Home Türkiye Gaziantep Karkamış Gezilecek Yerler

Karkamış Gezilecek Yerler

0
774
Karkamış Gezilecek Yerler

Gaziantep’in en köklü ilçelerinden biri olan Karkamış Gezilecek Yerler, tüm dünya için tarihi bir önem taşımaktadır. Bu nedenle pek çok insan bu ilçeyi ziyaret etmek istemekte ve ziyaretlerini gerçekleştirmeden önce Karkamış Gezilecek Yerler araştırması yapmaktadır. Gılgamış Destanı’nın yazıldığı yer olan Karkamış ilçesi, en çok turist ağılayan ilçeler arasında yerini almaktadır. Yaklaşık 9.700 kişinin yaşadığı Karkamış ilçesi, çok kalabalık olmadığı için doğal ve tarihi alanlar iyi şekilde günümüze ulaşmıştır.

İlk destan olarak kabul edilen Gılgamış Destanı ve yine ilk antlaşma olan Kadeş Antlaşması’nın doğduğu yer olan Karkamış ilçesi, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle hem gezilecek yerler açısından hem de tarih açısından önemli bir ilçe olarak kabul görmektedir.

Karkamış Gezilecek Yerler

Karkamış ilçesinde gezilecek yerleri merak eden bireyler, ilk olarak Karkamış Antik Kenti bölgesini ziyaret etmelidir. Bu kentteki eserlerin çoğu Hitit zamanından kalmıştır. Ancak farklı kültürlerin de bölgede etkisi olmuştur.  Geçmişi yeniden keşfetmek isteyenler mutlaka burayı ziyaret etmelidir.

Karkamış’ta gezilebilecek yerlerden bir diğeri de Karkamış Sulak Alanı olmaktadır. Farklı türde hayvan ve bitkilerin bir arada yaşadığı bu alan, doğaseverlerin ilk tercihi olmalıdır. 100’ü aşkın nadir kuş türü, 38 farklı sürüngen ve 800’ü aşkın bitki çeşidinin bulunduğu Karkamış Sulak Alanı, ayrıca koruma altında tutulan kelaynak türünün de yaşam alanıdır.

Karkamış’ın Neyi Meşhur?

Gaziantep’in en güzel ilçelerinden biri olan Karkamış’a giderseniz, mutlaka meşhur yöresel tatları denemelisiniz. Karkamış’ın neyi meşhur derseniz Antep fıstıklı kurabiye, tarçın çayı, tarhana eritmesi, kadayıf çeşitleri, sarı burma tatlısı ve dut şerbeti bölgede oldukça popülerdir. Bu yiyeceklere ek olarak Karkamış ilçesine giderseniz, ilçe merkezinde yer alan hediyelik eşya dükkânlarından kendinize ve sevdiklerinize küçük hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

Sonbahar ve yaz aylarında ilçeyi ziyaret eden vatandaşlar, Turizm ve Fıstık Festivali’ni ziyaret edebilir. Kültür ve lezzet odaklı olarak düzenlenen bu festivaller, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz farklı aktivitelerin de düzenlendiği bir yerdir. Festival alanına ulaşım oldukça kolay olup, merkeze yakın bir alanda düzenlenmektedir.

Karkamış Konum için tıklayınız.
Karkamış Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Gaziantep Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here