Home Çocuk İstanbul’daki En İyi 15 Koru ve Parklar

İstanbul’daki En İyi 15 Koru ve Parklar

0
4933
İstanbul Otağtepe Korusu

İstanbul yapısı ve nüfusu gereği oldukça kalabalık bir şehir olduğu için yeşil alanlar, park ve bahçeler olmak üzere özellikle korular çok dikkat çekiyor. İnsanların haftasonları eşleri ve çocuklarıyla yoğunlukla ziyaret ettiği, sabah erken saatlerde koşu yapıldığı korular İstanbul’un belli noktalarında mevcut. Bizler de sizlere bu koruları sıraladık. İstanbul içinde sizlere en yakın koruyu ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’daki En İyi 15 Koru ve Parklar

İstanbul Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul’un en güzel yerlerinden birisi de Emirgan Korusu’dur. 4 mevsim boğaz manzarası, nefis doğası ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçisi eksik olmuyor. Özellikle de Lale mevsiminde Emirgan bir başkadır. İstanbul gezilecek yerler denildiğinde aklan gelen ilk yerlerden olan Emirgan, küçük bir cennet diyebiliriz.

Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul

İstanbul Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

İstanbul’un ciğeri sıfatıyla tanıdığımız Belgrad Ormanı… Son zamanlarda oldukça betonlaşan İstanbul için dünyadaki cennet diyebiliriz. Belgrad Ormanı, İstanbul’da yer alır. Avrupa yakasında bulunan orman İstanbul’un son yeşilliklerindendir. Eski dönemlerde ise içme suyu kaynağı olarak kullanılmıştır. Günümüzde yalnızca yürüyüş, koşu ya da doğaz gezisi için ziyaret ediliyor.

Belgrad Ormanı’ndan birbirinden farklı ve çiştili kuş, bitki, hyavna türlerini görebilirsiniz. Ormanda avlanmak yasak olduğu için hayvanlar özgürce ortamlarında yaşayabilmektedir.

Adres: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Belgrat ormanı ile yan yana bulunan doğal alan, beton yığını İstanbul’da küçük bir cennet olarak görülebilir. Aslında müze sayılan bu park koruma altına alınarak sınırlandırmalar getirilmiş. Yani mangal yakmak, piknik, çimle uzanmak yasak. Fotoğraf çekimi için muazzam bir mekân sayılıyor. Bu yüzden 4 mevsim düğün şenliği hiç eksik olmuyor.

Adres: İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 226 19 29

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, Fatih

Gülhane Parkı, İstanbul’un tarihi yarım adası içerisinde Topkapı Sarayı’nın hemen yanında bulunan bir alandır. 163 dönümlük bir alanda bulunan bu park Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan bir alan olarak biliniyordu. Günümüzde bu parkın işletmeciliğini İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapmaktadır.

2003 yılında yapılan büyük onarım ve bakım çalışmalarının ardından park günümüzde ki görünümüne sahip olmayı başarmıştır. Parkın birçok özelliğinin yanında 1928 yılında Atatürk’ün ilk heykeli bur noktaya dikilmiştir. Atatürk ayrıca bu noktada ilk dersini de vermesi ile bilinmektedir. Bu noktada gezilip görülmesi gereken çok sayıda nokta bulunmaktadır.

Adres: Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul

İstanbul Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, Beşiktaş

Yıldız Parkı veya Yıldız Korusu olarak bilinen bu noktada İstanbul’un merkezinde olan Beşiktaş’ın içerisinde yer almaktadır. 287 bin metrekare alanda kurulu olan bu nokta şehrin en tarihi parklarından birisidir. Parkın tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Tüm yıl hizmet veren park 17. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış ender noktalardan birisidir.

Adres: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul Otağtepe Korusu

Otağtepe Parkı (Fatih Korusu)

Eski adıyla Otağtepe Parkı, şimdi Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi olarak biliniyor. Mükemmel manzarası ve boğaza inen merdivenleri ile inanılmaz bir atmosfere sahiptir. Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehtiler Köprüsü’nü rahatlıkla görebilirsiniz. Bu doğal harikanın içerisinde ise bir tane bile kafe bulunmuyor. Bu da doğal güzelliğine dokunulmadığının kanıtıdır.

Adres: Kavacık, 34810 Beykoz/İstanbul

Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy botanik park İstanbul’un Avrupa yakasında içerisinde bulundurduğu tematik parklar ile dikkat çeken bir noktadır. İçerisinde bulunan bahçeler ve ağaçların yanı sıra aynı zamanda heykelleri ile de dikkat çekmektedir. Parkın içerisinde yer alan 5 adet Pegasus atı heykeli en dikkat çeken noktalardan birisidir. Ayrıca bu heykelin arkasından akan merdiven şelale de ortama farklı bir hava katmaktadır.

Adres: Osmaniye, 34146 Bakırköy/İstanbul
Konum için tıklayın.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Anadolu Yakası’nın en güzel ve eşsiz manzarasına sahip doğal alanlarından biridir. Kanlıca sırtlarında yeşilliklerle dolu ve Ortaköy, Rumeli Hisarı manzarasına sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla Boğaz’ı önünüze seriyor diyebiliriz. Çam ağaçlarıyla süslenmiş koruda 3 kilometrelik bir de yürüyüş parkuru bulunuyor. Koru içerisinde kafe, restoran, organizasyon ve davet, otopark ve çocuk parkı da yer alıyor.

Adres: Kanlıca, Mihrabat cad, Mihrabat Korusu No:50, 34810 Beykoz
Konum için tıklayın.

