Home Kültür Sanat İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

1
818
İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. İstanbul’un en değerli mirasları arasında olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görmemektedir. Bunun nedeninin reklam yetersizliği olduğunu söyleyebiliriz. Haftasonu gezilecek yerler arasında İstanbul Deniz Müzesi yer almaktadır.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

Müze, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır. 1897 yılında açılmıştır ancak araya İkinci Dünya Savaşı girince bugünkü halini alması 1961 yılında gerçekleşmiştir. İstanbul Deniz Müzesi, denize ve tarihe düşkün her insanın hayatında bir kere de olsa uğradığı bir yerdir.

İstanbul Deniz Müzesi’nde Neler Var?

Türkiye’nin ilk ve en büyük deniz müzesidir. İçerisinde ise 20 binden fazla tarihi eser bulunmaktadır. Müze 4 ana salon, çocuk odası, çok amaçlı salon, sinevizyon salon, 2 sanat galerisi ve 2 dinlenme yeri bulunmaktadır.

Müze 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kadırgalar, ikinci bölümde saltanat kayıkları, üçüncü bölümde Atatürk’ün kayıkları ve son bölümde de piyade kayıkları vardır. İstanbul Boğazı manzarasına sahip müzede dolaşırken tarihin izlerine tanıklık edebilirsiniz. Müzenin üst katında Kaptanı Derya Barbaros Hayreddin Paşa ve Fatih Sultan Mehmed’in odası bulunmaktadır.

Müzede yalnızca gemiler, kadırgalar, kayıklar değil aynı zamanda tarihi mezarlar, su bombaları, kitabeler, toplar, taşlar, kovanlar, tuğralar ve kovanlar da bulunuyor. Müzenin ikinci bölümünde Fatih Sultan Mehmed’e ait mabeyn kayıklarını, harem kayıklarını, piyade kayıklarını ve padişah tahtını görebilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Saatleri

Tarihin canlı tanığı olan İstanbul Deniz Müzesi, 15.000’den fazla kitap koleksiyonu ve tarihi eserleri ile gidilmesi gereken müzeler arasındadır. Pazartesi hariç haftanın her günü  açık olan müzede giriş saatleri ise 09.00-17.00 arasıdır. Yaz döneminde ise bu saatler 10.00-18.00 olarak değişmektedir.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2020

İstanbul Deniz Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 10 TL’dir. Öğrenciler için ücretsizdir. Müzede fotoğraf çekimi yaptırmak 20 TL, video çekimi 40 TL ve sesli rehber ücreti de 25 TL’dir. Sesli rehber Türkçe, Almanca, Arapça, Japonca, İngilizce, İspanyolca için çeviri yapmaktadır.

Adres: Deniz Müzesi Komutanlığı Sinan Paşa Mh. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş / İstanbul / TÜRKİYE
Telefon: 0212 327 43 45
Konum için tıklayınız.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here