Home Diğer Hollanda’da Ev veya Oda Kiralamak

Hollanda’da Ev veya Oda Kiralamak

0
665
Hollanda’da Ev veya Oda Kiralamak

Hollanda’ya gittiniz fakat kalacak bir yere ihtiyacınız var. Bu bölümde biraz panikleyebilirsiniz çünkü Hollanda nüfusunda insan başına çok çok az gibi bir alan düşüyor. Ev kiralamayı karar verdiniz, nerden kiralayacağınızı bilmiyorsunuz. Bunun için size pararius.com ‘u önerebiliriz. Satılık ev için ise funda.nl sitesi iyi bir seçenek olabilir.  Bunların yanında, yaşadığınız şehirde bulunan facebook gruplarına katılabilir ve ilan yayınlayabilirsiniz.

Gruplarda çeşitli ilanlar bulunuyor. Ya da evinizi kiraladınız ama içi boş eşya alacak kadar çok paranız da yok. Grupta satılan ikinci el eşyaları da satın alarak, kendinize yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Hollanda ‘da ev alanları çok kısıtlı olduğu için, ev kiralamak zorlayıcı olabiliyor. Bunun yanında mevsimlere göre de ev kiralama potansiyeli düşüyor ya da artıyor. Bahar aylarında ev bulmak çok zorken, yaz aylarında ise daha kolaydır.

Hollanda’da Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlakçılar, Türkiye’de olduğu gibi sürekli çalışmıyor Hollanda’da. Ev kiralamak ya da ev gezmek için önce randevu almalısınız. Randevu alma işlemi ise şöyle gerçekleşiyor. İstediğiniz emlakçının sitesine girip kendinizi ve istediğiz evi tarif ediyorsunuz daha sonra randevu talebi oluşturuyorsunuz. Tabi ki her eve talip olamıyorsunuz bizde olduğu gibi. Örnek verirsek çocuklu geniş bir aileye stüdyo tarzı evler verilmiyor. Hangi evlerin size uygun olabileceğine emlakçılar karar veriyor. Ama yine de bütçenize göre istediğiniz evde ısrarcı olup şansınızı deneyebilirsiniz. Çok düşük bir ihtimal de olsa kiralama imkanları bulunuyor. Bazen size uygun evimiz yok şeklinde tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Başka bir emlakçı ile şansınızı tekrardan deneyin.

Hollanda’da Ev veya Oda Kiralamak

Hollanda’da dikkat edilmesi gerekenlerden biriside güvenilir bir emlak şirketi ile anlaşmaktır. Özellikle kurumsal bir şirket olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer konuştunuz diller arasında Hollandaca yoksa ki bu yüksek bir ihtimal, kontratı İngilizce olarak vermelerini isteyin. Eğer bunda da sıkıntı yaşarsanız, okulunuzdan ya da işyerinizden yardım isteyebilirsiniz. Eşyalı eve taşındıysanız, mutlaka eşya listesi yaptırın.

Yoksa kaybolan eşyaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, ödeyeceğiniz kiranın içinde tüm masrafların dahil olup olmadığı da çok önemlidir. Genellikle Hollanda ülkesinde ev kiralıyorsanız elektrik, su, internet gibi ihtiyaçlar kira bedelinin içinde yer alıyor. Ekstra para ödemiyorsunuz.

Eve girdiğinizde mutlaka hasarlı ürünlerin fotoğraflarını çekip, emlakçıya gönderin. Aksi takdirde siz sorumlu tutulabilirsiniz. Kiralarken 1 kira bedeli depozitodan fazlasını ödemeyin. Evde kaldığınız müddetçe lavaboların kullanımına özen göstermelisiniz. Zira tıkandığı takdirde çok yüksek paralar bayılabilirsiniz. Kira sözleşmeniz bittiyse ve daha uzatmak istemiyorsanız, bunu emlakçınıza en geç 1 ay önceden mail yoluyla bildirmelisiniz.

Hollanda Ev Kira Fiyatları

1 salon ve iki odadan oluşan ortalama bir ev iki kişilik 750 Euro civarında tutulabilir. Tabi fiyatlar sizin isteklerinize ve seçtiğiniz evlere göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak bakarsak 500 ila 1000 Euro arası rahatlıkla ev bulabilirsiniz.

Diğer Faydalı Bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here