Maçka Parkı

Maçka Parkı, Harbiye

Eğer sizde Nişantaşı gibi bir yerde parkın ne işi olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü şehrin en kalabalık merkezlerinden bir tanesi olan Nişantaşı’nın tam göbeğinde Maçka Parkı bulunuyor. Üstelik bayağı geniş ve büyük bir alanda olması, içerisinde uzun ve yaşlı ağaçların olması onu vazgeçilmez kılıyor. İçerisinde küçük cafeler barındırması da cabası. Dilerseniz belediyenin hazırlamış olduğu banklarda oturup arkadaşlarınızla sohbet edebilir, dilerseniz özel işletmelerin olduğu sandalyelere giderek kahvenizden yudum alabilirsiniz.

Adres: Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Nezahat Gökyiğit

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ilk defa 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşini anmak adıyla bir hatıra ormanı oluşturmak için başlatılmış bir projedir. Hatıra olması amaçlanan bu nokta etrafından geçen yol nedeniyle bir süre sonra büyük derecede tahrip edilmiştir. Devamında 50 bin ağaç dikilmiş ve yapısı değiştirilerek botanik parkına çevrilmiştir.

Adres: Atatürk, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu

Oksijen deposu olarak bilinen Fethi Paşa korusu çam ağaçlarıyla süslenmiş büyük bir alan üzerinde kuruludur. Sarayburnu’ndan Ortaköy’e uzanan muazzam manzarasıyla büyülenebilirsiniz. Kuşların cıvıltıları ve baharda açan rengarenk çiçeklerin kokusuyla mest olabilirsiniz. Koru içerisinde ayrıca yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Erguvanların açtığı dönem özellikle gitmeniz gerekir.   

Adres: Kuzguncuk Mahallesi Paşa Limanı Caddesi Nacak Sokak No:6 / Üsküdar
Telefon: 444 10 34
Konum için tıklayın.

Bebek Parkı

Bebek Parkı

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve iş hayatının monoton sıkıcılığından bıktıysanız size mükemmel bir tavsiyemiz var. İstanbul’un Bebek semtinde bulunan “Bebek Parkı” size günün bütün stresini unutturabilir. Akşamları muhteşem deniz manzarası ve ağaçların arasında ki kuş sesleri ile bir yudum kahve keyfi yapabilirsiniz. Denizin ve yosunların kokusu, rıhtıma yakın geçen vapurların düdük sesleri ile tam bir İstanbul manzarası. Genellikle buraya insanlar en yakın arkadaşları, kız arkadaşları veya eşleri ile geliyorlar. Çocuklar için de bulunan oyun alanları sayesinde keyifli vakit geçirebiliyorsunuz.

Adres:34342 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Kuruçeşme Parkı

Kuruçeşme Parkı, Beşiktaşı

Filmlerde gördüğünüz sahillerde spor yapan insanların gerçekten bulunduğu bir yer. Kuruçeşme Parkı yaz aylarında o kadar güzel bir görünüme sahip oluyor ki genelde parkta spor yapan insanlar görmek çok mümkün. İçerisinde spor aletleri belediye tarafından yerleştirilmiş vaziyette. Güne zinde başlamak isteyen insanların sahil boyu koştuğunu görebilirsiniz. İstanbul’un diğer ilçelerinde böyle bir durum görülmezken Kuruçeşme Parkı’nda görülmesinin sebebi buranın tam anlamıyla rüzgarsız olması. Kısacası spor yapıp terledikten sonra rüzgara kapılıp hasta olmanız pek mümkün değil. Bu da Kuruçeşme Parkı’nın bulunduğu konumun coğrafi yapısından dolayı.

Adres: Kuruçeşme 34345 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe Parkı, Kadıköy

Fenerbahçe Parkı, Kadıköy ilçesi içerisinde adeta saklanmış bir noktada yer almaktadır. Anadolu yakasında bulunan bu park içerisinde keyifli zaman geçirmek ve eğlenmek mümkündür. Park adını 16. Yüzyıldan kalan bir fenerin yer aldığı bir adadan alıyor. Ayrıca park alanı içerisinde Bizans döneminden kalmış bir saraya ait kalıntılar da yer almaktadır.

Bu park Osmanlı döneminde Bağçe-i Fener olarak anılıyordu. 1990 yılında yapılan son düzenleme ile günümüzde ki halini almıştır. Denize sıfır noktada bulunan park içerisinde çok çeşitli ağaçları, çiçekleri ve manzaraları barındırmaktadır. Şehir içerisinde biraz nefes almak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir nokta olarak kabul edilmektedir.

Adres: Fatih, Fenerbahçe Parkı İçi Yolu, 34885 Sancaktepe/İstanbul
Konum için tıklayın.

Gözdağı Sosyal Tesisleri Gezi Rehberi

Gözdağı Korusu, Pendik

İstanbul ilinin Pendik ilçesinde bulunur. Olağanüstü manzarasıyla Marmara, Adalar ve Yalova’nın seyirlik görüntüsünü gözler önüne serer. Marmara’nın saklı güzelliklerinden  biri olan Gözdağı Korusu, çam kokuları ve her renkten çiçekler ile süslenmiştir. İstanbul’un gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak için ideal yerlerden biridir. Şehrin orta yerinde, beton gökdelenlerin arasında doğayla iç içe bir haftasonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Adres: Dumlupınar, Gözdağı Cd, 34896 Pendik/İstanbul
Telefon: (0216) 586 56 90
Konum için tıklayın.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here