Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeKalecik Gezilecek Yerler

Kalecik Gezilecek Yerler

-

Ankara Kalecik Gezilecek Yerler, şehrin 25 ilçesinden biridir. Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Günübirlik olarak ufak bir gezi düzenleyebilirsiniz. Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. İlçeyi ön plana çıkaran en önemli özelliklerden birisi festivalidir. Üzüm festivaline ev sahipliği yapar. Her yıl tekrarlanan üzüm festivaline denk gelirseniz keyifli bir gezi keyfi yapabilirsiniz.

Kalecik Gezilecek Yerler

Ankara Kalecik Nasıl Gidilir?

Ülkenin her bir bölgesinden Ankara Kalecik civarına ulaşım sağlanıyor. Hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye de toplu taşıma araçları ya da şahsi araçlarla ulaşım mevcuttur.

Ankara Kalecik Tarihi Hakkında Bilgiler

Kalecik oldukça eski bir tarihe sahiptir. Romalılar döneminde oldukça yoğun bir ilgiye maruz kalmıştır. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de ismi geçer. Bursa tekfuru burada kızına kel yaptırır. Bu yüzden bölgenin ismi zamanla da Kalecik adını alır. Ankara Kalecik şehrin diğer bölgelerine göre oldukça düşük bir rakımda bulunur.

Ankara Kalecik’te Ne Yenir?

Ankara Kalecik denildiğinde akıllara hemen üzüm gelir. Kalecik karası üzümü uluslararası yarışmalardan birincilik kazanmıştır. Bu üzümden genellikle şarap yapılır. Dünyada eşi benzeri olmayan bu üzüm oldukça değerlidir. Yalnızca bu bölgede yetişir. İlçenin sahip olduğu kahverengi toplarda bolca vitamin ve kalsiyum bulunur. Yakınından geçen Kızılırmak sayesinde de sadece bu bölgeye özgü bir tarım imkânı sunar.

Ankara Kalecik Kalesi

İlçenin en önemli tarihi eserlerinden biridir. Kalenin tarihi M.Ö. 275’lere dayanmaktadır. Galatlılar tarafından yapılmıştır. Sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Kalenin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı belli değildir. Yalnızca yıllar geçtikçe devlet onarmışlardır. İlçede yerleşim kale etrafında toplanmıştır.

Kalecik Hükümet Binası

1904 yılında yapılan Hükümet Binası, Milli Mücadele dönemlerinde büyük önem arz etmiştir. Çünkü bina yaralı askerlerin tedavisi amacıyla hastane olarak kullanılmıştır. Ayrıca boş olan diğer kısımlarında erzak ve yemek dağıtılmıştır. 1950 yılında ise onarımdan geçmiştir. Ankara Kalecik gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kalecik Kızılırmak Köprüsü

Kızılırmak nehri üzerinde kurulmuştur. 1200’li yıllarda yapılmıştır. Selçuklular tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Kesme taştan yapılmış olan köprü tarih boyunca önemli bir geçiş noktası görevi görmüştür.

Ankara Kalecik konum için tıklayınız.

Kalecik Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol