Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaRehberGezi RehberiHindistan'ın Din'i Nedir? Hinduizm Ne Demek?

Hindistan’ın Din’i Nedir? Hinduizm Ne Demek?

-

Dünyada renkli ve çeşitli olmasıyla bilinen Hindistan’da ilginç din çeşitleri ve Hinduizm olduğunu biliyoruz. ‘İneğe mi tapıyorlarmış hadi canım’ döneminden eminiz ki herkes geçmiştir. İşte bu işin aslı nedir ne değildir gelin hep beraber bakalım.

Hindistan’da Din

Hindistan kalabalık nüfusunun yanında pek çok şeye sahiptir. Birçok dine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Dünyanın en zengin kültüre sahip ülkesi Hindistan’da 20’den fazla dil konuşulması mümkünken, tek bir din olması tabi ki olmaz. Durum böyle olunca da birbirinden farklı ve ilginç dinler, gelenekler ve ibadetler ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Hindistan’da hemen hemen tüm dinler mevcuttur. Ancak bunların arasında kendini öne çıkaranlar %80’lik kısım Hindu ve %13,5’lik kısım Müslüman kesimdir. Geriye kalan dinler Hıristiyan, Sihk, Budist, Ateist ve Belirsizdir.

Hindistan’da Yaşayan Dinler

Hinduizm

Hinduizm, Hindistan’da en yaygın olan dindir. Hintliler dinlerini bir gelenek olarak görürler. Dinlerini tamamen yaşayış biçimlerine yansıtarak resmen dini yaşarlar. Hinduizm’de bu dinlerden birisidir. Hinduizm dinini benimseyen kişilere Hindu denir. Hinduizm’de tek tanrı yoktur. Üç büyük tanrıya sahiptir ve bu tanrıların adı Rama, Şiva ve Vişnu’dur. Bu tanrılar uğruna halk şölenler düzenliyor. Güneş, dağ, maymun, nehir, ay ve inek gibi nesneleri kutsal sayıp, dokunulmaz kılıyorlar.

Hinduizm dünyanın en eski dini olduğu düşünülüyor. 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğu hakkında bilgiler var ve daha da eski olabileceği düşünülüyor. Hinduizm mistik bir dindir. Brahman adıyla bilinen bir yüce tanrısı bulunuyor ve her şeyin ondan gelip, ona döndüğüne inanılıyor.

Hinduizm dininde inek kutsal sayılıyor. Süt, süt ürünleri ve tezek bile kutsaldır. Hinduların dininde iki ana kavram vardır. Bunlar karma ve dharmadır. Bu dünyada iyi biri olursan, yeniden dünyaya geldiğinde iyi birisi olacağına inanılır. Daha sonra tekrar öldüğünde ise ruhsal kurtuluşa ulaşacaksın demektir. Bu dünyada iyi birisi olursan moksha’ya ulaşabilirsin.

Hinduizm

Hinduların Tanrıları Kimlerdir?

Hinduizm dininde birden fazla tanrı bulunuyor. Yalnızca Brahman’ın tek olduğuna ve onun tüm tanrıların başı olduğuna inanılıyor.

Brahman: Tek Tanrı ve evrenin yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Her şey ondan gelir ve ona döner.

Vişnu: Evrenin denge koruyucu tanrısı olarak kabul ediliyor. Bazı durumlarda kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Rama, Lakşimi ve Krişna gibi gözükebilir.

Şiva: Yok edici tanrı olarak kabul ediliyor. Dansın kralı olarak da bilinir. Her şey Şiva tarafından yok ediliyor ve Brahman tarafından yeniden yapılıyor. Evrendeki her şey Brahman’a geri dönüyor ve onun tarafından yeniden yapılıyor.

Ganeşa: Şans ve kısmet getiren tanrı olarak kabul ediliyor. İnsan formunda yüzü fil olan biri olarak tasvir edilir.

Ganj Nehri Neden Kutsal Sayılıyor?

Ganj Nehri dünyanın en kirli 5 nehrinden biridir. Ancak Hindular Ganj Nehri’nin kutsal olduğuna inanıyor. Dağ  Tanrısı Himalaya’nın kızı Ganga’nın vücudu olduğuna inanılıyor. Bu yüzden de kutsaldır. Hint mitolojisinde ise o zamanın Hint Kralı Bhagiratha, Tanrı Brahma’ya yalvararak cennetten dünyaya indiriliyor. İndiğinde nehir o kadar güçlü akar ki her şeyi yok etme gücüne sahiptir. Kral, Tanrı Şiva’dan yardım ister. Şiva da saçlarını kullanarak kralı yeryüzüne ulaştırır.

Hindulara göre Ganj Nehri, Tanrıça Ganga’dır. Nehirde yıkandıkları zaman günahları temizlenir. Ölmek üzere olan birisine bile Ganj Nehri’nin suyu içirilir. Ölen insanları yaktıktan sonra küllerini nehre savururlar. Bu sayede ruhlarının özgürlüğe kavuştuğu düşünülür. Ruh tekrar dünyaya gelmez. Ganj nehrine yalnızca 10 yaşından küçük çocukların, yılan sokanların, hamile kadınların külleri atılmaz. Onların da günahsız olduğu düşünülerek ayaklarını bağlayarak direkt atarlar.

Hinduizm’de İnek Neden Kutsaldır?

İneklerin tanrının vücut bulmuş hali olduğunu düşünürler. Krişna tanrıları inek formuna girerek onlara gözüktüğünü düşünüyorlar. Bu yüzden inekler kutsal sayılıyor.

Hindistan ile alakalı diğer bilgileri çin tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol