Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaTürkiyeHatayHatay'da Gezilecek 9 Mekan Önerisi

Hatay’da Gezilecek 9 Mekan Önerisi

-

Sizler için Hatay’da Gezilecek 9 Mekan Önerisi adlı bir yazı hazırladık. Akdeniz’de yer alan Hatay, Türkiye’nin en özel şehirlerinden birisidir. Bilinen en eski şehirler arasında olan şehir hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ilıman Akdeniz iklimine sahip olan şehir kışları bir başka yazları bir başka güzeldir.

Hatay’da Gezilecek 9 Mekan Önerisi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna sahip müze, Hatay gezi listenizin ilk durağı olabilir. 1948 yılında açılan müzeye uğrayabilirsiniz. Roma, Hitit ve Bizans gibi eski medeniyetlerden kalma tarihi ve pahabiçilemez eserleri yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. 35 binden fazla esere ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmeli ve zaman ayırarak incelemelisiniz.
Konum için tıklayın.

Aziz Simeon Manastırı

Aziz Simeon Manastırı

Günümüze yalnızca kalıntıları ulaşan Aziz Simeon Manastırı, önemli bir tarihe ve değere sahiptir.  Söylentilere göre Stilit Tarikatı’nın lideri Aziz Simeon Manastırın’da inzivaya çekilmiştir. Hıristiyanlar da bu yüzden burayı bir kutsal yer olarak görmüşler ve dertlerine deva olması ziyaret etmeye başlamışlar. Rüzgar güllerinin de bulunduğu bölgeye mutlaka uğramalı, kalıntıları incelerken muhteşem mazarada eşsiz pozlar da yakalayabilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Ülkemiz kaplıcalar yönünden oldukça zengindir. Hatay ilimizde kaplıcaları ile ünlü şehirlerimizden yalnızca bir tanesidir. Suyunda çok sayıda mineral barındıran Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’na mutlaka gitmelisiniz. Birçok hastalığa iyi gelen kaplıcanın başka bir benzeri de Hindistan’da bulunuyor. Kaplıcaya girebilir, fıtık, romatizma, egzama ve böbrek taşı gibi rahatsızlıklarınız varsa tedavi olabilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya Tüneli

İ.Ö 1. yüzyılda yaptırılan tünel, Roma İmparatoru Vespasian tarafından şehri sel ve taşkınlardan koruması amacıyla yaptırılmıştır. Dağın içi oyularak tünel oluşturulmuştur. Tünelden 100 metre uzaklıkta ise Beşikli Mağara bulunuyor. Beşikli Mağara en ünlü kaya mezararından biridir. 12 adet mezara sahip mağara görülmeye değerdir.
Konum için tıklayın.

Vakıflı Ermeni Köyü

Vakıflı Ermeni Köyü

Türkiye’deki son Ermeni köyü olan Vakıflı, temiz çevresi ile dikkat çekiyor. Köy ziyaretiniz sırasında sokakların temizliğini farkedebilirsiniz. Köyü gezebilir ve organik ürünlerinden satın alabilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Eski Antakya Evleri

Eski Antakya Evleri olarak bilinen bu tarihi yapıları mutlaka görmelisiniz. Hatay’ın dar sokakları arasında 300’den fazla evin tarih kokan atmosferine tanıklık edebilirsiniz.
Konum için tıklayın.

İskenderun Deniz Müzesi

İskenderun Deniz Müzesi

Ülkemizde açılan 3. deniz müzesi olan İskenderun Deniz Müzesi, 1930’lu yıllarda malikane olarak kullanılıyordu. 1940’lı yıllarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın satın aldığı malikane karargah olarak kullanılmıştır. 2009 yılında ise restore edilerek müze olarak halka açılmıştır.
Konum için tıklayın.

Uzun Çarşı

Hatay’ın yöresel eşyalarını merak ediyor ve sevdiklerinize hediyelik almak istiyorsanız çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Otantik eşyalar, bakırlar alabilir ve Hatay’ın nefis lezzetlerinden tadabilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Hıdırbey Musa Ağacı

Hıdırbey Musa Ağacı

Hatay’da Gezilecek 9 Mekan Önerisi’nin sonuncu mekanı da Hıdırbey Musa Ağacıdır. Hıdırbey Köyü’nde yer alan Musa Ağacı’nın efsanesi tarih boyunca nesilden nesile aktarılmıştır. Ağacın efsanesine göre Hz. Hızır ve Hz. Musa köyün yakınlarında bulunan Musa Dağı’na çıkıyorlar. Ağacın bulunduğu bölgede mola verirler ve Hz. Musa su içmek için asasını burada bırakır. Suyu içtikten sonra yollarına devam ederler ancak asayı orada unutmuşlardır. Geri döndüklerinde asanın orada filizlenip ağaca dönüştüğünü görürler. O zamandan beridir de halk arasında ağacın adı Musa Ağacı’dır. Asırlık ağacı ziyaret edebilir ve çevresinde bulunan mekanlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
Konum için tıklayın.

Hatay’da Gezilecek 9 Mekan Önerisi adlı yazımızın sonuna geldiniz.
Hatay Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol