Ana Sayfa Hobi Kamp: Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Kamp: Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Çadır Tatilinde Zemini İyi Bulabilmek

Doğa ile iç içe yaşamaktan hoşlanan tatilciler arasında çadır tatili yapmak giderek popülerlik kazanmaktadır. Ekonomik olması ile de bilinen bu tatil çeşidi tatilcilere pek çok özgürlükler sunmaktadır. Mekandan bağımsız olarak tatil yapabilme özgürlüğü bunların en önemlisidir. Otel tatilleri için rezervasyonlar aylar öncesinden yapılırken ve sadece bir mekanda tatil planlanırken çadır tatili, istenilen her yerde ve plansızca mümkün olabilmektedir.

Kampçılık, sağladığı bütün bu avantajların yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunların en önemlisi bazı konfor ögelerinden feragat edilmesidir. Tatilcileri en çok rahatsız eden şey ise çadır içerisinde yatarken rahat edememeleridir. Bu sorunun büyük ölçüde zemin problemlerinden kaynaklanmaktadır. Kamp yaparken daha rahat uyumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayalım:

Zemin Pürüzsüz Olmalıdır

Çadırı kurulacak zemin seçilirken mümkünse çim veya kum zeminler tercih edilmelidir. Ancak bu seçim imkanı her kamp lokasyonu için mümkün değildir. Kum ve çim olmayan lokasyonlar için zemini temizlemek gerekir. Zeminde bulunan en küçük taş bile gece yatarken kampçıları rahatsız etmektedir. Çadır kurulmadan önce alandaki taşlar uzaklaştırılmalıdır. Alanda dikenli bitkiler bulunuyorsa çadıra zarar vermemesi için alan değiştirilebilir. Bu mümkün değilse dikenli bitkilerin de alandan uzaklaştırılması gerekir.

Eğimli Zeminler Tercih Edilmemeli

Eğimli zeminlere çadır kurulduğunda büyük bir konforsuzluk hissedilir. Vücudumuz dinlenirken sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmak zorundadır. Eğimli arazilerde uyurken bu mümkün olmamaktadır. Vücuttaki kan zeminin düşük kotlu noktasındaki uzuvlarımızda birikir. Bunun sonucu olarak halsizlik, rahatsızlık ve sık sık uyanma gibi şikayetler görülür. Bu yüzden çadır kurulacak alan düz bölgelerden seçilmelidir.

Zemin Problemlerini Sönümleyecek Matlar Kullanılmalı

Bazı zeminler temizlenebilir olmaktan çok uzaktır. Böyle bir zemin üzerinde çadır kurmak durumunda kalındığında teknolojik imkanlar kampçıların imdadına yetişmektedir. Şişme matlar kullanılarak zeminden kaynaklanan yüzey bozuklukları hiç hissedilmeden konaklanabilir. Kalın matlar da bu konuda başarılı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Zemine Yağmur Olukları Kazılmalı

Özellikle yağmur riski barındıran bir eğimli arazide kamp yapılacaksa çadırın etrafına yağmur olukları kazılmalıdır. Bu oluklar arazinin eğimi ile birlikte gelen yağmur sularını tahliye ederek emniyette ve konforlu olarak konaklamaya imkan tanır.

Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 26 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Saklı Bir Cennet: Smokkin, Caddebostan

Özellikle de gençler tarafından sıkça ziyaret edilen Smokkin Caddebosta, gün içerisinde çok yoğun olmaktadır. Mekanda kesinlikle alkol satışı yoktur. Ancak birbirinden lezzetli ve farklı...

Sapanca Gezi Rehberi (Ulaşım – Gezilecek Yerler)

Sapanca Sakarya’ya bağlı olan ve batısında bulunan tatlı ve şirin bir ilçedir.Sakin ve İstanbul’a yakın olmasıyla insanların hep gitmek istediği bir yerdir.Aynı zamanda oldukça...

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport, bordo pasaporta göre çok daha avantajlı yönlere sahiptir. Öyle ki bu pasaport türünün en fazla 5 yıl boyunca geçerlilik gösterdiği bilinmektedir. Genel...

Serbest Paraşüt – Skydiving Hakkında

Skydiving bir diğer ismi ile de Gökyüzü dalışı olarak bilinmektedir. Paraşütle atlama eylemi, genel olarak hava araçlarından çıkış yapılarak başlatılır. Akabinde ise belirli bir...