Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaTürkiyeİzmirİzmir Gezilecek Tarihi 10 Mekan

İzmir Gezilecek Tarihi 10 Mekan

-

İzmir Gezilecek Tarihi 10 Mekan adlı yazımız sizlere İzmir’de Gezilecek Yerler için bir rehber olacak. Coğrafi konumu nedeniyle İzmir tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Aslında baktığınızda Türkiye’nin her bir bölgesinin coğrafik olarak önemli bir konumda bulunduğunu görebilirsiniz. Şehirde görmeniz gereken, bilmeniz gereken o kadar çok yer ve mekan bulunuyor ki 8500 yıllık tarihini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Ege’nin müthiş şehri İzmir’in gezilecek tarihi yerlerini sizler için derledik.

İzmir Gezilecek Tarihi 10 Mekan

İzmir Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Antikçağ’da başkent olan Efes, günümüzde bile oldukça değerlidir. Eşszi mimarisi ve dayanıklılığı ile büyülediğini söyleyebiliriz. Dünya Miras Listesi’ne de alınarak görkemliliğini ve önemini tescillendirmiştir. Kurulduğu günden itibaren başta Roma ve Bizans olmak üzere çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Antikçağ’da bu kadar düzenli bir yerleşke olması, şehrin düzeni ve mimari olması görenleri hayrete düşüyor. Efes, döneminin yalnızca başkenti değildi, aynı zamanda ticaret merkeziydi. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Efes, İzmir’in Efes ilçesinde yer alıyor.

Adres: Atatürk, Uğur Mumcu Sevgi Yolu No: 26, 35920 Selçuk/İzmir
Telefon: 0232 892 60 10
Konum için tıklayınız.

Hisar Camisi

İzmir’in Konak ilçesinde yer alıyor. Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nda günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Yapılış yılının 1597 olduğu biliniyor. Şehrin en büyük ve en eski camisi olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Adres: Konak, 904. Sk. No:52, 35250 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir St. Jean Kilisesi

St. Jean Kilisesi

M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan kilise, Hirıstiyanlık dininde önemli yer sahibidir. Adını aldığı kişi ise İncil’in yazarlarından biridir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Jean’in mezarı da bu kilisede bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00
Adres: İsa Bey, 2013. Sk. No:1, 35920 Selçuk/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. II. Abdulhamid’in tahta çıkışının 25. yılına özel olarak yaptırılmıştır. Yapılış tarihinin ise 1901 yılı olduğunu biliyoruz. Saat Kulesi yapıldığı günden bu yana bir merkez olarak kullanılmıştır. Arkadaşlarıyla buluşan da, önemli olaylar da hep burada gerçekleşmiştir. Saat yalnızca 1974 yılında gerçekleşen deprem sonrası çok büyük hasar görmüştür. Yıllardır sorunsuz bir şekilde çalışan saat durmuştur. Restorasyon sonrası ise günümüzdeki şekline kavuşmuştur.

Adres: Kemeraltı Çarşısı 35360 Konak/İzmir
Konum için tıklayınız.

Tarihi Asansör

İzmir’in en sevilen konumlarından birisi olan Tarihi Asansör, 1907 yılında yapılmıştır. Bir nevi sokak asansörü görevi görerek, Mithatpaşa ile Şehit Nihat Bey Caddesi’ni birleştirmektedir. Asansör aynı zamanda İzmir şehrinin en güzel gün batımını izleyebileceğiniz yerlerden birisidir. Gece hayatında da önemli bir yere sahiptir. İçerisinde lokantalar, toplantı salonları ve kafeterya gibi mekanlar da bulunuyor.

Adres: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 35000 Konak/İzmir
Telefon: 0232 293 47 80
Konum için tıklayınız.

Konak Meydanı

İzmir’in kalbinin attığı yer Konak Meydanı, şehrin en önemli meydanları arasında yer alıyor. Aynı zamanda ülkemizin de en büyük meydanları arasında ilk sıralarda bulunuyor. Konak Meydanı konumu ile de eşsiz bir görüntü oluşturuyor. Meydana mutlaka uğramalı ve eşsiz maviliğin keyfini çıkarmalısınız.

Konum için tıklayınız.

Birgi Çakırağa Konağı

İzmir’in ve tabi ki Ege Bölgesi’nin kaybolmaya yüz tutmuş eski mimarilerine inat dimdik ayakta duran konak kendisini korumayı başarmış. Ancak uzun yıllar boyunca bakımsız kalmıştır. Daha sonlarında ise restore edilerek müze haline getirilmiştir. Osmanlı ve Eski Türk Evleri’nin en güzel örneklerinden biridir. Bahçesi çiçeklerle bezenmiş görsel şölene davet çıkarıyor. Bu müzeye uğrayabilir ve klasik Osmanlı gündelik evlerini incelem fırsatı bulabilirsiniz.

Adres: Birgi, Şht. Gürol Madan Cd., 35750 Ödemiş/İzmir
Konum için tıklayınız.

Saint Polycarp Kilisesi

İzmir’İn Konak ilçesinde yer alıyor. Şehrin en eski dini mimarilerinden olması ve mimarisinin ilgi çekici olması nedeniyle oldukça merak uyandırıyor. Özellikle de turistler tarafından oldukça çok ziyaret ediliyor. İsmini aldığı kişi 69 doğumlu Aziz Polikarp adlı bir piskopostur. Ona armağan olarak bu kilise inşa edilmiştir. İzmir gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gerekir.

Adres: Akdeniz, Necati Bey Blv. no:2/A, 35210 Konak/İzmir
Telefon: 0232 484 84 36
Konum için tıklayınız.

İzmir Eski Smyrna

Eski Smyrna

Eski İzmir olarak da bilinen yer bir adacık üzerine kurulmuştur. Tarihinin M.Ö. 3000 yıllarından öncesine dayandığına söyleyebiliriz. Bu bölgede bulunan en eski evin ise kayaların üzerinde Eski Tunç Dönemi’ne denk geliyor.

Adres: Tepekule, Ord. Prof. Dr, Ord. Prof. Ekrem Akurgal Cd. No: 95, 35530 Bayraklı
Telefon: 0232 341 50 31
Konum için tıklayınız.

Kadife Kale

M.Ö. 3. yüzyılda İskender tarafından yapılan kale, şehre hakim bir görüntü oluşturuyor. Kale, o zamanlardan bu zamana gelene kadar çeşitli uygarlıklar tarafından onarım ve tadilat görmüştür. Burada çayınızı yudumlarken eşsiz İzmir manzarasını seyredebilirsiniz.

Giriş: Ücretsiz

Adres: Laleli, 35370 Buca/İzmir
Konum için tıklayınız.

İzmir Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol