Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeİzmit Gezilecek Yerler

İzmit Gezilecek Yerler

-

İzmit Gezilecek Yerler, Kocaeli’nde yer alan bir ilçedir ve şehrin diğer adı olarak da anılmaktadır. 480 kilometrekare üzerine kurulmuş olan ilçede 363 bin kişi yaşamaktadır. İlçedeki ilk yaşam belirtileri milattan önce 3000 yılına dayanmaktadır. Binlerce yıldır farklı medeniyetlerin yaşadığı bir ilçe olarak büyük bir tarihi öneme sahiptir. Romalıların da yaşamış olduğu ilçede bu medeniyete ait birçok farklı eser bulunmaktadır. Konum olarak İzmit Körfezi’nin doğu bölgesinde yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nin ise Çatalca kısmında bulunmaktadır. Şehrin asıl adı Nikomedia’dır, bu isim Bitinya Kralı Nikomedes’ten gelmektedir. Bu isim zamanla İznikomid olarak söylenmeye başlamıştır. Zamanla bu söylem İzmid olarak halk arasında yer almıştır. Latin alfabesinin kabulünden sonra bu isim İzmit olarak söylenmeye başlamıştır.

İzmit’e Ulaşım

İzmit’e ulaşım sağlarken kişilerin yolculuk sağlayacağı il oldukça önemlidir. Eğer Marmara Bölgesi haricinde bir şehirden ulaşım sağlanacak ise havayolu tercih edilmelidir. Gelişmiş bir ilçe olduğu için ilçede hızlı tren de bulunmaktadır. Konya, Eskişehir ve Ankara’dan ilçeye direkt olarak kalkan hızlı trenler bulunmaktadır.

İzmit Konaklama

İzmit, Kocaeli’nin en önemli ilçelerinden birisi olarak yer almaktadır. Yılın her anında birçok farklı turiste ev sahipliği yapmaktadır. İlçede lüks otellerin yanı sıra farklı butik oteller bulmak da mümkündür. Binlerce farklı apart otel ve lüks oteller ilçede hizmet vermektedir. Bu nedenle kişiler ilçeye seyahat etmeden önce ihtiyaçlarına göre bir rezervasyon yaptırmalıdır.

İzmit Gezilecek Yerler

İzmit gezilecek yerler hem tarihi hem de doğal olarak fazladır. Bu nedenle turistik amaçlı ziyaret edilebilecek bir ilçedir.

Kasr-ı Hümayun Sarayı

Osmanlı Devleti zamanından kalma bu eser Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmıştır. İstanbul dışında inşa edilen ilk saraydır. Ayrıca Sultan Abdülaziz’e ait bir av köşkü olarak da adlandırılmaktadır.

Ali Efendi Konağı

1774 yılında inşa edilmiştir. Konağın tarihi 1. Abdülhamit zamanına dayanmaktadır. Döneminin en güzel eserlerinden birisi olarak geçer. Günümüzde etnografya müzesi olarak da hizmet vermektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

1800’lü yılların en değerli eserlerinden birisi olarak adlandırılır. Mimarisindeki çizgiler Osmanlı Devleti dönemini yansıtmaktadır.

İzmit Konum için tıklayınız.
İzmit Gezilecek Yerler adlı rehberimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Kocaeli Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol