Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHobilerKaravanKaravan Nasıl Olmalı?

Karavan Nasıl Olmalı?

-

Bir Karavan Nasıl Olmalı? işte merak ettiğiniz tüm sorular bu yazımızda mevcut. Karavanlarda tuvaletlerde doğaya zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Kampçıların en çok dikkat ettikleri şey gezerken doğada yalnızca ayak izi bırakmaktır. Bu yüzden karavan gibi içerisinde bulunan her bölüme ayrı özen göstermelidir.

Tuvalet bölümü için farklı seçenekler ve fikirler bulunuyor.

Karavan Nasıl Olmalı?

Porta Potti Taşınabilir Tuvalet

Karavan Nasıl Olmalı dediğimizde akıllara tuvalet gelebilir. Farklı markalarda farklı şekillerde ve boyutlarda seçenekleri vardır. Ekonomik olduğu için çok tercih edilir. Taşınabilir olma özelliği tüm araçlar için geçerlidir. İki parçalı yapısı sayesinde tuvalet kimyasalı kullanır ve kokuyu önler.

Dıştan Kasetli Sabit Tuvalet

Tuvalet kabinine sabit edilebilen türdür. Atıklar alt bölmede toplanarak karavanın yan tarafına takılan kapakçık sayesinde dışarı atılır. Karavanın dışına dökülebilmesi hijyenik olduğu için tercih edilir. Tuvalet kimyasalları ile koku yapmasını önler.

Yat Tipi Tuvalet

Deniz araçlarında kullanılan bir türdür. Karavan içerisinde bölüme sabitlenip mekanik maceratör sayesinde atıkları depoya gönderir. Sabit olduğu için deşarj çok iyi yapılamaz. Yalnızca karavanın ulaşabildiği bölgelere boşaltım yapabilirsiniz. Ayrıca karavandaki boşaltımı nereye yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Su gibi hayvanların doğal kaynaklarına bulaşırsa kolera, dizanteri, tifo, paratifo gibi hastalıklara sebep olabilir.

Karavan için Güneş Paneli Seçimi

Karavanınız için uygun olan güneş panelini seçmeden önce elektrikli malzemelerle ilgili bir çalışma yapmanız gerekir. Karavan içerisinde gerekli olan enerji ne kadar ve yükseltmek için kac watt gerekir sorularını çözüme kavuşturmalısınız. Su ısıtıcısı, cattle, buzdolabı, termosifon gibi eşyaların kac watt harcadığını belirlemelisiniz.

Karavan Nasıl Olmalı

Karavan için Güneş Paneli Tavsiyeleri

Karavan Nasıl Olmalı sorusunun en önemli kısımlarından biri enerjidir. Karavanınıza elektrik depolamak için kullanacağınız güneş panelini iyi seçmelisiniz. Tüm elektrikli eşyaların saatlik kaç watt harcadığını hesaplamanız gerekir. Buna göre bir panel seçimi yapmalısınız.

Güneş paneli için forum ve sitelerden kullanan yorumlarını okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından tavsiye edilen ürünlere bakabilirsiniz.

Doğayla iç içe ve baş başa olduğunuz anlarda elektriğinizin olmaması sorun çıkarabilir. Doğru panel seçimi sayesinde sorunlardan kurtulabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Güneş Paneli Türleri

Farklı tür ve çeşitlerde güneş paneli bulunuyor. Kendi içerisinde gruplara ayrılıyor.

Monokristal Güneş Paneli

En yüksek verim sağlayan güneş panelidir. Ömrü daha uzundur. Ancak daha pahalıdır.

Polokristal Güneş Paneli

Fiyat ve performans acısından en çok tercih edilen türdür. Sıcaklık değişimlerinde etkilenmezler. Dezavantajı ise çok yer kaplamasına karşılık az enerji üretir.

İnce Film Güneş Panelleri

Verimliliği oldukça azdır. Çok yer kaplarlar. Bu yüzden pek tercih edilmezler.

Esnek Güneş Panelleri

Esnek yapıya sahiptir. Bulunduğu yere göre biçime girer. Ayrıca monokristal ve polikristal panele dönüşebilir. Hafif olması nedeniyle çok tercih edilir.

Karavan için Araç Çeşitleri

Günümüz şartlarında artık insanlar karavana yönelmeye başladı. Bu da zihinlere karavan nasıl olmalı, karavan için araç çeşitleri gibi konuları akıllara getiriyor.

Çekme Karavan Modelleri

Çekme karavan en çok tercih edilen karavan modelidir. Oldukça ekonomiktir. Daha özgür bir seyahat yaşayabilirsiniz. Aracınızın arkasına römork şeklinde takarak istediğiniz şekilde gezebilirsiniz.

Klasik Çekme Karavan

Genellikle tek katlı olurlar. Içerisinde bir tuvalet, ocak, tezgah, duş ve klozet bulunur. İçinin eşya kalabalığına göre 2 ila 6 kişi arasında kapasitesi değişebilir.

Gözyaşı Römorkları

Küçük araçlar ile kolayca taşınabilir. Atv tarafından bile çekilebilir. İçi ise iki kişinin yaşanabileceği şekildedir. İki kişi rahatlıkla içerisinde uzanabilir. Arka kapağında mutfak var. Dışarıdan açılarak ulaşılıyor. Mini buzdolabı, lavabo ve dolaptan oluşuyor. Ayrıca bu karavana ruhsat çıkarmak gerekmiyor.

Tavanı Yüksek Karavanlar

Ayakta dururken daha rahat bir ortam sağlarlar. Üretimden kalkmıştır ancak özel görüşüp sipariş verebilirsiniz. Akordiyon tavanlıdır. Isı ve ses konusunda kullanışsızdır.

Katlanan Karavanlar

Hafif oldukları için yakıtı az harcarlar. Otoparka kolaylıkla sığabilir. Ancak her açmada tekrar kurmanız gerekir ve zaman kaybettirir.

Beş Tekerlekli Karavan

Normal bir karavandan daha yüksektir. Kamyon tarzı büyük araçlarla çekilebilir. Oldukça geniş bir yaşama alanına sahiptir. Yan taraflarında açılır ve kapanır bölgeleri ile daha çok alan yaratabilirsiniz.

Ticari Çekme Karavanlar

Peki ya Karavan Nasıl Olmalı? Bu karavanlar genellikle ticari amaçlı kullanılır. Dondurma, şeker, sosis, ekmek gibi ürünler satılır. Bu araçlar ihtiyaca göre modifiye ve tasarım yapılabilir.

Karavan Nasıl Olmalı adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Karavan kategorisinden karavan ile alakalı diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol