Ana Sayfa Rehber Gezi Rehberi İtalya'da Gezilecek Yerler

İtalya’da Gezilecek Yerler

-

Rönesans’ın doğduğu topraklar İtalya, diğer Avrupa ülkelerinden sahip olduğu tarih ile daha ön planda bulunuyor. Ülkenin tamamının başlı başına bir tarihi miras. Sanat yaratan sanatçılara ev sahipliği yapan ülkenin sokakları bile tarih kokuyor. Katedrallerde, meydanlarda, kiliselerde tarihin izinden yaşamlar bulabilirsiniz. Akdeniz manzaralı adaları ile birlikte enfes bir görüntü oluşturuyor. Alplerin eteğinde dolaşırken kendinizi dinleyebilirsiniz. Uzunca ve yeşil vadilere sahip manzarasıyla bir çerçeveden çıkmış gibi görünür.

Rönesans akımının başladığı ülke, dünyanın en zengin kültürel değerlerine sahiptir. Sahip olduğu güzellikler ile kısa sürede gezilemeyecek kadar da büyüktür. Başta Roma olmak üzere, Venedik, Sicilya, Floransa gibi önemli şehirler bulunuyor.

Roma

İtalya’nın başkenti. Antik anıtları, müzeleri, çeşmeleri ve kiliseleri ile yoğun bir şehir. Bu bölgede gezilecek yerler arasında ise Kolezyum bulunuyor. Şehrin en önemli yapıları arasında yer alan eser, İtalya’nın simgesi haline gelmiştir. Yakınlarında bulunan Trajan Forumu ise şehrin son imparatorluk merkezi olarak biliniyor. Pantheon Tapınağı ise pagan tapınağı olması amacı ile inşa edilmiş fakat 7. Yüzyıldan sonra kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır. Castel Sant’Angelo Kalesi de Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kolezyum

Görmeniz gereken ilk eser bu olmalıdır. Ülkenin sembollerinden biri haline gelmiştir. Burada, Roma halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlenmiş.  Burayı eski zamanların stadyumu olarak düşünebilirsiniz.

Como Gölü

Dünyaca üne sahip Como Gölü, Lombardiya Bölgesi’nde bulunuyor. Y şeklindeki göl, Milano’ya oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Milano’dan trene binerek göle ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada George Clooney ve Madonna gibi ünlülerin de evleri bulunuyor.

Lucca

İtalya gezilecek yerlerin arasında en güzel mekanlardan birisidir. Burada bulunan surlar Leonardo da Vinci tarafından tasarlanmıştır. Surlar arasında yürüyebilir, ayrıca bisiklet turu da yapabilirsiniz. Roman Amfitiyatro, San Michele in Foro Kilisesi, Torro Guinigi ve Lucca Katedrali görülmesi gereken yerler arasındadır.

Pisa

Belki de İtalya’nın en ünlü yeri sayılabilir. Toskana bölgesinde bulunan yerleşim yeri, turistlerin en gözde mekanlarından biridir. Nedeni ise Pisa Kulesi’ne ev sahipliği yapmasıdır. Kule, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları arasına girmiştir. Bunun dışında ise Museo Nazionale di San Matte  ve Caroveno Sarayı’nı da mutlaka görmelisiniz. Floransa’dan yapılması gereken tren seyahati ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

[reactions count=false button=true]

53d6f448a682094661d189ea84604f10?s=117&d=mm&r=g
Ömür Hakanhttps://www.omurhakan.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

355BeğenenlerBeğen
5,280TakipçilerTakip Et
15,445TakipçilerTakip Et
313TakipçilerTakip Et
2,251TakipçilerTakip Et
115AbonelerAbone