Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaKültür SanatKapadokya'nın Kalbi: Nevşehir Kalesi

Kapadokya’nın Kalbi: Nevşehir Kalesi

-

Şehrin en yüksek bölgelerinden biri olan Nevşehir Kalesi, önemli bir konuma sahiptir. Dünyanın en büyük yamaç yerlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Hangi dönemde yapıldığı bilinmiyor ancak yapımında moloz ve kesme taşlar kullanılmış.

Kale şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Şehrin en yüksek tepesinde olması nedeniyle de muhteşem bir kent manzarasına sahiplik yapıyor. Oldukça sağlam malzemelerle yapılan kale Osmanlı döneminde onarılmış. Surları ise halen ayaktadır. Kalenin 4 burcu ve iki giriş kapısı bulunuyor.

Nevşehir Kalesi

Kalenin yapıldığı dönemde kervan yolunu koruması amacıyla yaptırıldığı tahmin ediliyor. Ancak hangi tarihte yapıldığını kesin olarak bilmiyoruz.  Hatta bazı kaynaklara göre de kuşatmalardaki su sıkıntısı giderebilmek için gizli bir tünel olarak kullanılmıştır.

Kale ve etrafındaki bölgeler üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Çevrede yapılan kazılara sonucunda pek çok fresk ve yer altı şehirleri bulunmuştur.

Nevşehir Kalesi Giriş Ücreti

Ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Nevşehir Kalesi Ziyaret Saatleri

Kalenin herhangi bir zaman kısıtlıması yok. Bu yüzden istediğiniz saatte ve günde ziyaret edebilirsiniz.

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Öncelikle Nevşehir iline gelmeniz gerekiyor. Otobüs, uçak ya da şahsi aracınızla şehre ulaşabilirsiniz. Kale de şehrin en eski yerleşim merkezlerinden birinde bulunuyor. Kapadokya’nın tam merkezinde olduğunu söyleyebiliriz. Hava yolu ile Nevşehir’e ulaşmak istiyorsanız, Nevşehir Havalimanı’nı tercih etmelisiniz. Havalimanı şehir merkezine 25 km mesafede bulunuyor. Buradan da şehir merkezine taksi ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Kaleye gitmek için ise şehir merkezinden yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz.

Adres: Eskili, Kale Sk. No:24, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Konum için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol