Home Rehber Türkiye Hayrat Gezilecek Yerler

Hayrat Gezilecek Yerler

0
348
Hayrat Gezilecek Yerler

Hayrat Gezilecek Yerler 1969 ile 1990 yılları arasında belediye olarak yer almış bir yerleşim alanıdır. 1990 yılından itibaren ilçe olarak kabul edilmiştir ve günümüz itibari ile Trabzon’a bağlıdır. İlçenin tarihi hakkında net bir bilgi yer almaz. Bu nedenle eski zamanlarda Pontus Krallığı’na dahil olduğu ve bu egemenliğin yıkılmasının ardından Roma İmparatorluğu’na geçtiği bilinir. Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte Bizans İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almaya başlamıştır. Trabzon İmparatorluğu’nun Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden sonra Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisine dahil olmuştur. 1. Dünya Savaşı esnasında Ruslar işgal etmiş, 1918 yılında bu işgalden kurtulmuştur. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda bir bucak olarak yerleşim alanı olmuştur.

Hayrat’a Ulaşım

Hayrat’a ulaşım sağlamak isteyen kişiler araç kiralayabilir ve konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirler. İstanbul ile şehir merkezi arası 1063 kilometre mesafededir. Ortalama 13 saat sonucunda kişiler Trabzon merkeze varabilirler. Merkezden ilçeye ulaşım sağlamak ise oldukça kolaydır. Ankara’dan yolculuk etmek isteyen kişiler için ise 735 kilometre mesafededir. Bu yolculuk ortalama 9 saat sürecektir.

Hayrat Konaklama

İlçede yer alan tatil evleri ile turistler konforlu bir tatil keyfi yaşayabilirler. İlçede her sene binlerce turist gelir. Doğal güzellikler içerisinde konaklamak mümkündür. Kişiler ilçeye yakın lüks otelleri tercih edebilirler. Daha mütevazı bir tatil tercih eden kişiler için ise apart otel ya da günlük daire seçenekleri mevcuttur.

Hayrat Gezilecek Yerler

Hayrat gezilecek yerler Trabzon’un diğer ilçelerinde olduğu gibi doğal güzellikleri ile ilgi çeker.

Gülderen Şelalesi

İlçenin içerisinde Gülderen Mahallesi içerisinde yer alan doğal bir güzelliktir. Son zamanlarda sosyal medyada popüler olan mekanlardan birisi olmuş ve daha fazla tanınmıştır. Şelale yıllardır doğal güzelliği ile olduğu gibi kalmış ve hiç bozulmamıştır. Doğallığını muhafaza etmesinden dolayı oldukça fazla beğeni alır. Ülke üzerinde doğallığını kaybetmemiş ender oluşumlardan birisi olarak yer alır. Trabzon’a seyahate giden kişiler tarafından genellikle günübirlik gidilir. Birkaç saat içerisinde ilçenin tamamı gezilebilir. Küçük bir ilçe olması nedeni ile turistlere hem sıcak hem de doğal bir ortamı bir arada sunar.

Hayrat Konum için tıklayınız.
Hayrat Gezilecek Yerler adlı rehberimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Trabzon Gezi Rehberi için tıklayınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here