Home Rehber Türkiye İbradi Gezilecek Yerler

İbradi Gezilecek Yerler

0
1168
Antalya İbradi Gezilecek Yerler

İbradi Gezilecek Yerler, toprakları üzerinde inşa edilmiş tarihi medeniyetlerin son derece fazla olmasına karşın Antalya’nın diğer yerleşim alanlarına nazaran daha az bilinen bir ilçesidir. İlçenin bugünkü sınırları içerisinde yer alan ilk yerleşimlerin Hititler dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklara da ev sahipliği yapan İbradi gezilecek yerler ise doğal güzellikler ve kültürel miraslar ile doludur. İlçenin köklü bir geçmişe sahip olması üzerinde pek çok medeniyet inşa edilmesini getirdiği gibi bu medeniyetlerden arta kalan mimari eserlerinde yok olmasına sebep olmuştur. Özellikle Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim alanı olan ilçede günümüzde eski dönemlerden kalma mimari eserlere rastlanıyor olsa da bu yapıların sayısı, etkili bir muhafazanın gerçekleşmemesi sebebiyle sınırlıdır. Dolayısıyla İbradi gezilecek yerler çoğunlukla doğal güzellikler ve eşsiz tabiat alanlarıdır.

İbradi Nerede?

İbradi, Antalya il merkezine 93 kilometre uzaklıktadır. Rakımları farklılık gösteren onlarca dağın ortasında kurulmuş olan İbradi, Manavgat gibi oldukça gelişmiş bir yerleşim alanına komşudur. Doğal iklimi ve tabiatı ile dikkat çeken ilçede bulunan şelaleler, çaylar ve onlarca metre yüksekliğe sahip olan ağaçlar görülmesi gereken önemli doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

İbradi’ye Ulaşım

İbradi’ye ulaşım için kullanılabilecek en temel yöntem Manavgat-İbradi arasında bulunan otoyoldur. Bu otoyol aracılığıyla ilçeye özel araçlar ile ulaşmak mümkün olduğu gibi düzenli olarak gerçekleşen seferler ile yine Manavgat üzerinden toplu taşıma araçları kullanılarak ilçenin doğal güzelliklerinin ziyaret edilmesi mümkündür. Özellikle şehir yaşantısından ve şehir yaşantısının getirmiş olduğu yoğun stres gibi durumlardan uzaklaşmak isteyenler için bölge benzersiz bir doğal cennettir.

İbradi Konaklama

İbradi konaklama imkanları bakımından ziyaretçilerine farklı seçenekler sunmaz. İlçede bulunan otel ve pansiyonlar belli standartlarda hizmet veriyor olmakla birlikte yatılı olarak ziyaret gerçekleştirmek isteyenlerin kullanabilecekleri seçenekler sınırlıdır. Bu kapsamda bölge ilçelerde konaklama hizmetlerinden faydalanarak Antalya gezileri kapsamında İbradi görülecek yerler ziyaret edilebilir ve günü birlik gerçekleşen seyahatler ile bu güzellikler ile tanışma fırsatına sahip olabilirsiniz.

İbradi Gezilecek Yerler

İbradi gezilecek yerler belirtilmiş olduğu gibi büyük oranda doğal güzelliklerdir. Özellikle onlarca metre yüksekliğe sahip olan ağaçlar, ormanlar, şelaleler ilçede en çok ziyaret edilen doğal güzellikler olmakla birlikte yine ilçenin kadim bir yerleşim alanı üzerine inşa edilmiş olmasının getirdiği antik miraslar da yine ziyaretçiler tarafından en çok dikkat çeken alanlar arasında bulunmaktadır.

İbradi Düğmeli Evler

İbradi gezilecek yerler kapsamında en çok tercih edilen ve ziyaretçilerin en çok merak ettiği alanlardan olan İbradi Düğmeli Evler, ağaç ve taş yapılardan inşa edilmiş tarihi konaklardır. Sarıhacılar Köyü içerisinde yer alan bu evler, görünümleri ile benzersiz bir mimari ihtişama sahiptir. Renk renk olan evlerin iç dizaynları ve dışarından görünümleri son derece büyüleyicidir ve köy içerisinde alanın gezilmesi halinde sıra dışı bir atmosferi derinlikli olarak hissetmek oldukça mümkündür.

Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi, ilçe merkezinde yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta, Manavgat Çayı üzerinde bulunmaktadır. Benzersiz bir manzarası bulunan vadinin, tesisler bakımından da son drece zengin olduğu ve dolayısıyla İbradi ziyaretlerinde akşam yemeği yemek için uygun bir alan olduğu belirtilmelidir.

Sülek Yaylası

İlçe merkezinde 22 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, şehir yaşantısından sıkılan ve kentleşmenin getirmiş olduğu olumsuzluklardan arınmak isteyenler için oldukça önemli bir olanak sunar. Huzur ve doğallığı bir arada elde etmek istiyorsanız özelikle yaz aylarında yaylaya uğrayarak benzersiz bir huzuru doğanın ihtişamlı gölgesi altında yeniden keşfedebilirsiniz.

Antalya İbradi Gezilecek Yerler

Altınbeşik Mağarası

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbeşik Mağarası, Ürünlü Köyüne bağlı doğal bir güzelliktir. Mağaranın alt bölümünde yer alan son derece etkileyici bir görünüme sahip olan göl ise sıra dışı bir ambiyansın oluşmasını sağlar.

Erymna Antik Kenti

İlçenin önemli yaşam alanlarından olan Ormana yaşam alanı bölgesinde inşa edilmiş olan Erymna Antik Kenti, Greklere ait taş yapıları bünyesinde barındırmaktadır. Son derece ihtişamlı olan bu yapılar binlerce yıllık tarihe sahip olduğu gibi önemli ölçüde korunarak günümüze kadar ulaştırılmıştır. Bölgede bulunan diğer antik kentler ile ilgili çalışmalar devam ediyor olsa da henüz elde edilmiş kesin buluntular veya kanıtlara ulaşılmış değildir. Buna karşın önemli beklentiler yapılan çalışmalar kapsamında oluşmuştur.

İbradi konum için tıklayınız.
İbradi Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Antalya Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here