Home Hobiler Kamp: Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Kamp: Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

0
1249
Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Çadır için iyi Zemin Bulabilmek önemlidir. Doğa ile iç içe yaşamaktan hoşlanan tatilciler arasında çadır tatili yapmak giderek popülerlik kazanmaktadır. Ekonomik olması ile de bilinen bu tatil çeşidi tatilcilere pek çok özgürlükler sunmaktadır. Mekandan bağımsız olarak tatil yapabilme özgürlüğü bunların en önemlisidir. Otel tatilleri için rezervasyonlar aylar öncesinden yapılırken ve sadece bir mekanda tatil planlanırken çadır tatili, istenilen her yerde ve plansızca mümkün olabilmektedir.

Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Kampçılık, sağladığı bütün bu avantajların yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunların en önemlisi bazı konfor ögelerinden feragat edilmesidir. Tatilcileri en çok rahatsız eden şey ise çadır içerisinde yatarken rahat edememeleridir. Bu sorunun büyük ölçüde zemin problemlerinden kaynaklanmaktadır. Kamp yaparken daha rahat uyumak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayalım:

Zemin Pürüzsüz Olmalıdır

Çadırı kurulacak zemin seçilirken mümkünse çim veya kum zeminler tercih edilmelidir. Ancak bu seçim imkanı her kamp lokasyonu için mümkün değildir. Kum ve çim olmayan lokasyonlar için zemini temizlemek gerekir. Zeminde bulunan en küçük taş bile gece yatarken kampçıları rahatsız etmektedir. Çadır kurulmadan önce alandaki taşlar uzaklaştırılmalıdır. Alanda dikenli bitkiler bulunuyorsa çadıra zarar vermemesi için alan değiştirilebilir. Bu mümkün değilse dikenli bitkilerin de alandan uzaklaştırılması gerekir.

Çadır için iyi Zemin Bulabilmek

Eğimli Zeminler Tercih Edilmemeli

Eğimli zeminlere çadır kurulduğunda büyük bir konforsuzluk hissedilir. Vücudumuz dinlenirken sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmak zorundadır. Eğimli arazilerde uyurken bu mümkün olmamaktadır. Vücuttaki kan zeminin düşük kotlu noktasındaki uzuvlarımızda birikir. Bunun sonucu olarak halsizlik, rahatsızlık ve sık sık uyanma gibi şikayetler görülür. Bu yüzden çadır kurulacak alan düz bölgelerden seçilmelidir.

Zemin Problemlerini Sönümleyecek Matlar Kullanılmalı

Çadır için iyi Zemin Bulabilmek kadar altımıza sereceğimiz matlarda önemlidir. Bazı zeminler temizlenebilir olmaktan çok uzaktır. Böyle bir zemin üzerinde çadır kurmak durumunda kalındığında teknolojik imkanlar kampçıların imdadına yetişmektedir. Şişme matlar kullanılarak zeminden kaynaklanan yüzey bozuklukları hiç hissedilmeden konaklanabilir. Kalın matlar da bu konuda başarılı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Zemine Yağmur Olukları Kazılmalı

Özellikle yağmur riski barındıran bir eğimli arazide kamp yapılacaksa çadırın etrafına yağmur olukları kazılmalıdır. Bu oluklar arazinin eğimi ile birlikte gelen yağmur sularını tahliye ederek emniyette ve konforlu olarak konaklamaya imkan tanır.

Çadır için iyi Zemin Bulabilmek adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Diğer Kamp Alanları için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here