Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaRehberTürkiyeHaymana Gezilecek Yerler

Haymana Gezilecek Yerler

-

Ankara Haymana Gezilecek Yerler şehrin en az nüfuslu ilçelerinden birisidir. Bu kısım diğer ilçelere göre daha az bir yerleşime sahiptir. Bölgede genellikle çorak arazi yoğunluğu mevcuttur. Şehirleşmesi az olan ilçenin ise öne çıkan özelliği kaplıcalara mevcut olmasıdır. Şehrin turizm ihtiyacının büyük bir çoğunluğu da buradan sağlanmaktadır.

Ankara Haymana Nasıl Gidilir?

Ankara Haymana ilçesine ulaşmak için ülkenin her bir bölgesinden kara yolu ya da hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Bunun dışında demir yolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Hızlı tren seçeneği ile rahat ve hızlı bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Başkent Ankara Türkiye’nin merkezinde olduğu için her yönden ulaşım oldukça kolaydır.

Haymana’da Ne Yenir?

Ankara pek çok yöresel lezzete sahiptir. İç Anadolu’nun tam merkezinde yer alan şehir yörenin lezzetini tam anlamıyla yansıtmaktadır.  İlçe içerisinde bulunan belli başlı restoranlar vardır. Bu restoranlarda yöreye özgü lezzetlerden tadabilirsiniz. Yöreye özgü kebap, pide, içli köfte gibi lezzetlerden tadabilirsiniz.

Ankara Haymana Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler bakımından zengin olan Ankara Haymana denilince akla ilk gelen şey kaplıcalardır. Bunun dışında da tarihi ve dini mekanlarda büyük bir önem arz etmektedir.

Haymana Göletleri

Haymana doğal güzellikleri bakımından bambaşka bir yerdir. Çorak bir bölgede yer almasına rağmen su kaynakları bakımından oldukça zengin olduğunu görebilirsiniz. Söz konusu bu olduğunda da Haymana Göletleri ön plana çıkmaktadır. Tarıma yardımcı olmasıyla amacıyla kurulmuştur. İlçede belli başlı 3 gölet vardır. Soğulca, Dikilitaş ve Haymana. Göletler yalnızca tarım amaçlı değil aynı zamanda piknik, kano, kamp gibi şeyler içinde kullanılmaktadır.

Haymana Kaplıcaları

Haymana Gezilecek Yerler’in son adımında kaplıcalar var. Ankara Haymana denilince aklan gelen ilk şey kaplıcalardır. Şehrin en büyük sağlık turizmi bölgelerinden de biridir. Kaplıcalar içerisinde pek çok tesis bulunmaktadır. Bu tesislere ise her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret etmektedir. Hastalıklara şifa veren kaplıca suları oldukça popülerdir. 44,5 değişmez bir su sıcaklığına sahiptir. Kan ve kalp dolaşımı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcalara giriş 10 TL’dir. Özel hizmetlerden yararlanmak içinse 100 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ankara Haymana konum için tıklayınız.

Haymana Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ankara Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol