Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaTürkiyeKarabükKarabük Gezi Rehberi

Karabük Gezi Rehberi

-

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Karabük Gezi Rehberi ili, yeşil doğası ve tarihi yapısı ile pek çok ziyaretçi toplamaktadır. Merkezi Karabük olan bu şehrin en çok bilinen yerlerinden bir tanesi tarihi dokusu nedeniyle Safranbolu ilçesi olmaktadır. Tarihi evleri ile meşhur olan Safranbolu, her sene pek çok turist ağırlamaktadır.

Karabük Gezi Rehberi

Tarihi dokusunu yakından hissetmek ve doğal güzelliklerini görmek isteyen kişiler Karabük nerede sorusunu sormaktadır. Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Karabük ili, ülkemizde en çok merak edilen yerlerden bir tanesidir. Türkiye’nin kuzey kısmında yer almaktadır. 1995 yılında Safranbolu, Yenice, Eskipazar ve Ovacık’ın da bu ile bağlanması ardından Türkiye’nin 78. İli olmuştur.

Karabük’e Ulaşım

Karabük Gezi Rehberi’nin bir diğer bölümü de ulaşımdır. Doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu yakından hissetmek isteyen kişiler Karabük’e ulaşım için farklı ulaşım yollarını tercih edebilirler. Bu şehre gelmek isteyen kişiler hava yolları ya da kara yolları ile şehre geçişlerini gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda şehir içerisinde ulaşım da belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Karabük Konaklama

Karabük Gezi Rehberi’nin en önemli konularından biri de konaklamadır. Şehri yakından görmek ve gezmek isteyen kişiler Karabük konaklama için farklı tercihler yapabilirler. Bu şehre gelen kişiler konaklama için otelleri tercih edebilirler. Daha uygun fiyatlı konaklama isteyen kişiler bütçelerine daha uygun olması adına pansiyonları da tercih edebilmektedir. Yine günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralanan evler de konaklama için tercih edilmektedir.

Karabük Gezilecek Yerler

Karabük gezilecek yerler, bu şehre gelen kişilerin adeta büyülenmelerine neden olmaktadır. Şehirde yer alan tarihi mekanlar ve doğal güzellikler, buraya gelen ziyaretçileri adeta kendisine hayran bırakıyor. Karabük ilinde gezilebilecek en popüler yerlerden bazıları şu şekildedir;

Safranbolu Evleri

UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan Safranbolu Evleri, her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Biri birinden şirin ve minyatür evler, görenleri resmen kendisine hayran bırakmaktadır. Türk mimarisini en güzel şekilde yansıtan bu evler, genellikle konak tarzında inşa edilmiştir. Bu evlerden 800 tanesi koruma altına alınmıştır. Genellikle iki ya da üç katlı olarak inşa edilmiş olan evler, harcında yumurta akı olması sebebiyle deprem ve afetlere karşı oldukça dayanıklıdır.

Bulak Mağarası

Karabük gezilecek yerler arasında tarihi güzellikler kadar doğal güzellikleri de görmek isteyen kişiler kesinlikle Bulak Mağarası’na uğramalıdır. Yaklaşık olarak 6,5 kilometre uzunluğa sahip olduğu bilinen mağaranın yalnızca 400 metresi yürüyüş için uygundur. Karstik erimeler sonucunda meydana gelmiş olan sarkıt ve dikitler ise mağara içerisinde oldukça güzel bir görünüm oluşturmaktadır.

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’da yer alan eşsiz güzelliklerden bir tanesi de Tokatlı Kanyonu’dur. Bu kanyonda yaklaşık olarak 9 kilometre mesafesinde bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 75 ton kadar ağırlık kaldırabilecek olan cam terasa sahip bu kanyon, Karabük gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen mekanlardan bir tanesidir. Yalnızca cüzi bir miktar giriş ücreti ile isteyen herkes bu alanı gezebilir. Genellikle doğal güzelliğin tadını çıkarmak ve fotoğraf çekinmek adına en çok tercih edilen yerlerden birisidir.

Şeker Kanyonu

Doğal güzelliği ve büyüleyici atmosferi ile Karabük ili içerisinde en çok tercih edile mekanlardan birisi de Şeker kanyonudur. Özellikle de piknik yapmak, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekinmek adına en çok tercih edilen yerlerden birisidir.

Hadrianapolis Antik Kenti

Budaklar Köyü içerisinde yer alan Hadriana Antik Kenti de Karabük Gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Özellikle de tarihi eserlere meraklı olan kişilerin en çok uğradıkları yerlerden bir tanesidir.

Karabük Konum için tıklayınız.
Karabük Gezi Rehberi adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.
Safranbolu Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol