Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaDiğerHarçsız Öğrenci Pasaportu Ne Şekilde Alınır?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Şekilde Alınır?

-

Bilindiği gibi harçsız öğrenci pasaportu konusunda 10 Şubat 2016 yılında yeni düzenleme açıklandı.  Artık tüm öğrenciler okul ile alakalı herhangi bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakkına sahip olmuşlardır. Kanuna göre 25 yaşın altında olan ve öğrenci niteliği taşıyan herkes harçsız pasaport çıkarma hakkına sahiptirler. Peki harçsız öğrenci pasaportu nedir ve ne şekilde alınır?

Ülkemiz vatandaşlarının yurt dışına çıkması için, bordo pasaport sahibi olmaları gerekmektedir. Harçsız pasaportta, 25 yaşının altında olan tüm öğrencilere verilen bordo pasaport türlerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Bu türdeki belgelerin en önemli özelliği ise sadece harç ödemeden alınıyor olmalarıdır.

Harçsız Pasaport Kimlere Verilir?

Harçsız pasaport aslına bakıldğında bordo pasaport ile aynı nitelikler taşımaktadır. Öyle ki konuyla alakalı kapsam, 2016 yılında daha da genişletilmiştir. Bilindiği gibi eski yıllarda öğrenciler; sadece eğitim, yarışma, sosyal ve sportif organizasyonlara katılım amacıyla harçsız pasaport alabiliyorlardı. Kapsamın genişletilmesiyle birlikte, 25 yaşının altında olan her öğrenci; gerek tatil amacıyla, gerek eğitim amacıyla, gerekse de gezip görme amacıyla harçsız pasaport alma hakkına sahip olma hakkı kazanmıştır. Ancak harç ödemekten muaf olmak için sadece 25 yaşının altında olmak yeterli değildir. Aynı zamanda öğrenci olmak da zorunlu kılınmıştır. Peki 18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor mu?

18 yaşından küçük olanlar da yine harçsız pasaport alma hakkında sahiptir. Ancak 18 yaşından küçüklerin defter bedelini ödemesi şarttır. 18 yaşından küçük olan bireylerin görünümleri çabuk değiştiği için temin edilen pasaportun geçerliliği de en fazla 5 yıldır.  Ayrıca pasaportu temin edebilmek için çocukların her iki ebeveynin yanında olması gerekir. Pasaport çıkarmak için aile ve çocukla birlikte ilçe nüfus müdürlüklerine girilmesi şarttır. Ek olarak ise okuldan ya da 2-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması istenir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Harçsız öğrenci pasaportu almaları için ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından istenilen belgelerin eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Aslına bakıldığında prosedür, normal bordo pasaport çıkartılma süreci ile aynıdır. Harçsız öğrenci pasaportu almak için gereken belgeler ise şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının Aslı

Kimlik yerine ehliyet ibraz edilmesi kesinlikle kabul edilmemektedir. Aynı zamanda ibraz edilen kimlik kartlarının üzerinde mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının da bulunması şarttır. Bu nedenle eski kimlik kartına sahip olanların öncelikle ilgili kurumlara başvuru yaparak, kimliklerini yenilemeleri şarttır. Ayrıca kimlikte fotoğraf bulundurma zorunluluğu da vardır.

  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

Biometrik fotoğraflar pasaport başvuru sürecinde olmazsa olmaz belgeler arasında yer alır. Başvuru sürecinde eski tip vesikalık fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir. Çekilen biometrik fotoğrafta kişilerin yüzünün net olarak görünür olması gerekir. Ayrıca fonun da düz beyaz olması şarttır.

  • Varsa Eski Pasaportunzun Aslı

Kişiler daha önce yurt dışına çıkmak için pasaport almışlarsa, bu belgenin aslını da yanında bulundurmak zorundadırlar.

  • Pasaport Bedelinin Ödendiğinde Dair Dekont

Bilindiği gibi pasaport harcı ve defter bedeli aynı şeyler değildir. Pasaport çıkarmak isteyen herkes hem harcı hem de defter bedelini ödemesi şarttır. Ancak öğrencilerin pasaport harcı ödemesine gerek yoktur. Fakat 133.50 Türk Lirası tutan defter bedelinin ödenmesi gerekir.

  • Öğrenci Belgesi

Pasaport çıkartacak olan öğrenciler, eğer Türkiye’de eğitim hayatına devam ediyorsa kendi okulundan öğrenci belgesi alarak, okulun yetkili tarafından ıslak imza ile imzalatarak hazır hale getirmesi gerekir. Ayrıca E-devlet üzerinden de öğrenci belgesi alınabilir. Fakat çıkarılan belgenin son 60 gün içinde çıkmış olması şarttır. Eğer pasaport çıkaracak olan öğrenciler eğitim hayatlarına yurt dışında devam ediyorsa da; eğitim gördükleri ülkedeki Türk Büyükelçilikleri ya da Başkonsolosluklarına giderek harçsız öğrenci pasaportuna başvuru yapmış olması gerekmektedir. Okuldan alınan öğrenci belgesinin aslının temin edilmesi de şarttır.

Yurt dışında eğitim görüyorsunuz ancak Türkiye’den öğrenci pasaportu alacaksanız da, okuduğunuz okuldan almış olduğunuz öğrenci belgesinin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesinin yapılmış olması şarttır.

  • Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Harçsız öğrenci pasaportu talep yazısı yazarak, elde edilen belgenin Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatılması gerekmektedir. Bu koşul eskiden kesinlikle yerine getirilmesi gereken bir adımdı. Şimdilerde ise bazı durumlarda onay alınmasına gereksinim duyulmamaktadır.

Pasaport ve Vize ile alakalı diğer yazılar için tıklayınız.

Mekancu
Mekancuhttp://www.b9creative.com
Merhaba, 27 yaşındayım. Yeni yerler keşfetmeyi ve haftasonu planları yapmayı seviyorum! Bu deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

253BeğenenlerBeğen
15,933TakipçilerTakip Et
16,041TakipçilerTakip Et
317TakipçilerTakip Et
1,973TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol