Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaRehberInterrailInterrail Rota Planlama Tavsiyeleri

Interrail Rota Planlama Tavsiyeleri

-

Interrail Rota Planlama olayın başında oldukça önemlidir. Önünüze bir Avrupa haritası açın ve gezmek istediğiniz ülkeleri belirleyin. Interrail rotası belirlerken yapacağınız ilk şey bu olmalıdır. Daha sonra kafanızda yapmak istediğiniz şeyleri ülkelere göre ayırarak basit bir rota oluşturabilirsiniz. İnterneti açın arayın, tarayın ve yazışın. Gitmek istediğiniz öncelikli 3 ülkeyi belirleyin ve yavaş yavaş rota oluşturmaya başlayın.

Interrail Rota Planlama

En iyi ve en planlı Interrail rota planlama kendinizin planladığı rotadır. Hangi ülkeye gitmek istediğiniz, ilk önce nereye gitmek istediğiniz, nerelerde kaç gün kalmak istediğinizi ve nereleri gezmek istediğinizi belirleyin. Arkadaşlarınızla birlikte seyahate çıkıyorsanız ortak hedefler kestirin. Bu sayede içinize en çok sinen rotayı oluşturabilirsiniz.

Rota Çizerken Üç Kural Üzerinde Durun

Interrail Rota Planlama’da rota çizerken öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Az zamanda çok ülke gezmek, orta sayıda ülke gezip ülkelerin önemli yerlerini gezmek, bir diğeri de az ülke görüp ülkeleri doya doya gezmektir.

Interrail Rota Tavsiyeleri

Rotanızı belirlerken önceden uğradığınız ya da gitmek istemediğiniz yerleri rotadan çıkarın. Prag, Slovenya, Avusturya ve Macaristan’ı öncelikli yerlerinize ekleyebilirsiniz. Daha sonra Doğu Avrupa ve Balkanlar’a geçiş yapabilirsiniz.

Örnek Rota 1

Bu rotada çıkış noktamızı İstanbul olarak belirledik. Barselona ilk durağımız olsun. İstanbul’dan uçakla Barselona’ya geçiyoruz. Tren ile Barselona’ya gitmek oldukça uzun sürecektir. Barselona’da 3 gün kalıp gezdikten sonra, trenle Fransa’ya geçiyoruz. Buradan trenle ortalama 5 saat yolculuk sürüyor. Burada bir gece kaldıktan sonra Marsilya’ya geçebiliriz. Burdayı gezip gördükten sonra da Paris’e varabiliriz. Toplamda 7 günde Fransa’ya geze geze gelebilirsiniz.

Dönüş yolunda ise Amsterdam’a da uğrayabilirsiniz. 4 gün kaldıktan sonra Almanya’ya geçebilirsiniz. Frankfurt’ta kaldığınız 2 gece sonunda Münih, Hamburg gezebilirsiniz. Daha sonra da Amsterdam’a ulaşarak istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Buradan uçakla ülkenize dönebilirsiniz.

Örnek Rota 2

Interrail Rota Planlama’da İkinci rotamızda ise Barselona, Paris, Brüksel, Amsterdam, Berlin, Prag, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Sofya, Selanik ve İstanbul var. Biletimiz ise trene ilk bindiğimiz gün başlıyor. İlk gideceğimiz şehre uçakla gitmek zorundayız. İlk durak Barcelona’da 2 ya da 3 gün kalabiliriz. Şehrin her köşesini gezip, farklı lezzetlerinden tadabiliriz. İkinci durak Paris’te tren ile yolculuğa başlıyoruz. 7 saatlik tren yolculuğu sonrası Paris’e vardıktan sonra burada 2 gün kalabilirsiniz.

Üçüncü durak Brüksel’de 1 gün kalabilirsiniz. Tomorrowland’e denk getirmeyi çalışın çünkü en kaliteli müzik festivallerinden biridir. Dördüncü Durak Amsterdam’da 3 buçuk saatlik tren yolculuğu sonrası varıyoruz. Burayı gezmek için 2 gün yeterli olacaktır. Beşinci durak Berlin’de gezilecek çok yer bulunuyor. Ayrıca Türkçe konuşan insan nüfusu da fazla o yüzden en seveceğiniz şehirler arasında olabilir. Altıncı durak Prag’a 5 saatlik tren yolculuğu sonrası ulaşabilirsiniz. Bu muhteşem yer içi en az 2 gün ayırın. Yedinci durak Viyana’yı gezmek için 2 gününüzü ayırmalısınız.

Sekizinci durak Budapeşte’ye gittiğinizde mutlaka Sziget müzik festivaline katılın. Dokuzuncu durak Belgrad’a 8 saatlik tren yolculuğu sonrası ulaşabilirsiniz. Onuncu durak Sofya’da yavaş yavaş Türkiye sınırlarına yaklaşmaya başlıyoruz. On birinci durak Selanik ise Atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklardır. Burada Atatürk’ün evini ve müzeyi gezebilirsiniz. Selanik’ten otobüs ile İstanbul’a gidebilirsiniz.

Interrail Rota Planlama Tavsiyeleri

Interrail’e Türkiye’den Nasıl Başlamalıyız?

Interrail Rota Planlama’da dikkat etmemiz gereken bazı konular var. Interrail’e Türkiye’den başlayarak Yunaistan’a geçebilirsiniz. Bu oldukça kolay ve pratik bir yoldur. Bunun yanı sıra uçak ya da otobüsle Bulgaristan’a geçerek oradan gezerek İtalya’ya ulaşmaktır. Bu diğerine göre daha yorucu olsa da daha eğlenceli ve keyifli olabilir. Bir diğer seçenekte Yunanistan’dan deniz yoluyla İtalya’ya geçmektir.

Bulgaristan’dan karayolu ile İtalya’ya geçmek oldukça yorucudur. Gezginler genelde bu yolu kullanmaz. En hızlı geçiş ise en az üç buçuk gün sürüyor ki bu oldukça can sıkıcı olabilir.

Interrail konusunda daha fazla bilgi almak için Interrail Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol