Ana Sayfa Hobiler Karavan Karavan Nasıl Olmalı?

Karavan Nasıl Olmalı?

-

Karavanda Nasıl Olmalı?

Karavanlarda tuvaletlerde doğaya zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Kampçıların en çok dikkat ettikleri şey gezerken doğada yalnızca ayak izi bırakmaktır. Bu yüzden karavan gibi içerisinde bulunan her bölüme ayrı özen göstermelidir.

Tuvalet bölümü için farklı seçenekler ve fikirler bulunuyor.

Porta Potti Taşınabilir Tuvalet

Farklı markalarda farklı şekillerde ve boyutlarda seçenekleri vardır. Ekonomik olduğu için çok tercih edilir. Taşınabilir olma özelliği tüm araçlar için geçerlidir. İki parçalı yapısı sayesinde tuvalet kimyasalı kullanır ve kokuyu önler.

Dıştan Kasetli Sabit Tuvalet

Tuvalet kabinine sabit edilebilen türdür. Atıklar alt bölmede toplanarak karavanın yan tarafına takılan kapakçık sayesinde dışarı atılır. Karavanın dışına dökülebilmesi hijyenik olduğu için tercih edilir. Tuvalet kimyasalları ile koku yapmasını önler.

Yat Tipi Tuvalet

Deniz araçlarında kullanılan bir türdür. Karavan içerisinde bölüme sabitlenip mekanik maceratör sayesinde atıkları depoya gönderir. Sabit olduğu için deşarj çok iyi yapılamaz. Yalnızca karavanın ulaşabildiği bölgelere boşaltım yapabilirsiniz. Ayrıca karavandaki boşaltımı nereye yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Su gibi hayvanların doğal kaynaklarına bulaşırsa kolera, dizanteri, tifo, paratifo gibi hastalıklara sebep olabilir.

Karavan için Güneş Paneli Seçimi

Karavanınız için uygun olan güneş panelini seçmeden önce elektrikli malzemelerle ilgili bir çalışma yapmanız gerekir. Karavan içerisinde gerekli olan enerji ne kadar ve yükseltmek için kac watt gerekir sorularını çözüme kavuşturmalısınız. Su ısıtıcısı, cattle, buzdolabı, termosifon gibi eşyaların kac watt harcadığını belirlemelisiniz.

Karavan için Güneş Paneli Tavsiyeleri

Karavanınıza elektrik depolamak için kullanacağınız güneş panelini iyi seçmelisiniz. Tüm elektrikli eşyaların saatlik kaç watt harcadığını hesaplamanız gerekir. Buna göre bir panel seçimi yapmalısınız.

Güneş paneli için forum ve sitelerden kullanan yorumlarını okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından tavsiye edilen ürünlere bakabilirsiniz.

Doğayla iç içe ve baş başa olduğunuz anlarda elektriğinizin olmaması sorun çıkarabilir. Doğru panel seçimi sayesinde sorunlardan kurtulabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Güneş Paneli Türleri

Farklı tür ve çeşitlerde güneş paneli bulunuyor. Kendi içerisinde gruplara ayrılıyor.

Monokristal Güneş Paneli

En yüksek verim sağlayan güneş panelidir. Ömrü daha uzundur. Ancak daha pahalıdır.

Polokristal Güneş Paneli

Fiyat ve performans acısından en çok tercih edilen türdür. Sıcaklık değişimlerinde etkilenmezler. Dezavantajı ise çok yer kaplamasına karşılık az enerji üretir.

İnce Film Güneş Panelleri

Verimliliği oldukça azdır. Çok yer kaplarlar. Bu yüzden pek tercih edilmezler.

Esnek Güneş Panelleri

Esnek yapıya sahiptir. Bulunduğu yere göre biçime girer. Ayrıca monokristal ve polikristal panele dönüşebilir. Hafif olması nedeniyle çok tercih edilir.

Karavan için Araç Çeşitleri

Günümüz şartlarında artık insanlar karavana yönelmeye başladı. Bu da zihinlere karavan nasıl olmalı, karavan için araç çeşitleri gibi konuları akıllara getiriyor.

Çekme Karavan Modelleri

Çekme karavan en çok tercih edilen karavan modelidir. Oldukça ekonomiktir. Daha özgür bir seyahat yaşayabilirsiniz. Aracınızın arkasına römork şeklinde takarak istediğiniz şekilde gezebilirsiniz.

Klasik Çekme Karavan

Genellikle tek katlı olurlar. Içerisinde bir tuvalet, ocak, tezgah, duş ve klozet bulunur. İçinin eşya kalabalığına göre 2 ila 6 kişi arasında kapasitesi değişebilir.

Gözyaşı Römorkları

Küçük araçlar ile kolayca taşınabilir. Atv tarafından bile çekilebilir. İçi ise iki kişinin yaşanabileceği şekildedir. İki kişi rahatlıkla içerisinde uzanabilir. Arka kapağında mutfak var. Dışarıdan açılarak ulaşılıyor. Mini buzdolabı, lavabo ve dolaptan oluşuyor. Ayrıca bu karavana ruhsat çıkarmak gerekmiyor.

Tavanı Yüksek Karavanlar

Ayakta dururken daha rahat bir ortam sağlarlar. Üretimden kalkmıştır ancak özel görüşüp sipariş verebilirsiniz. Akordiyon tavanlıdır. Isı ve ses konusunda kullanışsızdır.

Katlanan Karavanlar

Hafif oldukları için yakıtı az harcarlar. Otoparka kolaylıkla sığabilir. Ancak her açmada tekrar kurmanız gerekir ve zaman kaybettirir.

Beş Tekerlekli Karavan

Normal bir karavandan daha yüksektir. Kamyon tarzı büyük araçlarla çekilebilir. Oldukça geniş bir yaşama alanına sahiptir. Yan taraflarında açılır ve kapanır bölgeleri ile daha çok alan yaratabilirsiniz.

Ticari Çekme Karavanlar

Bu karavanlar genellikle ticari amaçlı kullanılır. Dondurma, şeker, sosis, ekmek gibi ürünler satılır. Bu araçlar ihtiyaca göre modifiye ve tasarım yapılabilir.

[reactions count=false button=true]

Önceki İçerikOlimpos Gezi Rehberi
Sonraki İçerikMüdavim: Walk in Brasserie
53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone