Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaDiğerFaydalı BilgilerHavalimanında Bagajım Kayıp Ne Yapmalıyım?

Havalimanında Bagajım Kayıp Ne Yapmalıyım?

-

Uçak yolculuğunda valiz kaybolursa nereye başvurmalıyız? Bagajım Kayıp, Ne yapmalıyız? Gibi soruların cevabını mutlaka bilmemiz gerekir. Uçaktan indiğiniz zaman, bagaj bölümünde bagajınızı göremediniz ve başka bagaj kalmadı. Sizin bagajınız ortalarda olmadığına göre maalesef kaybettiniz.

Havalimanında Bagajım Kayıp Ne Yapmalıyım?

Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda ilk önce sakin kalmalısınız. Her yıl milyonlarca insan bagajını kaybediyor ve bunların büyük çoğunluğu en fazla 5 gün içinde bulunuyor. Bagajınızı kaybettiğiniz zaman, nereye başvuracağınızı, haklarınızı, yetkilileri bilirseniz en az zararla durumu atlatabilirsiniz.

Bagajım Kayıp Ne Yapmam Gerekir?

Öncelikle uçuştan önce bavulunuza ya da her neyse bagajınızı üzerine isim ve soy isim yazdığınızdan emin olun. Çünkü kayıp bagajlarda isimsiz bavullar yolcu hakları için çok önemli bir detaydır. Ayrıca kontrol sırasında size verilmiş olan etiketi asla kaybetmeyin. Yalnızca bu etiket sayesinde bavulunuzu bulabilir ve bulamadığınız takdirde tazminat talep edebilirsiniz. Son olarak da uçuş kartınızı özellikle saklayın çünkü bavul arama işlemleri sırasında istenilen diğer belge de odur.

Bagajım Kayıp

Bagajım Kayıp İlk Yapılması Gerekenler

Havalimanında bagajınızı bulamadıysanız sakin olun. Daha sonra hangi ülkede olduğunuz fark etmeksizin kayıp eşya bölümüne gidin. Orada bulunan görevliye derdinizi anlattıktan sonra sizden şu belgeleri isteyecektir. Uçuş kartınız, bagaj fişiniz, kimlik belgeniz, pasaport belgenizi göstermeniz gerekir. Sonra sizden bir belge doldurmanızı isteyerek, PIR adında bir rapor tutar. Ayrıca şunu bilmelisiniz, bavulunuzda gümrüğe giren elektronik gibi 75 Euro üzeri eşya varsa özellikle belirtmelisiniz. Aksi takdirde eşyanız kaybolursa, siz sorumlu tutulabilirsiniz.

Kayıp Bavul Bulma

Kayıp kaydınız oluşturulduktan sonra, görevli World Tracer adlı bir sisteme sizi kayıt ediyor. Bu sistem üzerinde dünya genelinde kayıp bavullar görülebiliyor. Siz de bavulunuz sisteme girilmişse, PIR numaranız ile bavulunu takip edebilirsiniz.

Raporunuz tutulduktan sonraki 5 gün içinde ofis, kayıp bagajınızın araştırmasını yapar. Genellikle çoğu bagaj bu süre içinde bulunur. Ayrıca havacılık kuralları gereği bulunana kadar havalimanı size temel ihtiyaç kiti verir.

Valinizin kaybı 45 günü bulduysa, ofis görevini merkeze devreder. 45 gün içinde de bavulunuzu bulup size teslim etmek zorundalar. Bagajınız her şeye rağmen bulunamadıysa, size bunun yerine tazminat ödemeleri gerekir. Süreci sürekli takip etmeniz gerekir.

Diğer Faydalı Bilgiler için kategorimize göz atabilirsiniz.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol