Salı, Kasım 28, 2023
Ana SayfaRehberTürkiyeKahta Gezilecek Yerler

Kahta Gezilecek Yerler

-

Adıyaman’ın bir ilçesi olan Kahta Gezilecek Yerler, Nemrut Dağı ve Cendere Köprüsü gibi dünyaca ünlü tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Şahsi aracınızla ya da bir tur aracılığıyla Adıyaman gezisi düzenleyebilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyetin merkezi olmuştur. Kültür hazinesi Adıyaman’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehrin en zengin ilçelerinden olan Kahta gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

Kahta Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı

Adıyaman’a giderseniz yapmanız gereken ilk şey kesinlikle Nemrut Dağı’nda gün batımını izlemek olmalıdır. Tarih kokan şehirde gün batımını izleme şansınız her zaman elde edemeyebilirsiniz. Dünyanın 8. Harikası olarak hem şehrin hem de ülkenin adını tüm dünyaya duyurmuştur. Nemrut’ta heykeller, mezarlar ve daha pek çok tarihi kalıntılar görülmeye değer. Dağa çıkarken rahat kıyafetler giymelisiniz çünkü bu yolculuk biraz yorucu. Çıkamam derseniz de kenarda bulunan binek hayvanları çıkmak için kullanabilirsiniz.

Adres: Nemrut Dağı, Yolu, Kahta, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Eski Kahta Kalesi

Kahta gezilecek yerler listenizin en güzel yerlerinden birisi olan Kahta Kalesi’nin tarihi Hititlere dayanıyor. Kayaların üzerinde yer alan kalenin içerisinde pazaryerleri, camii, zindan ve hapishane gibi bölümler bulunuyor. Ayrıca Kommagene Sarayı da yine bu bölüm içerisinde yer alıyor. Adıyaman gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Kocahisar Köyü, 02400 Kahta/Kâhta/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Cendere Köprüsü

Sincik ve Kahta ilçeleri arasında bulunan Cendere Köprüsü, Romalılar tarafından yaptırılmış olan en büyük ikinci köprüdür. Köprünün bu adar önemli olmasının nedeni ise depreme dayanıklı bir şekilde yapılmasıdır. Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Adres: 02400 Burmapınar Köyü/Kahta/Kâhta/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Kommagene Kralı XI. Mithridates tarafından yaptırılmıştır. Anıtın üzerinde bir tane kartal heykeli bulunuyor. Bölge çevresinde birkaç tane daha anıt bulunmaktadır.

Adres: Karşıyaka, 4025. Sk. No:17, 02400 Bağözü/Kâhta/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Şeytan Köprüsü

Kahta Çayı üzerinden bulunan Şeytan Köprüsü bölgenin en ilgi çekici eserleri arasında bulunuyor. Köprünün mimarisinde Selçuklu izlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Adres: 02400 Kocahisar/Kâhta/Adıyaman

Adıyaman Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol