Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeKarabağlar Gezilecek Yerler

Karabağlar Gezilecek Yerler

-

Karabağlar Gezilecek Yerler, İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olmakla birlikte günümüzde turizm amaçlı en çok ziyaret edilen ilçeleri arasındadır. Buca’dan sonra şehrin nüfus bakımından en büyük ilçesi olma özelliği de gösteren Karabağlar’ın bir bölümü iki yüz yıl öncesine kadar büyük oranda üzüm bağları ile çevreli imiş.

Günümüzde ilçe, modern bir görünüme sahip olsa da köklü geçmişinden hatıraları hemen her bölgesinde saklamıştır. Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Reşat Nuri Güntekin’in romanlarına konu olan Bozyaka bağları da yine ilçe sınırları içerisindedir.

Karabağlar Nerede?

Karabağlar, İzmir’in orta bölümünde yer alır. Nüfus yoğunluğunun yüksek olmasına karşın ilçenin yüzölçümü oldukça küçüktür. 89 kilometrekare alan üzerine inşa edilmiş olan Karabağlar, İzmir’in Seferihisar, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Buca, Gaziemir ve Konak ilçelerine komşudur. Ayrıca ilçe İzmir il merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Dolayısıyla İzmir ziyaretleriniz için Karabağlar’a uğramak son derece  kolay olacaktır.

Karabağlar’a Ulaşım

Festivalleri ile ünlü olan Reşat Nuri Güntekin’in ismini canlı tutan Karabağlar, ulaşım bakımından da sahip olduğu merkezi konum nedeniyle oldukça verimli bir alan üzerindedir. Karabağlar’a ulaşım için şehir dışından gelenlerin havayolu ve karayolu kullanımı olanaklıdır.

Şehir içinde Karabağlar’a ulaşım için demiryolu veya karayolunun tercih edilmesi mümkündür. İzmir’in diğer merkezi ilçeleri ve il merkezine gitmek için otobüs, minibüs ve raylı sistem toplu taşıma araçları kullanımı mümkündür.

Karabağlar Konaklama

Karabağlar konaklama imkanları bakımından diğer İzmir ilçelerine göre daha sınırlıdır. Özellikle ilçede düzenlenen festivallere yoğun taleplerin oluşması durumlarında yaşanan konaklama sorunlarının çözümü için çevre ilçelere yoğunluk göstermek ve buralarda sağlanan konaklama hizmetlerinden faydalanmak olanaklıdır.

Bu duruma karşın Karabağlar konaklama imkanları bakımından ziyaretçilerine pansiyon ve küçük otellerin içerisinde bulunduğu bazı alternatifler de sunar. Dolayısıyla Karabağlar gezisi kapsamında günü birlik ziyaret yerine kalıcı bir konaklama arzusundaysanız önceden randevunuzu almanızı tavsiye ederiz.

Karabağlar Gezilecek Yerler

İzmir’in bu yoğun nüfuslu minimal ilçesi daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkar. Dolayısıyla Karabağlar gezilecek yerler bakımından ören yerleri ve doğal yeşil alanların eşsiz biçimde uzandığı köylerden oluşur.

Akçakale Ören Yeri

Sit alanı olarak ilan edilen Akçakale Ören Yeri, eski çağlarda Persler tarafından şehir güvenliğinin sağlanması adına inşa edilmiştir. Son derece tarihi bir mahiyete sahip olan bu alan kesinlikle Karabağlar’da gezilecek yerler kapsamında görmeniz gereken tarihi bir mirastır.

Kavacık Köyü

Çam ağaçlarından oluşan devasa bir ormana ev sahipliği yapan Kavacık Köyü, şehir keşmekeşinden sıkılıp rahatlığı ve konforu doğal güzellikler de arayanlar için benzersiz bir seçenektir.

Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Reşat Nuri Güntekin anısına oluşturulmuş bu kitaplık, ilçenin simgesi olmak Türk Edebiyatının en önemli kalemlerinden olan yazarı hatırlatmak adına simgeleri ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilmesine uygun alanları kapsar.

Karabağlar konum için tıklayınız.

Karabağlar Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. İzmir Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol