Home Türkiye Bursa İznik Gezilecek Yerler

İznik Gezilecek Yerler

0
777
İznik Gezilecek Yerler

Bursa’nın kuzeydoğusuna düşen İznik Gezilecek Yerler ilçesi çok eski zamanlara dayanan bir yerleşim yeridir. MÖ 2500’lü yıllara kadar uzanan İznik ilçesinin eski adı Helikare’dir. Makedonyalılar tarafından ele geçirilince uzun yıllar adı Nikea olarak anılan İznik ilçesi, 1331 yılında yapılan bir kuşatma sonrası Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiştir. 1930 yılında ise resmi olarak Bursa iline bağlı ilçe haline gelmiştir.

753 km2 yüzölçümüne sahip olan İznik ilçesinin deniz seviyesi yüksekliği 85 metredir. Adını alan İznik Gölü, ilçenin doğusundadır. İznik, Bursa şehir merkezine 76 km uzaklıkta olup, Güney Marmara bölgesinde yer alır. İlçede ılıman Marmara iklimi hüküm sürer. 29-30 ve 29-57 doğu boylamları ile 40-21 ve 40-37 kuzey enlemleri arasında bulunur. 2020 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre İznik ilçesinin toplam nüfusunun 44.102 olduğu bildirilmiştir.

İznik’e Ulaşım

İznik’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler genel olarak İstanbul güzergahını tercih ederler. İstanbul’dan İznik’e seyahat etmek için kişiler özel araçlarını kullanabilir ve Osmangazi Köprüsü üzerinden ilçeye giriş yapabilirler. Ayrıca feribotlarla da İznik’e ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

İznik Konaklama

İznik, şehrin diğer ilçeleri gibi tarihi açıdan oldukça zengindir. Bu nedenle hem kış aylarında hem de yaz aylarında ilçeye turist gelmektedir. Konaklamak isteyen kişiler için birçok farklı imkan sunulmaktadır. Kişilere tarihi havayı yaşatmak adına ilçedeki otellerdeki dekorasyonda eski tarz yansıtılmıştır.

İznik Gezilecek Yerler

İznik Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri ile oldukça fazladır. Bu nedenle kişiler hem tarihi gezileri hem de doğal güzellikleri şehirde bulabilirler.

İznik Gölü

İznik denildiğinde akla gelen ilk yer gölüdür. Gölün gün doğumundaki ve batışındaki manzarası ile ünlüdür. Kişiler genellikle gün batımını izlemek için gölü tercih ederler.

İznik Müzesi

Müze içerisinde birçok farklı tarihi eseri görmek mümkündür. Tarihi çiniler, mezar taşları, lahitler ve eski zamanlarda kullanılan birçok eşya müzede sergilenmektedir.

Ayasofya Cami

İlk yapıldığında kilise olarak hizmet eden bu mekan, zaman içerisinde cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Her iki dinden de izleri taşıdığı için ziyaret edilecek mekanlar arasında yer alır.

İznik Konum için tıklayınız.
İznik Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here