Ana Sayfa Diğer Karavan için Ruhsat Gerekli mi?

Karavan için Ruhsat Gerekli mi?

-

Bir aracı karavana dönüştürmek istiyorsanız, ruhsat ve ekstra işlemler çıkabilir. Karavan ruhsatı almak oldukça kolay ve masrafsızdır.

Karavan yapmak için aldığınız aracı iki şekilde kullanabilirsiniz. İlki aracın orjinal halini bozmadan kullanmak normal ruhsatı kullanmak, ikincisi ise ruhsatta bulunup da değiştirmek istediğiniz parçaları çıkararak yeni bir ruhsat çıkartarak kullanmaktır. Aldığınız aracı ruhsatlı karavan olarak kullanmak istiyorsanız, vergilerde ve ruhsat fiyatlarında artış oluyor.  Aracın modeli ve yaşı da bu konuda önemli bir yerdir. 5 yaşından küçük bir araç için karavan ruhsatı almak isterseniz işin içinden çıkamayabilirsiniz.

750 kg ve üzeri karavanlar için ruhsat gereklidir. Karavanınız 750 kg altındaysa ruhsata ve muayeneye gerek yoktur.

Karavan Ruhsatı Almak için Gerekli Koşullar

Karavan ruhsatı alabilmek için araç içinde koltuk, masa alanı, mutfak, depolama ve yatak alanı bulunması gerekiyor.

Karavan Ruhsatı Almak

İlk olarak karavanın nasıl olmasını istiyorsak, proje çizdiriyoruz. Daha sonra karavanı projeye sadık kalarak yapıyoruz. TSE aracı kontrol edip uygunluğuna bakıyor. Onay belgesi verdikten sonra muayenesi yapılıyor. En sonunda ise tüm belgeler ile birlikte ruhsat alınıyor.

Karavan Kullanmak için Hangi Ehliyet Gerekir?

Karavanınız otomobil, minibüs, motokaravan ve kamyonet sınıfında ise B ehliyetle sürebilirsiniz. Kamyon sınıfına giriyorsa C ehliyetle, otobüs sınıfına giriyorsa E ehliyetle sürebilirsiniz.

Karavan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çekme karavan almak istiyorsanız, şunları bilmelisiniz.

  • Çekme karavanı kullanmak için bir araca ihtiyacınız vardır. Karavanı çekebilecek güce sahip olması yeterlidir.
  • Çekme karavan kullanıyorsanız, içerideki eşyaları sabitlemeniz gerekiyor. Araçtan biraz uzakta olduğu için sarsıntılı bir yolculuk olabilir. Dolaptaki eşyalar yerlere düşebilir.
  • Karavanlarda tuvalet evlerimizde olandan çok farklıdır. Karavan tuvaletlerinde atık bir depoya dökülür. Özel üretilen kimyasalları tuvalete dökerek kokuyu hapsedebilirsiniz. Herhangi bir mola yerinden depoyu boşaltabilirsiniz.
  • Çekme karavanınızı istediğiniz yere park edip aracınızdan ayırabilirsiniz. Gittiğiniz bölgeyi gezerken karavan taşımak zorunda olmazsınız.
  • Ayrıca çekme karavanlarda saatte 80 km hızı geçmek mümkün olmuyor.

Motokaravan almaya karar verdiyseniz şunları bilmelisiniz.

  • Motokaravan için malzemelerinizi eksiksiz alırsanız başka bir araca gerek kalmıyor. Karavanın arka kısmına ek olarak bisiklet koyabilirsiniz. Zor durumlarda hızlıca bisikletle markete gidebilirsiniz.
  • Karavanınızın çekme gücü iyi değilse bayırları tırmanmanız mümkün olmayabilir. Yokuşları daha iyi çıkabilmeniz için aracın arka tarafı daha hafif olmalıdır.
  • Oldukça büyük bir alana sahiptir. Bu sayede size hareket rahatlığı sağlar.
  • Motokaravan kullanıyorsanız gezmeniz oldukça zor ve zaman kaybettirici olabilir. Kamp kurmadan önce gezeceğiniz yerlere gitmeniz de fayda var.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone