Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaKültür Sanatİstanbul'da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar

İstanbul’da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar

-

İstanbul’da yeni gelen veya turistik amacıyla gelen ziyaretçiler için olmazsa olmazlardan biride çarşı ve pazarlardır. Bu yazımızda sizler için İstanbul’da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar listesi hazırladık. Keyif alacağınızı düşünüyoruz eğer eklememizi istediğiniz yerler var ise yorum olarak bu yazımızın altına yazabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek 7 Çarşı ve Pazar

İstanbul Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. Tarihi Yarımada’da en muhteşem yapılardan biri olmakla birlikte Kapalı Çarşı dünyanın en büyük eski çarşılarından biridir. İç tarafı Bizans döneminde yapılmıştır, Osmanlı döneminden itibaren ise daha sonradan eklenen yapılar sayesinde dışa doğru büyümeye başlamıştır. Bazı kaynaklarda Kapalı Çarşı’nın kuruluş dönemi Fatih Sultan Mehmet dönemi olarak bilinir.

Osmanlı döneminde halkın zengin kesiminin değerli eşyaları, pparaları ve mücevherleri, devletin hazinesinin saklandığı Kapalı Çarşı 22 kapı, 2 bedesten, 16 han, 64 sokak ve 3600 dükkan vardır. Yaklaşık 45 bin metrakede olan Kapalı Çarşı’nın günlük ortalama 300.000 ziyaretçisi vardır.

Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul
Telefon: +9 0212 519 12 48
Ziyaret Saatleri: 10:00–18:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Eminönü’nde bulunmaktadır. İstanbul’un tarihi ve eski çarşılarından olan Mısır Çarşısı, Yeni Camii yapıldığı esnada Camii’nin gelirini arttırmak amacıyla yapılmıştır. Sultan III. Murat’ın annesi Safiye Sultan 1597’li yıllarda inşaatı başlatmış fakat aradaki uzun bir duraklamadan sonra Sultan IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan tarafından tamamlanmıştır. Mimarları ise Davut Ağa ve Mustafa’dır.

Adres: Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih/İstanbul
Telefon: +9 0212 513 65 97
Ziyaret Saatleri: 09:30–19:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Sultanahmet Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır diğer adıyla Sipahiler Çarşısı olarak da bilinir. Eskilerde dönemin sipahileri için çeşitli ürünler satıldığı için adı da doğal olarak Sipahiler Çarşısı olmuş. 1912’lerde çıkan bir yangın sonucu ciddi anlamda hasar görmüş 1930’lu yıllarda yapılan kazı çalışmalarında birçok mozaik çalışmaya rastlanmıştır.

Uzun bir süre atıl durumda kalan Çarşı, 1980’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü önderliğinde tekrar restore edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. İçeride 70 dükkanın bulunduğu Çarşı’da hediyelik eşyalar, iznik çinileri ve İstanbul için yapılmış çeşitli küçük hediyelikler bulunmaktadır.

Adres: Sultan Ahmet, Kabasakal Cd. No:59, 34122 Fatih/İstanbul
Ziyaret Saatleri: 08:45–01:00
Konum için tıklayın.

İstanbul Kadıköy Çarşısı

Kadıköy Çarşısı

Kadıköy’ün renkli çarşısı Kadıköy Çarşısı türklerin yanı sıra bir hayli turisti de kendisine çekiyor. Yeme içmeden sinemaya, alışverişten kültürel mekanlara bir çok alanı içinde barından Çarşı haftanın 7 günü ziyaretçi akınına uğruyor.

Adres: Caferağa, Yasa Cd. No:48, 34710 Kadıköy/İstanbul
Konum için tıklayın.

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy Antika Pazarı

İstanbul’un merkezine her yerden yürüme mesafesinde Feriköy Antika Pazarı hergün yüzlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Başlamadan Pazar günlerinin çok kalabalık olduğunu söylemeliyiz. Genel olarak ses gürültüsü anlamında sakin bir pazar, öyle ki pazarcılar dahi bağırmıyor. Tezgahlarda birbirinden değerli sizleri eskiye götürücek onlarca eşya bulunuyor. Amaç bir şey satın almak olmasa bile sadece o hissiyatı yaşamak için mutlaka gidip görmelisiniz.

Adres: Cumhuriyet, Semt Pazarı No:8, 34380 Şişli/İstanbul
Telefon: 444 1 658
Ziyaret Saatleri:
Konum için tıklayın.

Ulus Sosyete Pazarı

Ulus Sosyete Pazarı

Ulus Sosyete Pazarı yıllarca ihraçtan fazla olan ürünleri satan ve Perşembe günleri Akmerkez’in karşısında kurulan bir yerdi. 2005 yılında burası kapatıldı. Aradan geçen 6 yılın ardından bu Paar artık Ortaköy’de kurulmaya başladı. Yaklaşık 9 dönüm arazinin üzerinde toplamda 950 tezgah kapasitelidir. Kadım giyim ve ev tekstili ağırlı ürünleri arasındadır.

Adres: Levazım, Korukent Sitesi No:44, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Konum için tıklayın.

Beyoğlu Balık Pazarı

Beyoğlu Balık Pazarı

Beyoğlu’ndaki balık pazarı uzun yıllardır balık severlere hizmet ediyor. Merkezi konumda olan Beyoğlu Balık Pazarı’na birçok lokasyondan kolayca ulaşabilir her türden balık türüne ulaşabilirsiniz.

Adres: Hüseyinağa, Nevizade Kameriye sok Balik Pazari 8/A, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Konum için tıklayın.

İstanbul Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol