Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaTürkiyeBursaHarmancık Gezilecek Yerler

Harmancık Gezilecek Yerler

-

Uludağ’ın güney kesiminde, yüksek yaylalar arasında yer alan Harmancık Gezilecek Yerler, Bursa şehir merkezine 96 km uzaklıktadır. Balıkesir ve Kütahya illerine komşu olan Harmancık ilçesinin rakımı 650 metredir. Harmancık ilçesinin yüzölçümü ise 38.928 hektardır. Etrafı çam ormanları ile çevrili olan ilçenin genelinde ise karasal iklim görülür. Harmancık ilçesi istihdam alanının düşük olması nedeniyle sürekli dışarıya göç veren bir ilçedir ve 2019 nüfus sayımına göre toplam nüfusu 6.384’tür. İlçe nüfusu madencilik, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlar. Ayrıca ilçede kayın, kızılçam ve ardıç gibi ağaç türleri görülür.

Harmancık’a Ulaşım

Harmancık, Bursa’ya uzak olduğu için kişiler genellikle uçakla seyahat etmeyi tercih etmezler. Ancak isteyen kişiler Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Harmancık’a taksi ile gidebilirler. Taksi ücreti ortalama 400 TL tutacaktır.

Eğer kişiler şehirlerarası otobüs ile ulaşım sağlamak isterlerse direkt olarak otobüs kullanabilirler. Büyükşehirlerden ilçeye direkt otobüs kalkmaktadır. Eğer küçük şehirlerden ilçeye seyahat edilmek istenir ise öncelikle Bursa merkeze gidilmesi gereklidir. Merkezdeki otogardan Harmancık’a sıklıkla otobüs kalkmaktadır.

Harmancık Konaklama

Harmancık’ta yer alan Eko Turizm Tesisleri konaklama için en çok bilinen yerler arasında bulunur. Bu tesisler kapasitesi ile birlikte ilçedeki kalma ihtiyacının birçoğunu karşılayabilmektedir. Eğer kişiler isterlerse ilçede yer alan otellerde de konaklama sağlayabilirler. İlçede konaklama sağlanabilecek birçok farklı otel bulunmaktadır.

Harmancık Gezilecek Yerler

Harmancık gezilecek yerler açısından zengin olması nedeni ile her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Doğa ile iç içe olan ilçe, şehir hayatından uzaklaşmak isteyen kişilerin durağı olarak yer alır.

Eko Turizm Tesisleri

Tesislerin bünyesinde bungalov evler yer alır. Bu nedenle yeşillik ile iç içe bir tatil yapmak mümkündür. Tepe üzerine yapılmış olan bu alan senenin her günü ziyarete açıktır.

Ilıcaksu Köyü

Köyün girişinde kaplıcalar yer alır ve şifa olması adına çok ziyaretçi almaktadır. Ayrıca köyün içerisinde Tarihi Adronos Kenti de yer almaktadır. Yüzyıllar önce Bizans İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olan bir kenttir.

Karaveyisoğlu Konakları

18. yüzyılda yapılmış olan konaklar Osmanlı Dönemi’ne aittir. Konaklarda birçok tarihi ize rastlamak mümkündür.

Harmancık Konum için tıklayınız.
Harmancık Gezilecek Yerler adlı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol