Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaÜlkelerİngiltereİngiltere'de Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

İngiltere’de Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

-

İngiltere’de Çalışma İzni alabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. İngiltere, dünyanın en fazla göçmen nüfusuna sahip olan ülkelerinden biridir. Özellikle de başkent Londra’da yabancı uyruklu kişi nüfusu oldukça fazladır. Bu nüfusun bir kısmı eğitim amacıyla ülkeye gelmiş olan kişiler iken, bir kısmı da İngiltere’de çalışmak ve para kazanmak için gelen kişilerdir.

Fakat bu ülkeye gitmeden önce, ekonomik koşullar ve hayat şartları hakkında mutlaka bilgi edinilmesi gerekmektedir. Çünkü İngiltere bir çok Avrupa ülkesine nazaran, çok daha pahalı olarak biliniyor. Özellikle de toplu taşıma araçları için gereken ücretler ve de ev kiraları oldukça yüksektir. Bu şartlar altında yaşamak için de çok iyi şartlarda ve çok yüksek gelirli bir işe sahip olmak gerekiyor.

İngiltere'de Çalışma İzni

İngiltere’de çalışma izni için çok sağlam bir iş teklifi almamışsanız, donanımlı değilseniz ve de sizlerin uzmanlık alanında İngiltere’de iş talebi yoksa, bu ülkede iş bulmanız mümkün olmayacaktır. Bu ülkede iş bulabilmek için nitelikleriniz üst seviyede olmalı. Tüm bunlara ek olarak da iyi ve akıcı seviyede İngilizce konuşuyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye’den ayrılmadan önce iş sorununu mutlaka çözmüş olmazı şarttır.

İngiltere’nin kırsal kesimlerinde ve küçük kasabalarında yaşama planınız varsa, burada iş olanaklarının çok sınırlı olduğunu da unutmamalısınız. Elbette ki İngiltere’de kendi işinizi kurma imkanınız da vardır. Öyle ki çok iyi şartlarda iş bulup, başarılı olduğunuzda çok para kazanıp, çok daha iyi bir hayat sürmek de mümkün olacaktır. Tüm bu koşulları sağladığınızda İngiltere’de çalışmak için oturma ve çalışma izni almanız gerekecektir. Peki çalışma vizesi nasıl alınır? İngiltere çalışma vizesi almak için ne tür belgelere ihtiyacınız var?

İngiltere'de Çalışma İzni

İngiltere’de Çalışma İzni ve Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de Çalışma İzni için alınması gereken vize türü Tier 2’dir. Genellikle bu ülkede faaliyet gösteren şirketlerin yabancı uyruklu işçi istihdamı sağlama taleplerine göre oluşan pozisyon açıkları İngiliz ya da AB ülke vatandaşları ile doldurulamıyorsa, Tier 2 çalışma vizesi ile yüksek nitelikli göçmen olarak bu ülkede yaşamanıza ve çalışmanıza izin verilecektir.

İngiliz Hükümeti tarafından belirlenmiş olan bu çalışma vizesi için gerekli olan kriterler ise puanlama yöntemiyle belirlenmektedir. Yani vize başvuru sahiplerinin sahip olduğu iş yetkinliği ve özelliklerinin ölçülebilmesi için puanlama yöntemi bazı alınarak, değerlendirmeler yapılır. Değerlendirmeler sonucunda 70 puanı tamamlayan kişileri Tier 2 vizesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Puanlama sürecinde lisanslı şirket sponsorlukları, yıllık maaş gelirleri, dil yeterliliği ve de maddi yeterlilik göz önünde bulundurulacaktır. Aynı zamanda bu yeterliliklerin yasal evraklarla da ispatlanması şarttır. Kişiler oturma ve çalışma hakkında sahip olmak için en az B1 seviyesinde İngilizce bilmelidir.Dil yeterliliğini göstermek için IELTS ya da bu sınava denk olan dil sınavlarına girilmesi gerekiyor.

Gerekli sponsorluk kayıtları yapılıp, gerekli izinler alındıktan sonra İngiltere’de herhangi bir sosyal yardım olanağından faydalanmak mümkün değildir. Aynı zamanda ülkeye giriş yapıldıktan 7 gün sonra da polis kaydı yapılması talep edilir.

İngiltere'de Çalışma İzni

İngiltere Çalışma Vizesi Tier 2 İçin Gerekli Evraklar

Tier 2’ye başvurarak, çalışma izninin onaylanmasını sağlamak için öncelikle sizlerden talep edilen evrakları doğru ve de eksiksiz şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bu nedenle ilk aşamada ülkeye neden gitmek istediğinizi beyan eden İngilizce bir dilekçe yazarak, İngiliz Başkonsolosluğu’na vermelisiniz.

Bu belge mutlaka ıslak imzalı olmalı ve de Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Başvuru için randevu işlemleri internet ortamından form doldurularak gerçekleştirilmektedir. Başvuru günü geldiğinde ilgili kurumda bizzat bulunulması şarttır. Burada parmak izi beyanı gerçekleştirildikten sonra belgelerinizi sunmanız gerekecektir.

İngiliz çalışma vizesi Tier 2 için gerekli evraklar; seyahat belgesi, dönüş tarihinden sonra da en az 6 ay geçerliliği bulunan ve de vize için en az iki adet boş sayfası bulunan pasaport, Tier 2 Puanlama sistemi öz değerlendirme dökümü, COS belgesi, akademik ya da mesleki diploma, sertifikalar,yabancı dil yeterlilik belgesi, çalışma izin mektubu, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet biometrik fotoğraf ve de çalışma süreci boyunca masraflarını karşılayabileceğini gösteren finansal evraklar gerekmektedir.

İngiltere’de Çalışma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere’de çalışma izni alabilmek için İngiliz Konsolosluğuna başvuru yapılabileceği gibi, konsolosluk tarafından outsource edilmiş olan kurum ya da İngilere vize hizmeti veren özel şirketlere de başvuru yapılabilir. Ana başvuru merkezleri Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana ve de Gaziantep’te yer almaktadır.

Bu illerdeki vize başvuru merkezleri sadece Tier 2 çalışma vize işlemlerinin gerektirdiği hazırlıkları yapmak ve de randevuları takip etmekle görevlendirilmişlerdir. Vize başvurusu ve çalışma izni ile alakalı tüm değerlendirmeler, karar aşaması ve vize sürecinin nasıl işleyeceği İngiltere Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

İngiltere’de Çalışma İzni alabilmek için yukarıdaki makalemizi okuduysanız İngiltere Konsolosluğu’nun web sitesini de ziyaret etmenizi öneririz.

Diğer ülkeler için Yurtdışı’nda Kariyer kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol