkabılar önerilir. Profesyonel kayakçıların kullandığı ayakkabılar yüksek FLEX’lidir. Ayrıca kayak ayakkabınızı seçerken ayak boyunuza uygun olanı almalısınız. Büyük ya da küçük gelen ayakkabılar sizleri sakatlayabilir. Ayak parmaklarınızın ön kısma değmemesi gerekiyor.

Kayak Batonu Seçimi

Kayağa yeni başlayanların ileri seviye baton kullanması önerilir. Çünkü ileri seviye batonlar daha iyi dengede ve ayakta durmanızı sağlar. Batonun boyu ise şöyle seçilir. Dik bir şekilde durun batonun boyu kolunuzu 90 derece yaptığınızda zeminle eliniz arasında kalmalıdır.

Kayak Kıyafetleri Nasıl Seçilir

Kayak Kaskı Seçimi

Kayak seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey başınıza tam oturmasıdır. Ayrıca kaskınızın ayarlanabilir olması ve kayışlarının da olması gerekiyor. Havalandırma kanallarının da olması sizi terlemekten kurtaracaktır.

Kayak Montu ve Pantolon Seçimi

Kayak Kıyafetleri’nde Kayak montu ya da pantolonu seçerken nefes alabilen kumaşları tercih etmelisiniz. Çünkü kat kat giyineceksiniz bu yüzden sizi rahat etmemesi gerekir. Su geçirmez olmalıdır. Ayrıca vücudunuza da tam oturması gerekir.

Kayak Gözlüğü Seçimi

Kayak gözlüğünüzün çift katmanlı olması gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey gözlüğünüzün buğu yapmamasıdır. Su tutmayan, sis görüşlü gözlükleri tercih etmelisiniz.

Kayak Kıyafetleri’nin nasıl seçileceği gördüğünüz üzere oldukça önemlidir.

Kayak Merkezleri‘ni incelemek için tıklayınız.
Mekancu Instagram hesabı tıklayınız.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone